Gelişim Evrelerine Göre İdeal Uyku Saatleri

Gelişim Evrelerine Göre İdeal Uyku Saatleri

Uyku gün boyu yorgunluğun atılmasını sağlamaktadır. İnsan bedeninin yenilenmesi ve enerji depolaması için mutlaka düzenli bir şekilde uyumalıdır. Düzensiz uyuyan kişilerde birçok hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Beden yeterince dinlenemediği zaman kişide sinirlilik hâline neden olmaktadır. Uykuya geçiş ve uykuya dalış çok önemli evrelerdir. Kimi insan yatağına yattığı zaman saatlerce uykuya dalamamaktadır. Yeterince uyku uyuyamadığı için zihnen ve bedenen çok yorgun kalkmaktadır. Bu yüzden herkes yaşına göre ideal uyku süresi ne kadar ise bu sürelere bağlı kalmalıdır.

En Uygun Uyku Saati Ne Kadar Olmalıdır?

En çok uykuya ihtiyacı olanalar yeni doğan bebeklerdir. Uyku onlar için her şeydir. Ancak bu şekilde gelişim sağlamaktadır. Bebekler 17 saat uyku süresi bazen aşılabilmektedir. Fakat bu yeni doğanlar içindir. Yaş ilerlemeye başladıkça uyku süreleri de yavaş yavaş azalmaktadır. Çünkü insana uyku süresi yeterli gelmektedir. Bebeklerin iyi bir gelişim sağlaması için uzun süreli uyumalıdır. Genç ve yetişkin kişilere 8 saat uyku gayet idealdir. Fakat bu uyku en az 6 saatte olabilmektedir. 9 Saati de geçmemelidir. Azı da fazlası da zarar olmaktadır. Zaten vücut bunu çok iyi bilmektedir. Hastalık durumlarında bu uyku düzenine uyulmaya bilir.

Düzenli Uyku Şart Olmalı

Genellikle çalışan kişiler hafta sonu çok uyumayı tercih etmektedir. Amaçları dinlenmektir. Fakat çok uyku vücudu dinlendirmez. Tam tersi kişiyi yorgun bir hâle getirmektedir. Bu yüzden her gün düzenli bir şekilde uyumalıdır. Hiçbir gün uyku saati değiştirilmemelidir. En ufak bir değişim sizin hemen uyku düzeninizi bozmaktadır. İleri ki yaşlardaki kişilerde 7 ya da 8 saat ideal uyku süreleri olmaktadır. 5 saat uyumaları bile yetmektedir. Her insanın vücudu uykuya farklı tepki vermektedir. Bunun için ideal uyku süreleri bilinerek ve beden dinlenerek uyku saatleri ayarlanmalıdır. İnsanların yaptığı en büyük hata hafta sonları uyku düzenlerinde değişikliklere gitmektir. Fakat hafta sonu da dahil hiçbir zaman değiştirilmemelidir.

İştah kapatıcı yiyecekler hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘İştah Kapatmak İsteyenlere‘ adlı metnimizi okuyup bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

 

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

  1. Gelişim Evrelerine Göre İdeal Uyku Saatleri başlıklı yazınız çok güzel, aynı konu içerikli yazıları bekliyorum.

  2. ben Nezihe Demirbas , Gelişim Evrelerine Göre İdeal Uyku Saatleri başlıklı paylaşımınız faydalı oldu sevgili editör Dilek Demirler , teşekkürler.

  3. Gelişim Evrelerine Göre İdeal Uyku Saatleri başlıklı yazınız çok başarılı, tebrik ederim.

  4. ben Dolunay Bayindir , Gelişim Evrelerine Göre İdeal Uyku Saatleri başlıklı paylaşımınız faydalı oldu sevgili editör Dilek Demirler , teşekkürler.

  5. Merhaba, Genel kategorisinde ki Gelişim Evrelerine Göre İdeal Uyku Saatleri başlıklı yazı çok bilgilendirici, teşekkür ederiz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar