Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıdaların hayatımızda yeri çok büyüktür. İnsanın çok gerekli bir ihtiyacıdır. Gıdalar sayesinde insanlar daha iyi bir şekilde hayatta kalmaktadır. Fakat bu gıdaları tüketmeden önce bazı kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bir faydalı besin bizim için bir an da zararlı bir hale gelmektedir. Bunun için temizlik çok önemlidir. Diğer adıyla hijyen insan hayatı için ve sağlığı için çok aşırı derece de önemlidir. Bu hijyen gıdalar üzerinde çok etkilidir. Belki bir tozdan kimse hasta olmamaktadır. Fakat bir gıdanın çürümesinden ya da üzerindeki bakterilerden birçok insan hasta olmaktadır. Kimi insan gıda tüketirken yıkamamaktadır. Yani bir şey olmaz diyerek düşünülmektedir. Ama gıda zehirlenmesi yaşayan birçok insanda bu şekilde düşünmüştür.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Önlenmektedir?

Gıda zehirlenmeleri ile karşılaşmak için öncelikle gıdaların temizliği son derece de önemlidir. Satın alınan her gıdaların ambalajları çok iyi bir şekilde kontrol edilmelidir. Ambalajı açık olan bir ürünü kesinlikle satın almamalısınız. Son tarihleri çok önemli bir yer tutmaktadır. Azıcık bir çürüklük görünse bile o gıda tüketilmemelidir. Aynı şekilde çürüklük varsa çok derinden o kısım alınmalıdır. Bol su ile yıkanmalıdır. Belirli yerlerde yemek yemeye özen gösterilmelidir. Tabi ki ilk tercihimiz herkes evinde yemek tüketmelidir. Fakat bu bazen mümkün olmamaktadır. Bunun içinde güvendiğiniz yerlerden yemek yemenizde fayda bulunmaktadır. Mesela dışarıda yenilen etler ne kadar sağlıklıdır? Bu sorunun cevabını hiç kimse net olarak cevaplayamamaktadır.

Gıda zehirlenmesi sadece zamanı geçmiş gıdalardan kaynaklanmaktadır. Birçok sebepleri vardır. Bunlardan en önemli sebepleri son kullanma tarihi ve hijyendir. Bakteriler varsa gıda zehirlenmeleri çok sayıda olmaktadır. Bu bakımdan yediğiniz ve içtiğiniz yerlere dikkat etmelisiniz. Ancak bu şekilde mikrop ve bakterilerden alınılmış olunmaktadır. Gıda zehirlenmesi her gıda da olmaktadır. Bunu tek bir gıda ile sınırlandırmamak gereklidir.

Gıda hizmetleri hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘Gıda Hizmetleri Hangi Bakanlıklar Tarafından Yürütülmektedir?’ adlı metni okuyup konuyla ilgili yorum yapabilirsiniz.

 

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Selam obezihaber yazarları, izmirden fadime ben 36 yaşındayım 88 kiloyum tüp mide ameliyatı olabilir miyim?

  2. Merhaba eşim fazla kilolarından tüp mide ameliyatı sayesinde kurtuldu. Doğacak çocuğumunda obez olma olasılığını beslenmesi ile etkileyebilir miyim?

  3. 31-01-2017 05:29:37 tarihinde paylaşılan yazı konusu dikkat çekici. Benzeri yazıları paylaşmanızı isterim.

  4. maalesef başkaları gibi şanslı olamadık 🙁 bu fazla kilolar çok mutsuz edici. Beslenmeye ne kadar dikkat etsemde, spormuş diyetmiş işe yaramıyor. midemi küçülttürmek istiyorum! Ama cesaret edemiyorum. bana akıl verin rica ediyorum.

  5. iyi günler ben Çorum merkezden Ozkut Gunduz, 22 kilo fazlam var 🙁 bende tüp mide ameliyatı olup midemi mi küçülteyim 🙁

  6. Selam Dilek Demirler , sgk ile tüp mide ameliyatı olabiliyor muyuz. Masraf çıkar mı ?? Ücret ödeniyor mu devlet hastanelerinde??

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar