İyotlu Tuz Nasıl Kullanılmalıdır?

İyotlu Tuz Nasıl Kullanılmalıdır?

Tuz hemen her yemekte sofralarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Tuz sodyum ile klor elementinin birleşiminden oluşur. Ve insan vücudunun tuza ihtiyacı vardır. Her insanın vücudunda ortalama 100 gram sodyum ve de 77 gram klor bulunmaktadır. Bu maddeler kemiklerimiz ve kıkırdaklarımız ve kirişlerde yer alırlar. Klor ayriyeten mide asidi içinde gerekli bir maddedir. Tansiyon hastalarının birçoğunda tuz kullanımı hekimler tarafından kısıtlanır ve ya tamamen kesilmesi tavsiye edilir. Bunun sebebi tuzun tansiyon hastaları için tansiyonu yükselten veya tetikleyen bir durum oluşturmasıdır.

Peki, tuz tansiyonu ne zaman yükseltir? Tuzun tansiyonunuzu yükseltmesi için daha önceden böbreklerinizde iltihaplanma geçirmiş olmanız gerekir. Kronik böbrek iltihapları böbreklerde sodyumu süzme işlemini engellediği için böbrekler sodyumu süzemez. Bu durumdan dolayı kanınızda sıvı oranı artarak yüksek tansiyona sebep olur. Böbrek rahatsızlığı olmayan kişiler için tuzun yüksek tansiyon sorunu yaratması söz konusu değildir.

Tuz kullanırken iyotlu tuzları tercih etmek sağlık için çok yararlıdır. İyot troid bezlerimizin düzenli çalışmasını sağladığından hem kilo kontrolü hem de dinamik ve zinde hissetmek için çok önemlidir. Hormon bozukluklarının önlenmesi ve kilo kontrolünün sağlanması özellikle kadınlarda doğurganlığı artıracak en etken sebeplerdendir. Büyüme evresindeki çocuklar için de iyot çok önemlidir. Zekâ gelişimi eksikliği ve dikkat dağınıklığı sorunlarını ortadan kaldırmak için vücudun günlük iyot ihtiyacının karşılanmış olması gerekir.

İyotlu Tuzu Özelliğini Kaybetmeden Muhafaza Etme Yöntemi

İyot ısıdan ışıktan ve nemli ortamdan uzak tutularak özelliğini kaybetmeden muhafaza edilmesi gereken bir maddedir. Evlerinizde iyotlu tuzu muhafaza ederken koyu renkli cam kavanozlarda nem ve ışıktan uzak tutarak saklamanız gerekir. İyotlu tuzu yemeklerinizde kullanırken yemeği ocaktan alırken tuzunu eklemeniz gerekir. Işık ve nemden çok çabuk etkilenerek iyot özelliğini kaybettiği için muhafaza ettiğiniz kavanozdan sadece kullanacağınız kadar tuz almanız ve yemeklerinize ilave etmeniz gerekir.

İyot yetersizliği hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘ İyot Yetersizliği Hastalıklarından Nasıl Kurtulabiliriz?’ adlı metni okuyup konu hakkında bilgi verebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. İyotlu Tuz Nasıl Kullanılmalıdır? başlıklı yazı çok faydaları beğendim, başarılı paylaşımlar yapıyorsunuz. Sosyal medyalarda paylaşmaya değer bilgilendirici içerikli..

  2. Beslenme bölümünde olan yazılar çok iyi olmuş. Sağlıklı yaşam için uymamız şart

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar