Her 3 Kişiden Biri Aşırı Kilolu!

Her 3 Kişiden Biri Aşırı Kilolu!

Gün geçtikçe değişen nesiller, karşımıza ciddi ve yeni yeni benimsediğimiz hastalıklarla çıkıyor.Neredeyse 20-30 yıl önce yok sayılan ve anlamını sayılı insanın bildiği obezite, günümüzde tamamen yerini almış durumda.

Artık yenilen gıdalar, içilen su, atılan adımlar sayılıyor ve kalori kelimesi günlük kelimeler arasında yerini alıyor.

Obezite bu kadar yüzünü göstermişken, hakkında yapılan araştırmaların da sayısı çoğalmakta.

TÜİK, obezite konusunda yaptığı geniş çaplı araştırmalara bir yenisini daha ekledi. Ve eklediği bu araştırmanın sonucunu açıkladı:

” Türkiye’de yaşayan üç yetişkinimizden biri aşırı kilolu ya da obezite sınırındayken, her altı yetişkinimizden biri kesinlikle obezite hastası.

Ortaya çıkan sayılar ve sonuçlar bu kadar kesinken, obezitenin sonuçları da çok ciddi boyutta.

Bir hastalık olarak hafızalarda yerini alan obezite, sigaradan sonra ölümcül tehlike doğuran 2.gerçek.
Fakat durumun ciddiyetini anlamak ve anlatmak göründüğü gibi kolay değil.

İnsanlara göre; aşırı kilolu olmak ve aşırı derecede yemek tüketmek bir zevk yada tercih, kilo vermek yada obeziteyle savaşmak ise estetik anlamda bir lüks.

Kısacası kilolu olduğunu öğrenmek, kilo vermek için çabalamak; botoks yaptırmak, saç ektirmek gibi süs ve görüntü kavramının içinde. Obezitenin sağlık tehdidi olduğunun farkında olan kişi sayısı çok az.

Obezitenin bedenimize, sindirim sistemi başta olmak üzere bedenimizdeki bir çok sisteme, psikolojik açıdan ise hayatımıza verdiği zarar inkar edilemez boyutta.

Obezitenin sigarayla olan hastalık ve bağımlılık yarışı ise günden güne kızışmakta.

Obezitenin tek başına değil de, birçok hastalıkla beraber bizi zarara uğrattığı da karşımıza çıkıyor.

Tansiyonun, şeker hastalıklarının sebeplerinden bir tanesi olan obezite; ayrıca eklem ağrılarından depresyona kadar bir çok organ ve sistemin zarar görmesine neden oluyor.

Obezite, bu kadar yerini almış ve hayatımızın bir parçası olmuşken tedavi edilmesi de kaçınılmaz oluyor.Tedavisinde çözüm olarak ortaya koyulan ameliyat ve operasyonlar her ne kadar riskli olsa da, hayata obezite hastası olarak devam etmenın riskleri çok daha fazla.

Tedavi olan ve obezite hastası olmaktan kurtulan kişilerin; sadece aşırı kilolarından değil, tansiyondan, iki çeşit şeker hastalığından, uyku apnesi gibi bir çok ek hastalıktan da kurtulduğu gözlemlendi.

Ölüme sebebiyet veren ve insanların yaşamlarına zarar veren 2.büyük etken olan obezite; kalın bağırsak, meme ve rahim kanseri riskini de büyük ölçüde arttırıyor.

Özellikle %75 oranında şeker hastası olma ihtimalini arttıran obezite, tansiyon hastalığına da %50 oranında sebebiyet veriyor.

Sonuçları ve verebileceği zararlar, yapılan her araştırmada biraz daha artan obezitenin tedavi başlangıcı sağlıklı beslenmeyi öğrenmekle oluyor.

 

Bir önceki yazımız olan Kilolara Veda Etti, Yepyeni Bir Hayata Başladı başlıklı makalemizde Obezite ile Mücadele Hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Yunus Emre Polat Yunus Emre Polat Hayatı boyunca obezite illetinden çok çekmiş birisi olarak , yaşantımın geri kalanını obezite ile mücadele etme kararı aldım. Damdan düşenin halinden ancak başka bir damdan düşen anlar.. Hiç bir obezite hastası kaderdaşım çaresiz değildir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Ben Aydın da yaşıyorum 33 yaşında 2 yıllık evli bir bayanım. Fazla kilolarım var eşimi kaybetmemek için tüp mide ameliyatı olmak istiyorum. Fakat sonrasında anne olmam yada sağlıklı bir hamilelik geçirmem için süreç nedir? Bilgi verirseniz sevinirim.

  2. Tüp mide ameliyatı sonrası kimler estetik ameliyatı olmalıdır? Ben tüp mide ameliyatı olalı 2 yıl oldu

  3. selam 21 yaşındayım alıagada yasıyorum , izmirde en iyi tüp mide ameliyatı yapan hastanede hangisi ..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar