Kapat

Kabızlık Ve Nedenleri

Anasayfa Beslenme Kabızlık Ve Nedenleri

Tıp dilinde  (konstipasyon) adı verilir. Tuvalete çıkamama veya az çıkmaya kabızlık denir. Kabızlığın başlıca sebepleri vardır öncelikle bunları bulmak gerekir, başlıca sebeplerinden birisi sulu şeyleri yeterince tüketmemek.

Sindirim sistemi bozukluğu,bağırsak tıkanıklığı,sinir bozukluğu, basur ve günün çoğunu hareketsiz bir şekilde oturarak geçirmek en büyük sebeplerden bir kaçı sadece.

kabizlik-ve-nedenleri

Kabızlığı önlemek yada baş etmek mümkün mü ? Yeme alışkanlığımızı değiştirerek kabızlığın bir nebze de olsa önüne geçmiş oluruz. Özellikle sebze çorbaları ile başlamalıyız ıspanak, balık, salata, ve çavdar ekmeğini mutlaka ögünlerde tüketmeliyiz.

kabizlik-ve-nedenleri

Elma, kayısı, üzüm yemek ve bol su tüketmek çok faydalı olacaktır. Kabızlığa neden olan yiyecekler fazla tüketilen et, beyaz ekmek ,muz, çay, mutlaka azaltılmalıdır.

Bilindiği üzere kabızlık için kullanılan ilaçlar da mevcut ama ilaçlar belli bir süre sonra bağımlılık yapıyor ve ilaç kullanımı ileri ki dönemde kötü sonuçlar doğurabiliyor bu yüzden uzmanlar ilaç tüketimini çok önermiyorlar.

kabizlik-ve-nedenleri

Böyle durumlarda doğanın bize sunduğu mucize bitkilerden yararlanmamız bizim için daha iyi olabiliyor tabiki her şeyi kararında yapmak şartı ile.

Mesela erik, incir kurusu, kayısı veya taze incir bunlar bağırsak dostudur  bunları ara ögünlerimizde tükettiğimiz zaman metabolizmamızı hızlandırmış oluruz ve bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlarız.
kabizlik-ve-nedenleri

Özellikle keten tohumu, sinameki, rezene, çemen otu bunlarda bağırsakların çalışmasına yardımcı olur salatalık, maydanoz bunlar genelde kronik kabızlıkta çok işe yarayan bitkilerdir.

Her zaman söylediğimiz gibi hiç bir zaman uzmana danışmadan hiç bir tedaviye başlamayın bunlar sadece kabızlığın oluşumunu azaltmak yada önlemek için olan küçük bilgiler.

Biz türk toplumu olarak her şeyi fazlasıyla tüketerek daha hızlı sonuç alacağımızı düşünürüz her zaman 🙂 hangi tedavi yöntemini seçersek seçelim mutlaka uzmanına danışmamız gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Salatalık İle Kilo Verimi başlıklı makalemizde Salatalık hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Kabızlık Ve Nedenleri” üzerine 6 yorum

  1. Dicle Erden says:
  2. Dolunay Ekinci says:
  3. Beyhan Ozkok says:
  4. Tanju Incesu says:
  5. Meryem Yalaz says:
  6. Oyku Sumer says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe