Kapat

Günde 7 Tatlı Kaşığından Fazla Şeker Tüketilmemeli!

Anasayfa BESLENME Günde 7 Tatlı Kaşığından Fazla Şeker Tüketilmemeli!

Sağlıklı beslenme, düzenli hayat konusunda titizliği ve araştırmalarıyla bilinen İngiltere hükümetinin sağlık konusunda bilimsel danışma komitesi normal şartlarda vücut sağlığı için alınması gereken toplam kalori miktarının sadece yüzde yedinin direkt şeker ile alınması gerektiğini ve bunun da yedi tatlı kaşığına denk geldiğini söyledi.

gunde-7-tatli-kasigindan-fazla-seker-tuketilmemeli-2 İlk duyulduğunda bu miktar fazla zaten bu kadar şeker tüketmiyorum deseniz bile bir teneke gazlı içecek içtiğiniz zaman bile bu miktarın yaklaşık iki katına yakın şeker almış oluyorsunuz.

gunde-7-tatli-kasigindan-fazla-seker-tuketilmemeli-2 BBC Türkiye kanalında yapılan habere göre gecen yıl obezite ve diş sağlığı başta olmak üzere sağlığın tehlike altına girmemesi için yüzde ona çekilmesi gerektiğini belirten komitenin yani araştırmalarda bu oranın toplam alınan kalorinin yüzde beşinden yukarı çıkmaması gerektiğini söylüyor.

Kendi ülkelerinde yaptıkları araştırmalara göre tüm yaş gruplarında bu aranın en az iki katı olduğu ve oranın meyve ve doğal şekerler ile alınmasının da önlem olarak uygulanabileceğini açıkladı.

gunde-7-tatli-kasigindan-fazla-seker-tuketilmemeli-2 Sağlık ve obezite ile ilgilenen sağlık destek kuruluşları yiyeceklerin üzerine kalori yazmasının yeterli olamadığını direk şeker miktarını çay şekeri boyutunda yazılırsa günlük şeker alımının kontrolünün kolaylaşacağını desteklediler.

 

Bir önceki yazımız olan Bilim Adamlarından ‘Beyin Pili’ Müjdesi! başlıklı makalemizde Beyin Pili hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg