Kapat

İdeal Kiloda Olmak İçin Tüyolar

Anasayfa BESLENME İdeal Kiloda Olmak İçin Tüyolar

Diyetisyen Elif Yıldırım Karacanoğlu, ideal kiloda olmak için yapılması gerekenlere hakkında tüyolar verirken,  ideal kiloda iseniz korumaya, kilo alma sürecinde ise bireylerin günlük yaşamlarına uygun beslenmelerinin önemli olduğunu dile getirdi.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Beden Kitle Endeksi ile hesaplanır. 18,5-25 arası normal kiloları, 18,5’un altı ise aşırı zayıf olarak ifade edilir. Örnek verecek olursak; boyunuz 1.72 cm olsun kilonuz 50 kg olsun bu durumda beden kitle endeksiniz 17 olur yani olmanız gereken minimum kilo 55 kg’dur.

Diyetisyen Elif Yıldırım Karacanoğlu’ndan Tüyolar

Metabolizmanın hızlı olduğu için kilo alma yollarını sıralayan Elif Yıldırım Karacanoğlu, ‘İlk önce tahlillerin yapılıp incelenmesi gerekir. Tiroidiniz fazla mı çalışıyor, vitamin eksikliğiniz mi mevcut, şekeriniz mi var ya da fazla egzersiz mi uyguluyorsunuz, bunların dışında ailenizdeki bireylerde çok zayıf mı? Tahlillerin sonucu iyi çıktıysa, genetik yatkınlığınız da yoksa çok fazlada egzersiz de yapmanıza gerek de yoktur. Ama çok fazla yemek yediğiniz halde kilo alamıyorsanız o zaman beslenme uzmanı yardımı ile beslenmenizi incelemelisiniz. Zayıf olmak dünyanın sonu olduğu anlamına gelmiyor zaten yaşınız ilerledikçe kilo almaya da başlayacaksınız. Bunun için yaş ilerledikçe kiloların artması ile aşırı kiloya sahip olmamak önemli olan.’ dedi.

Beslenme günlüğü tutun diyen Diyetisyen Elif Yıldırım Karacanoğlu, ‘Bu günlükte diyetleriniz de belirleyeceğiniz öğün ve çeşitlerin farkına varacaksınız. Farkındalık ile yeni ve sağlıklı beslenme düzeni oluşturmuş olacaksınız, oluşturduğunuz beslenme düzenini takip etmelisiniz. Öncesinde çok yiyor olabilirdiniz fakat vitamin, mineral ve protein tüketimini eksik yaptığınız için kilo alamıyor olabilirdiniz. Diyetisyen eşliğinde uyguladığınız sağlıklı beslenme düzeninizi ne denli uyduğunuzu haftalık olarak takip etmelisiniz. Hareketsiz kalmak, sürekli kızartma, pilav, makarna tüketmek kilo almak için yanlış bir beslenme olacaktır. Bunun için sağlıklı bir beslenme düzeni uygulamalısınız göreceksiniz zamanla ideal kiloya sahip olacaksınız.’ diyerek sözlerine son verdi.

Diyetisyen Elif Yıldırım Karacanoğlu, ideal kiloda olmak için tüyoları böyle dile getirdi,  ‘Sık sık beslenmelisiniz. Günlü alacağınız kalori sadece 500 kal eklemeniz yeterlidir. 500 kal., 1 sandviç ve 2 bardak ayran ile karşılanır.  Günde an az 6 öğün yapmalısınız, çünkü büyük olasılıkla mideniz küçük ve uzun süre aç kalsanız dahi çabuk doyup, büyük bir öğün tüketemezsiniz. Öğün aralarında kalorisi yüksek olan besinler tüketilirse uzun süre tokluk hissi yaşamazsınız ve midenizde çok da büyük yer kaplamaz böylece kalori sağlamış olur. Mesela, 1 avuç kuruyemiş tüketmez 300 kalori sağlar ve öğünlerinizde yemek yiyebilirsiniz.

Gün içerisinde ki beslenme listenizde, gerekli protein, süt, yoğurt, sebze ve meyve yer almalıdır. Mesela, tek tip uygulanan sadece protein yada sadece karbonhidrat diyetleri vücudunuza zarar verecektir. Tatlı tüketmek size enerji kazandırarak aynı zamanda da çabuk acıkmanızı sağlayacaktır. Ama tatlı tüketirken sütlü tatlılar olmasına özen göstermelisiniz. Tatlıların üzerinde fındık, ceviz ekleyerek tüketirseniz kalorisini arttırırsınız.

Spora başlamalısınız, çevreden duyduğunuz ‘ye yat’ yöntemi ile olmaz. Spor ve egzersizler yaparak iştahınızı arttıracaksınız. Böylece kilo alırken bölgesel kilo almış olmayacaksınız. Ağırlık egzersizleri yapılırsa kalori harcaması çok olmayacaktır. Uzun süre yürüyüş yapıldığında yağ yakımı olacaktır.

İştah açmaya yardımcı vitamin, kalori ve protein takviyeleri uzman hekimlere danışarak tüketilmelidir. Aksi halde bilinçsiz tüketilen takviyeler karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına ağır hasarlara neden olabilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Kilo Verdiler, Arkadaşları Akrabaları Tanıyamadı başlıklı makalemizde Tüp Mide Ameliyatı İle Kilo Vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg