Kapat

Hamilelik Döneminde Spor Nasıl yapılmalıdır?

Anasayfa SAĞLIK Hamilelik Döneminde Spor Nasıl yapılmalıdır?

Hamile kadınlar spor yapmadan önce yapacakları sporun her hangi bir olumsuz duruma yol açıp açmayacağını öğrenmek için muhakkak doktora başvurmalıdırlar.

Hamile kadınlar doktor onay verdikten sonra yine çok dikkatli olmalıdırlar; düşme, aşırı terleme, çok fazla yorulma gibi durumlardan kendilerini koruyacak şekilde spor yapmalıdır.

hamilelik-doneminde-spor-nasil-yapilmalidir

Hamilelikte spor yapmanın çok büyük faydaları vardır. Uyku problemini azaltır, anne adayının fiziksel ve psikolojik olarak kendisini daha iyi hissetmesini sağlar, gebelikte olabilecek duruş ve vücut şekil bozukluklarını azaltır ve normal doğumu kolaylaştırıcı etkisiyle beraber doğum sırasında sancıyı azaltır. Ortalama 2 güne bir egzersiz yapmak ve bunun yanında düzenli beslenmek gerekir. Egzersizler gerektiği kadar kilo almayı engellemeyecek şekilde yapılmalıdır. Elbette aşırı kilo alınmamasına da dikkat edilmelidir.

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemlerinde hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek esneme tarzında sırt egzersizleri yapılır. Pilates ve yüzme seasnları da hamileler için oldukça faydalıdır. 3-6 aylık dönemlerde dikey bisiklet, yürüyüş ve aynı zamanda hafif tempolu grup egzersizleri yapılabilir.

hamilelik-doneminde-spor-nasil-yapilmalidir

Sırtüstü pozisyondaki egzersizlerden, bebeğe baskı oluşturacağından ve oksijensiz bırakacağından dolayı kaçınılması gerekir. Bisiklet sürmekte düşme tehlikesinden dolayı tercih edilmemelidir. Bu egzersizler yerine yan ve oturma pozisyondaki hareketler daha güvenli olacaktır. Aynı zamanda düz masa pozisyonunda iken ters kol ve ters bacağı ileri doğru uzatma egzersizi yapılabilir.

6-9 aylık dönemler bebeğin oluşmasının son evreleridir aynı zamanda anne karnı oldukça büyür. Bu dönemde hamile spor yaparken sadece oturma pozisyonundaki hareketler yaptırılır. Bunun yanı sıra yürüyüş egzersizleri ve pilates seansları da doğumun daha kolay geçmesini sağlayacağı için oldukça önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kilolardan Kurtulmanın En Pratik Yöntemi başlıklı makalemizde Fazla kilolardan kurtulma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg