Günlük Yaşantımızda Birçok Etmen Obeziteye Neden Olabiliyor

Günlük Yaşantımızda Birçok Etmen Obeziteye Neden Olabiliyor

Obeziteye sebep olan bir çok etken vardır. Bunlardan bazıları;

Beslenme; beslenme hayatımızın en önemli parçası, ancak aşırı ve dengesiz beslenme aşırı kiloya, oradan da başka hastalıklara yol açmaktadır. Gereksiz kalori alımı ve dengesiz besin tüketimi obezitenin en önemli sebeplerindendir. 2010 yılında yapılan araştırmalara göre toplumumuz yağ bakımından zengin besinler, tükettiği görülmüştür.

Günlük alınan kalori miktarı yakılan kalori miktarından daha fazla ise dengeler bozulmuş demektir. Yani vücut kilo alımına başlamış demektir ve bu durumu önleme zamanı gelmiş demektir.

 1. Fiziksel aktivite azlığı; gün içerisinde kişilerin fiziksel aktivite de bulunmaması obeziteye sebeptir. Egzersiz ve spor programı uygulamak kilo vermede ve ideal kiloyu dengede tutmada son derece önemlidir. Amerikan Spor Hekimliği kişilere haftada en az 150 dakikalık egzersizi şiddetle öneriyor. En kolay egzersiz yürüyüştür ve kişilerin günlük en az 30 dakika yürümeleri gerekir.
 2. Uzun süreli diyetler; araştırmalara göre yapılan uzun süreli yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan diyetler, vücut dengesini bozduğu için kilo alımına sebep olur. Uzman olmayan kişilerin bilinçsizce yayınladığı gazete ve internet ortamındaki diyetler çoğunlukla hüsranla sonuçlanıyor.
 1. Çevresel faktörler; kişilerin doğduğu andan itibaren çevrelerindeki beslenme alışkanlıklarını sürdürmeleri obezitenin sebeplerindendir. Obezite çoğu kez ailenin yeme düzeni, öğün düzeni, spor alışkanlıklarından etkilenir. aynı şekilde ailede obez kişilerin olması da obez olmayı tetikler.
 1. Psikolojik faktörler; birçok insan üzgün ve mutsuzken veya aşırı mutluyken kendini yemeye vererek beslenme düzenini bozar. Buda bir nevi kendini tehlikeye atması demektir. Aşırı yeme eğiliminde olan kişiler, stres gibi psikolojik faktörler yaşaması durumunda yüzde 30 oranında daha fazla yerler. bu durumlar obezitenin başlıca sebeplerinden sayılır ve dikkat edilmesi gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Öğlene Kadar Tok Tutacak Kahvaltı Önerileri başlıklı makalemizde Kahvaltı Önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Emine Bayraktar Aba Emine Bayraktar Aba Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

 1. 28 kılo fazlam var , 57 yaşındayım ameliyat olabilir miyim. Tüp mide ameliyatı için yaş sorun olurmuu

 2. Makaleler bölümünde olan yazılar çok iyi olmuş. Sağlıklı yaşam için uymamız şart

 3. Muğla içinde bulunan mide ameliyatı yapan hastaneler hangileri. önerilen bir doktor varsa?

 4. selamlar sayın obezite haber yöneticileri, Bingöl deki obezite ameliyatı yapan doktorları nereden öğrenebilirim yardımcı olur musunuz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar