Kapat

İşte Bu Durumlarda Mide Ameliyatı Olmanız Gerekebilir!

Anasayfa SAĞLIK İşte Bu Durumlarda Mide Ameliyatı Olmanız Gerekebilir!

Çoğumuz, hayatında en az bir kere midesiyle ilgili sıkıntı yaşamışızdır. Mide, psikolojik değişimlerden de en kolay etkilenen organımızdır. Stres, heyecan, beslenme bozuklukları, aşırı kahve tüketimi gibi sebepler mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu durumların çoğu kısa süreli seyredip iyileşmekle birlikte, bir kısmı da tekrar edip, farklı komplikasyonlara yol açmaktadır. Bu hastalıkların çoğunluğunun tedavisi ilaçlarla sağlanırken bazı durumlarda ise ameliyat gerekli ve kesin bir çözümdür.

iste-bu-durumlarda-mide-ameliyati-olmaniz-gerekebilir

Mide hastalıklarının en bilinenleri midede ağrı ve yanma belirtileriyle ortaya çıkan ve mide yaralanmalarına sebep olan ülser, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşan reflüdür. Bu durumlarda ilk seçenek hastaya uygun ilaç kullanımıdır. Ancak midede kanamalara ve delinmeye yol açan ülserde ve sürekli tekrar eden; kronik faranjit, kusma, nefes darlığı gibi çeşitli komplikasyonlara sebep olan reflülerde ameliyata başvurulmaktadır.

Mide hastalıklarından cerrahi operasyonun en gerekli görüldüğü durum ise mide kanseridir. Mide kanseri başlangıçta reflü ve ülser gibi seyredip, hastalık teşhis edilemez ve uygun tedavi uygulanmazsa giderek yayılarak daha tehlikeli bir hal alabilir. Bu durumda endoskopi yöntemiyle tanı konur ve uygulanacak tedavi yöntemi seçilir.

iste-bu-durumlarda-mide-ameliyati-olmaniz-gerekebilir

Mide ameliyatlarının yapıldığı bir diğer durum ise, gün geçtikçe dünyada artan obeziteyle birlikte obezite tedavisi olmuştur. Bunun için hastanın Beden Kitle Endeksinin 40’ın üzerinde olması, diyetle kilo vermesini engelleyecek herhangi bir hormonal rahatsızlığının olması gibi birtakım şartları sağlaması gerekir. Fakat ameliyat sonrasında çeşitli komplikasyon ve sıkıntıların yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Her hastalıkta olduğu gibi, mide hastalıklarında da en önemli aşama doktora başvurma ve hastalığın teşhisi aşamasıdır. Eğer tekrar eden mide şikayetleriniz varsa, sağlığınızı tehlikeye atmamak için bir an önce uzman bir doktordan yardım almanız gerektiğini unutmamalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Diyet Yapmadan Zayıflamak Mümkün Mü? başlıklı makalemizde Diyet Yapmadan Zayıflamanın Püf Noktoları hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg