Kapat

Hızlı Kilo Vermenin Olumsuz Yanları

Anasayfa SAĞLIK Hızlı Kilo Vermenin Olumsuz Yanları

Fazla kilolarıyla başları dertte olanların en büyük isteği çok kısa bir zamanda kilolarından kurtulmak ve istedikleri vücuda sahip olmaktır. Kısa bir zamanda hızlı bir şekilde kilo vermek, çok düşük kalorili, egzersizlerin ağır olduğu ve metabolizmanın alışkın olmadığı bir biçimde yapılan programlara dayanmaktadır. Fakat bu şekilde kilo verme isteği kiloyla birlikte birçok sağlık sorunlarını da meydana getirmektedir.

Uzun süre aç kalınması ve kan şekerinin düşmesi hızlı kilo vermede yapılan düşük kalorili diyetler karbonhidrat bakımından oldukça zayıftır. Az kalori alınmasının yanında karbonhidratında az alımı kan şekerinin sürekli düşürür. Bu durumda açlık hissi artar ve bazen dayanılmaz bir hale gelir. Bununla birlikte halsizlik, sinirli olma ve yorgunluk gibi durumlara sebep olur.

hizli-kilo-vermenin-olumsuz-yanlari

Açlık halinin daha da uzun olması konsantrasyon bozukluğuna ve zihinde sorunlar olmasına neden olur. Bunun dışında uzun süre aç kalınması durumunda yüksek eforlu işler sırasında bayılmaya neden olur. Kas kaybı ve buna bağlı organlardaki fonksiyonlarda bozulmalar meydana gelerek  kas kaybı oluşur. Beslenmeyle bağlantılı olan organları karaciğer böbrek gibi kas erimesine bağlı olarak organlar fonksiyonlarını kaybetmeye başlayabilir. Hızlı kilo vermek uzun süre aç kalmak besinlerle ilgili organların fonksiyonlarını tüketeceğinden hızlı kilo vermekten kaçınmalıyız.

hizli-kilo-vermenin-olumsuz-yanlari

Ayda ortalama 4 kilo verilmesi en uygun ve ideal kilo vermedir. Ancak gençlerde ve sürekli aktif spor yapan kişilerde 6 kilo kayıp olması herhangi bir sağlık problemi teşkil etmemektedir. Hızlı kilo vermenin diğer sakıncaları ise, safra kesesi taşı, sindirim sistemi bozukluğu, tansiyonda dengesizlik gibi sonuçlarda doğurmaktadır.

hizli-kilo-vermenin-olumsuz-yanlari

Hızlı Kilo Vermenin Diğer Zararları

  • Hızlı kilo vermede organlar fonksiyonlarını kaybedeceğinden ani ölümler olabilir.
  • Kalpte ritim bozukluğuna neden olabilir.
  • Tansiyon düşmesine neden olmaktadır.
  • Saç dökülmeleri meydana gelebilmektedir.
  • Hızla verilen kilolar spor yada diyet bırakıldığında hızlıca tekrardan kilo alınmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Hangi Yiyecekler Gaz Yapar? başlıklı makalemizde Vücudumuzda Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Facebook İle Yorum Yap

“Hızlı Kilo Vermenin Olumsuz Yanları” üzerine 2 yorum

  1. Derin Sezgin says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe