Kapat

Her 3 Kişiden Biri Aşırı Kilolu!

Anasayfa HABER Her 3 Kişiden Biri Aşırı Kilolu!

Gün geçtikçe değişen nesiller, karşımıza ciddi ve yeni yeni benimsediğimiz hastalıklarla çıkıyor.Neredeyse 20-30 yıl önce yok sayılan ve anlamını sayılı insanın bildiği obezite, günümüzde tamamen yerini almış durumda.

Artık yenilen gıdalar, içilen su, atılan adımlar sayılıyor ve kalori kelimesi günlük kelimeler arasında yerini alıyor.

Obezite bu kadar yüzünü göstermişken, hakkında yapılan araştırmaların da sayısı çoğalmakta.

TÜİK, obezite konusunda yaptığı geniş çaplı araştırmalara bir yenisini daha ekledi. Ve eklediği bu araştırmanın sonucunu açıkladı:

” Türkiye’de yaşayan üç yetişkinimizden biri aşırı kilolu ya da obezite sınırındayken, her altı yetişkinimizden biri kesinlikle obezite hastası.

Ortaya çıkan sayılar ve sonuçlar bu kadar kesinken, obezitenin sonuçları da çok ciddi boyutta.

Bir hastalık olarak hafızalarda yerini alan obezite, sigaradan sonra ölümcül tehlike doğuran 2.gerçek.
Fakat durumun ciddiyetini anlamak ve anlatmak göründüğü gibi kolay değil.

İnsanlara göre; aşırı kilolu olmak ve aşırı derecede yemek tüketmek bir zevk yada tercih, kilo vermek yada obeziteyle savaşmak ise estetik anlamda bir lüks.

Kısacası kilolu olduğunu öğrenmek, kilo vermek için çabalamak; botoks yaptırmak, saç ektirmek gibi süs ve görüntü kavramının içinde. Obezitenin sağlık tehdidi olduğunun farkında olan kişi sayısı çok az.

Obezitenin bedenimize, sindirim sistemi başta olmak üzere bedenimizdeki bir çok sisteme, psikolojik açıdan ise hayatımıza verdiği zarar inkar edilemez boyutta.

Obezitenin sigarayla olan hastalık ve bağımlılık yarışı ise günden güne kızışmakta.

Obezitenin tek başına değil de, birçok hastalıkla beraber bizi zarara uğrattığı da karşımıza çıkıyor.

Tansiyonun, şeker hastalıklarının sebeplerinden bir tanesi olan obezite; ayrıca eklem ağrılarından depresyona kadar bir çok organ ve sistemin zarar görmesine neden oluyor.

Obezite, bu kadar yerini almış ve hayatımızın bir parçası olmuşken tedavi edilmesi de kaçınılmaz oluyor.Tedavisinde çözüm olarak ortaya koyulan ameliyat ve operasyonlar her ne kadar riskli olsa da, hayata obezite hastası olarak devam etmenın riskleri çok daha fazla.

Tedavi olan ve obezite hastası olmaktan kurtulan kişilerin; sadece aşırı kilolarından değil, tansiyondan, iki çeşit şeker hastalığından, uyku apnesi gibi bir çok ek hastalıktan da kurtulduğu gözlemlendi.

Ölüme sebebiyet veren ve insanların yaşamlarına zarar veren 2.büyük etken olan obezite; kalın bağırsak, meme ve rahim kanseri riskini de büyük ölçüde arttırıyor.

Özellikle %75 oranında şeker hastası olma ihtimalini arttıran obezite, tansiyon hastalığına da %50 oranında sebebiyet veriyor.

Sonuçları ve verebileceği zararlar, yapılan her araştırmada biraz daha artan obezitenin tedavi başlangıcı sağlıklı beslenmeyi öğrenmekle oluyor.

 

Bir önceki yazımız olan Kilolara Veda Etti, Yepyeni Bir Hayata Başladı başlıklı makalemizde Obezite ile Mücadele Hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg