Kapat

İnsan Sağlığında Suyun Önemi Nedir?

Anasayfa HABER İnsan Sağlığında Suyun Önemi Nedir?

İçerisindeki önemli bileşenleri ile, suyun hayatımızdaki önemini bilmeyen yoktur. Günde en az iki buçuk litre içilmesi gereken ve olmazsa yaşanamayan en önemli içeceklerden biridir. Gerek küçük yaş gruplarında gerek orta yaş gruplarında ve gerekse ilerlermiş yaş gruplarında her zaman ilk ve en çok tüketilmesine önem verilen içecek sudur. Doğumdan itibaren herkes, mutlaka su tüketimine önem vermeli ve günde kilo ile orantılı olarak tüketilmesi gerekmektedir. İnsan vücudunu oluşturan bileşenlerin %70’i de su içermektedir. Bu nedenle yalnızca %70’lik sayı grubu dahi suyun insan sağlığı ve yaşamı için son derece önemli olduğunu göstermektedir.

Su, insan vücudunun kanında %83 oranında bulunurken kemiklerde ise %22 oranda bulunmaktadır. Beyinde ve kaslarda ise toplamda %75 dilimlik bir su oranı mevcuttur. Bu oranlar hafife alınmayacak kadar yüksek oranlardır ve her zaman su olmadan hiçbir canlının yaşayamayacağı anlamına gelmektedir.

İnsan Sağlığında Su Olmazsa Neler Olurdur? Neden Bu Kadar Önemlidir?

Öncelikle her zaman günlük yaklaşık 2500 ml su kaybının olduğu bilinmelidir. Hiçbir egzersiz ya da aktivite yapılmaksızın dahi, vücut bu kadar miktar suyu kaybetmektedir. Kaybedilen suyu karşılamak da oldukça önemlidir. Gün içerisinde yeteri kadar miktarda su alınmazsa, performans düşüklüğü, baş ağları, kan ve demir oranında düşmeler ve genel olarak halsizlik gözlemlenebilmektedir.

İnsan sağlığı için yemek yemek de su içmek de önemlidir. Ancak insanlar yemek yemeden uzun süre dayanıklı durabilirken, su içmeksizin dayanmak oldukça zordur. Aynı zamanda su yeteri miktarda içilmediği takdirde, cilt ve kemik yapısında bozulmalar, dehidrasyonlar, eklemlerde böbreklerde ve karaciğerde meydana gelen bozulmalar, gerginlik ve stres gibi olumsuz duygular da ortaya çıkabilmektedir. Su bu nedenle her zaman çok önemlidir.

Yağ tüketimi hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘Sağlıklı Yağ Tüketimi Nasıl Olmalıdır?’ adlı metni okuyabilir, konuyla alakalı yorum ve görüşlerinizi de paylaşabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg