Kapat

Hormonların Gizli Gündemi Sizi Üzebilir!

Anasayfa SAĞLIK Hormonların Gizli Gündemi Sizi Üzebilir!

Kendinizi ve sağlığınızı oldukça iyi hissediyor olabilirsiniz. Fakat vücudunuz sizinle aynı fikirde olmayabilir. Gizliden gizliye tehlike çanları çalmaya başlamış, bir an önce önlem almaya başlamış olmanız gerekiyor olabilir.

Siz bu tehlike çanlarını iş işten geçtiğinde duymamak için, düzenli olarak sağlık kontrollerine gitmelisiniz. Şunu unutmayın ki, sağlık kontrolleri için yaşınızın ilerlemiş olması gerekmez. Her yaşın, kendine göre ayrı kontrolleri vardır.

hormonlarin-gizli-gundemi

Bu yüzden, hangi yaş grubuna ait olursanız olun, zamanın kontrolleri yaptırmayı ihmal etmeyin.
Size tehlike sinyallerini çaldıracak olanlar ise hormonlarınızdır. Hormonlarınızın, vücudunuzdaki pek çok şeyi yönettiğini unutmayın.

Hormonların sessiz kalmaları ve çalışmamaları ne kadar tehlikeliyse, normalden daha aktif olmaları da aynı derece de sorun teşkil eder. Ve aklınıza dahi gelmeyecek sorunlar ortaya çıkabilir.
Diyelim ki, kilo alıp vermede zorlanan birisiniz ya da sık sık cilt şikayetleri yaşıyorsunuz.

hormonlarin-gizli-gundemi

Bunlar üzerinde durmak gereken, ciddi sorunlar olabilir. Bu sebeple, hemen bir endokrinoloji uzmanına gözükmeniz gerekir.
Şimdi size vereceğimiz ipuçları sayesinde, bir uzmana görünüp görünmemeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.
İlk olarak tüylerinizden başlayalım. Eğer, koyu renkli kıllara sahipseniz, buna dikkat etmeniz gerekir. Testosteron hormonunu duymuşsunuzdur. Halk arasında, erkek hormonu diye biliriz. Fakat unutulmamalıdır ki, kadın vücudu da bu hormonu salgılar.

Fakat kadınlar erkeklere göre, çok daha az miktarda bu hormonlardan faydalanır.
Testosteron hormonunun erkek vücuduna etkisi, yüz ile vücutta kıllanma, daha kalın bir ses ve sperm oluşturmasıdır.

Bu hormon, kadınların sekse dair dürtüsü konusunda da aktif bir rol oynar. Yalnız normal seviyenin üzerine çıkmışsa, vücudun dengesini bozabilir.
Hormonların diğer bir etkisi, karın acıkması üzerinedir. Üç farklı hormon tipi, gündelik iştahımız üzerinde ciddi bir rol oynar.

hormonlarin-gizli-gundemi

‘Ghrelin’ hormonu, karnımızın acıktığını haber verir. ‘Leptin’ hormonu ise doyduğumuzu anlamamızı sağlar. ‘İnsülin’ ise daha çok tatlı isteğimizi ortaya çıkaran, kısa sürede acıkmamıza neden olan hormondur.
Fakat yaptıracağınız basit bir kan testi sonucunda, yaşadığınız kilo değişiminde hormonların ne kadar rol aldığını öğrenebilirsiniz. Troidlerinizin çalışmasının ne kadar önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın! Çünkü troidler, aldığınız besinlerin ne kadar sürede gıdaya ya da enerjiye dönüştüğünü kontrol eder.

Ayrıca metabolizmanıza yardım eder. Troid bu işlevleri yerine getirmediği zaman, az çalışıyor demektir. Fakat troidlerin, gereğinden fazla çalışması da bir hastalık belirtisidir ve tedavi edilmelidir. Kendinizi her zaman uykulu hissetmeniz, yorgun olmanız ve genelde kabız olmanız bunun belirtisidir.

Ya da tam tersi olarak sürekli gergin olma, her zaman agresif tepkiler vermenin temelinde de bu problem yatıyor olabilir.
Hormonların diğer bir etkisi de, sivilcelere yol açmasıdır. Özellikle ergenlik çağı dediğimiz dönemde, sık sık gençlerin başına gelir. Hormon miktarı yükselince, ciltteki sivilce oranı artış gösterir ve cilt yağlanmaya başlar.

hormonlarin-gizli-gundemi

Yağlanmanın dışında, hormonlar ciltte bakteri üretimine sebep olduğu için de akne oluşumu yaşanabilir. Kadınlarda ise regl döneminden sonra meydana gelen hormon değişimi, ciltte sivilce yapar.
Bu durumlarla başa çıkmak önemlidir.

Fakat nereden yardım alacağınızı bilmeniz gerekir. Sadece bir diyetisyene ya da cildiye uzmanına gitmek çözüm olmaz. Hormon dengeniz için, genel sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Özellikle uzak durmanız gereken ise bilinçsiz diyet yapmaktır. Bilinçsiz diyet, vücudunuzda bir bomba etkisi yaratabilir. İlk olarak metabolizmanızı yavaşlatacaktır.

Vücudunuzun kas dengesini ve yağ dengesini bozacaktır. Sağlıksız beslenme, organlarınızın da zarar görmesine neden olur. Kadınların adet döneminde düzensizlikler başlayabilir. Üreme üretkenliğinizde değişimler olabilir.

Cildinizin, saçınızın ve tırnaklarınızın sağlığında bozulmalar yaşanır. Erken yaşlarda bilinçsiz diyet yapan kişilerde, boy kısalığı yahut büyüme gelişmesinin durması gibi ciddi problemler yaşanabilir.

Ayrıca kişilerde yeme bozuklukları meydana gelebilir. Ve fizyolojik etkilerin dışında, diyet yapan kişinin psikolojik durumunda ciddi bozulmalar meydana gelebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Ameliyat İle 18 Kilo Verdi başlıklı makalemizde Lise Öğrencisi Barış’ın Nasıl Kilo Verdiği hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg