Kapat

Günlük Yaşantımızda Birçok Etmen Obeziteye Neden Olabiliyor

Anasayfa OBEZİTE Günlük Yaşantımızda Birçok Etmen Obeziteye Neden Olabiliyor

Obeziteye sebep olan bir çok etken vardır. Bunlardan bazıları;

Beslenme; beslenme hayatımızın en önemli parçası, ancak aşırı ve dengesiz beslenme aşırı kiloya, oradan da başka hastalıklara yol açmaktadır. Gereksiz kalori alımı ve dengesiz besin tüketimi obezitenin en önemli sebeplerindendir. 2010 yılında yapılan araştırmalara göre toplumumuz yağ bakımından zengin besinler, tükettiği görülmüştür.

Günlük alınan kalori miktarı yakılan kalori miktarından daha fazla ise dengeler bozulmuş demektir. Yani vücut kilo alımına başlamış demektir ve bu durumu önleme zamanı gelmiş demektir.

  1. Fiziksel aktivite azlığı; gün içerisinde kişilerin fiziksel aktivite de bulunmaması obeziteye sebeptir. Egzersiz ve spor programı uygulamak kilo vermede ve ideal kiloyu dengede tutmada son derece önemlidir. Amerikan Spor Hekimliği kişilere haftada en az 150 dakikalık egzersizi şiddetle öneriyor. En kolay egzersiz yürüyüştür ve kişilerin günlük en az 30 dakika yürümeleri gerekir.
  2. Uzun süreli diyetler; araştırmalara göre yapılan uzun süreli yapılan ve başarısızlıkla sonuçlanan diyetler, vücut dengesini bozduğu için kilo alımına sebep olur. Uzman olmayan kişilerin bilinçsizce yayınladığı gazete ve internet ortamındaki diyetler çoğunlukla hüsranla sonuçlanıyor.
  1. Çevresel faktörler; kişilerin doğduğu andan itibaren çevrelerindeki beslenme alışkanlıklarını sürdürmeleri obezitenin sebeplerindendir. Obezite çoğu kez ailenin yeme düzeni, öğün düzeni, spor alışkanlıklarından etkilenir. aynı şekilde ailede obez kişilerin olması da obez olmayı tetikler.
  1. Psikolojik faktörler; birçok insan üzgün ve mutsuzken veya aşırı mutluyken kendini yemeye vererek beslenme düzenini bozar. Buda bir nevi kendini tehlikeye atması demektir. Aşırı yeme eğiliminde olan kişiler, stres gibi psikolojik faktörler yaşaması durumunda yüzde 30 oranında daha fazla yerler. bu durumlar obezitenin başlıca sebeplerinden sayılır ve dikkat edilmesi gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Öğlene Kadar Tok Tutacak Kahvaltı Önerileri başlıklı makalemizde Kahvaltı Önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg