Kapat

İnsülin Direnci Ve Obezite

Anasayfa SAĞLIK İnsülin Direnci Ve Obezite

İnsülin direnci kan şekerinin normal değerde olduğu halde insülin hormon değerinin yüksek olmasıdır. Kilo vermeyi zorlaştırır. İnsülin direnci yüksek olan kişi çabuk acıkır ve ufacık hareket yapsa dahi yorulur. Sağlıklı beslenme ve spor ile insülin direnci kırılır. Kilo verdikten sonra her şeyi yerim, içerim düşüncesi yanlıştır hayatımız boyunca sağlıklı beslenme ve spor yapmak şarttır. Sadece yiyecekler azaltılarak kilo verilmez spor olmazsa kilo verme olayı da olmaz.

insulin-direnci-ve-obezite

İnsülin Direnci Obeziteye Neden Olur Mu?

insülin direnci yüksekliği obezite olmanın temelini oluşturur. Kilo almamaya çalışsak bile açlık yüzünden vücudumuz bir şeyler yeme veya içme çabasına düşecektir. Eğer ki kilolu biriysek insülin direncini araştırtmak gerekir ve ona göre yiyeceklerimize dikkat etmeliyiz. İnsülin direnci kronik de olabilir.

Obezite ise vücudumuzda bulunan yağ oranının fazla olmasıdır. Bu fazlalıkta dengesiz beslenmeden kaynaklanır. Kişinin kronik bir hastalığı ve sürekli kullandığı bir ilaçları yoksa beslenmeden kaynaklı.

insulin-direnci-ve-obezite

Diyabet ve obezite ise bağımlı ikilidir. Karın ve bel çevrelerinde artan yağ dokusu diyabete neden olur. Obezite kronik bir hastalık olduğu için tedavisi zor ve uzundur. Çocuklarda bilinçsiz beslenme obezitenin temelini hazırlar. Bunun sonucunda diyabet riski çocuklarda daha hızlı şekilde artmıştır.

Çocuklarımıza çocuk yaşta önlemler alınmazsa hastalıkları çoğalabilir. Teknoloji sayesinde hareketsiz toplum olduk ve obeziteye zemin hazırladık. Obezite oluşumundan birçok hastalık oluşuyor. Bunlardan birisi de diyabet hastalığıdır. Diyabet hastalığı ciddi bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Leptin Hormonu Tokluk Hissini Engelliyor başlıklı makalemizde Kiloyu Etkileme Nedeni hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg