Kapat

Hafta Başı Diyet Yaparım Diyenler

Anasayfa HABER Hafta Başı Diyet Yaparım Diyenler

Ay yarın başlarım diye her gün kendimizi kandırdığımız diyete bir türlü başlamak gibi bir derimiz asla olmaz. Biz her gün perhize başlarız ama sözde asla bunu gerçek yaşamda uygulamaz istediğimizi yerine getiremeyiz.

Dünya şişmanlarken bizde dünya ile şişmanlıyoruz ama bunun farkında bile değiliz. Türkiye Obezite Araştırma Derneğinin araştırmalarına göre Türkiye’de 20 milyon obez kişi var. Türkiye nüfusun yüzde 34 kilolu, yüzde 30 obez durumda.

hafta-basi-diyet-yaparim-diyenler

İnsanlar artık sağlıklı beslenmek için çareler arıyor diyet yapma yollarını tercih ediyorlar. Diyet yapmak için her zaman kendine söz veren insanlar diyete başladıklarından hemen sonra diyet yapmaktan vazgeçip tekrar eski hallerine geri dönüyorlar. Diyet reçeteleri artık sektör olma yolunda çok hızlı ilerliyor, insanlar bu reçeteleri elde edebilmek için para harcıyor böylece şişmanlayan Türkiye ye bir sektör daha yerleşmiş oluyor.

Diyet denince insanı aklına hemen aç kalma fikri geliyor ama ben sizlere sormak istiyorum. Diyet demek düzenli beslenmemi? Ölçülü yemek mi?  Egzersiz yapmak mı? Burada karar verecek olanlar sizlersiniz. Bizler diyet yaparken en sık yaptığımız ve bizlere göre hata anlamına gelen şey ise diyete başlamak ama sıkıldığımız anda bırakmak oluyor.

hafta-basi-diyet-yaparim-diyenler

Bizler beslenmeyi ve sağlıklı bir şekilde spor yapmayı aslında yaşam şeklimi haline getirsek bunların hiç biri ile karşı karşıya kalmayacağız. Geçenlerde okuduğum Kezban Karaboğa’nın bir yazısında Tayfun Sungun Bey dengeli beslenmeyi ve egzersiz yapmayı, bir hayat tarzı haline getirmek zorundayız demiştir. Kendi sitelerinde üye olan arkadaşları bu konuda yavaş, yavaş bilgilendirdiklerini söylemiş. En güzeli ise site içersinde üye olan arkadaşlar arasında istedikleri kiloya ulaşan üyeler olduklarını da eklemiş.

Yukarda da belirttiğim gibi bizlerin en büyük hatası diyeti başladıktan sonra yarım bırakmak aslında hiçbir diyetisyen bu yaptığımız hatayı desteklemiyor bizlerin yaptığı bu hataya onlar “yoyo etkisi” diyorlar. Aslında vücut kilo verirken yağ ve su kaybı da olacağı için kasların kaybetmemesi için kesinlikle egzersizde yapılması gerekiyor.

Bizler diyete başlayıp ta arkasından daha diyet listesini tam bitirmeden bıraktığımız zaman işin en kötü tarafı ise başlangıç kilomuzun üstüne bir kilo daha ekleniyor. Bizlerin diyet yaparken çok azimli ve istikrarlı hareket etmemiz konusunda bizleri uzmanlar rahatlıkla uyarıyorlar.

hafta-basi-diyet-yaparim-diyenler

Asılında tek besin grubunda yapılan diyetlerinde hata olduğunu söyleyen diyetisyenler tek taraflı beslenmede büyük bir protein kaybının söz konusu olduğunu söylüyorlar. Diyet yapar iken kesinlikle öğün atlamayın, çok sık su tüketilmesi gerekli, yeterli meyve tüketimi yapılmalı, besinlerin pişirme şekilleri yanlış olmamalı.

Bizler diyet yaparken spor yapmayı bilmiyoruz aslında perhizle birlikte yapılması gereken diğer konu da spordur. Diyette kas güçleri kaybolacağı için kaslarımızı tekrar eski sıkı haline getirmek için kesin spor yapmak zorundayız. Şok diyetlerden kesinlikle kaçınmak zorundayız bu diyet bizlerin vücuduna fayda yerine zarar getirmekte hızla verilen kilolar gerek böbreklere, gerek safra kesesine ve karaciğerde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Şok diyet bırakıldıktan sonra vücut daha çok yağlanıyor ve kişi kendini farkında olmadan sağlımızı kaybedip obezite olarak görebiliyor.

Bizler aslıda kendi kafamıza göre diyet yapmaktan vazgeçerek uzman bir kişi tarafında bizim vücut endeksimize göre hazırlanmış diyetleri tercih etmeli ve spor eşliğinde bu diyetlere uymalıyız. Dünyada asla mucize diyet diye bir şey yoktur. Mucize diyeti ancak sizler doğru diyet uygulayarak kendi isteğinizle yaparsınız.

 

Bir önceki yazımız olan Dünyada Şişman Ülkeler? başlıklı makalemizde Dünyada Obezite hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg