Günümüz Gençliği Ve Fast Food!

Günümüz Gençliği Ve Fast Food!

Günümüzde yaygınlaşan fast food  yeme alışkanlığı çocuklarımızı özellikle oyuncaklı menüler ve çeşitli reklam kampanyaları gibi özendirici teşviklerle etkilemeye çalışılıyor. Bu durumun önüne geçebilmek için tabi ki ailelere büyük görev düşüyor. Düzenli beslenmekle başlayan bu süreç doğru öğünde doğru şekilde beslenerek devam ettirilmelidir.Ki bu da günümüzde var olan ve ciddi sağlık problemlerine yol açan Çin tuzu gibi bir besin maddesinin varlığını ortadan kaldırmaya yetmiyor.

gunumuz-gencligi-ve-fast-food

Çin Tuzu Nedir?

Fast food tüketme isteği  bir çok yiyecekte bulunan Çin tuzundan kaynaklanmaktadır . Çin tuzu Asya Kıtasında çok kullanılan lezzet arttırıcı bir maddedir. MSG mono sodyum glutamat içerir. İnsanda bulunduğu gibi birçok gıda içerisinde de doğal olarak bulunur. İnsan vücudu tarafından üretildiği için dışarıdan alınmasına gerek yoktur.

gunumuz-gencligi-ve-fast-food

Hangi Besinlerde Bulunur?

Doğal olarak; domates, brokoli, patates,mantar,soya sosu,ceviz ,parmesan peyniri ve çeşitli yosunlu bitkilerde bulunur. Çin halkı ve sosyal medyası bu tuz çeşitlerinin günde 6 gram fazlasının zarar olduğunu belirtmiştir. Oysaki ülkemize baktığımızda  aldığımız bir çok ürünün içinde mono sodyum glutamat  olduğunu görürüz. Her geçen gün daha da artan oranda Çin tuzu içeren besinler ülkemize girmektedir.

MSG cipslerde,çiğ köfte harçlarında,hazır çorbalarda,hazır et suyu tabletlerinde, hamburgerlerde, konservelerde, dönerlerde ve daha bir çok kullanılmaktadır. 2012 yılında 2182 ton Çin tuzu ithal edilmişken bu sayı giderek hızlı bir şekilde artmaktadır.

gunumuz-gencligi-ve-fast-food

Hamilelerde Ne Gibi Tehlikelere Yol Açar?

Hamile kadınlar MSG’yi tükettiklerinde direkt olarak bu zehir cenine geçmekte ve kalıcı hasarlar vermektedir. Bu madde çocuk gelişimini etkileme, büyüme hormonu durdurma, sinir sistemini etkileme, karaciğer ve böbreklerde kalıcı tahribatlara yol açmaktadır. Hamile kadınların ve çocukların bu maddeye karşı önlem alıp tüketmemesi gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan ‘Yemiş Yemiş Çıkaramamış’ Hakareti  Fazla Kilolarından Kurtardı başlıklı makalemizde Aysel Hanımın Nasıl Kilo Verdiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. iyi günler ben Niğde merkezden Ozcan Uygun, 63 kilo fazlam var 🙁 bende tüp mide ameliyatı olup midemi mi küçülteyim 🙁

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar