Kapat

Kalori Yaktıran Egzersizler Nelerdir Ve Nasıl Yapılır?

Anasayfa SPOR Kalori Yaktıran Egzersizler Nelerdir Ve Nasıl Yapılır?

Aşırı kilolar tüm bayan ve erkeklerin en korktuğu durumlardır. Alınan kilolar kontrolden çıktığından gün ve gün artmaktadır. Dengesiz beslenme, uykusuzluk iş ve ev hayatının getirdiği hareketsizlik ve teknolojinin gelişmesi ile vücudun daha az enerji yakması kilo alımında en büyük etkenlerden biri olmaktadır.

Özelikle alınan aşırı kilolar ülkemizde ve dünyada obezite ile birlikte birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlardaki ve yetişkinlerde bu rahatsızlıklar belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır.

kalori-yaktiran-egzersizler-nelerdir-ve-nasil-yapilir

 

Obezitenin getirdiği sağlık sorunlarının bazen temel sebebi kalıtımsal özellikler olabilmektedir. Özellikle çocuklarda ebeveynlerin yanlış beslenme alışkınları kazandırması aşırı kilolu çocukları ortaya çıkarmaktadır.

Aşırı kilo egzersiz ya da diyetler ile az da olsa önlenebilmektedir. Fakat egzersizlerin işe yaraması gerekmektedir. Özellikle diyetle birlikte yapılan spor daha hızlı sonuçlar sağlamaktadır. Diyetler de spor gibi işe yarar ve diyet yapacak kimsenin özelliklerine göre olmalıdır.

kalori-yaktiran-egzersizler-nelerdir-ve-nasil-yapilir

Kalori kilo vermede en önemli ölçütlerden biridir. Aşırı kilolu kişiler de öncelikle kalori hesabı ve günlük kalori tüketimleri ön planda tutulmaktadır. Kalori yakan spor listeleri ile sadece diyetle değil bazı önemli egzersiz ve sporlar ile aşırı kilolarımızdan korunabiliriz. Bunları günlük ve saat ayarlarına göre yapmak gerekmektedir.

Tabiî ki kalori yakımın da kişinin vücut yapısı ve kilolardan kurtulması gereken bölgelere göre spor hareketleri bulunmaktadır. Örneğin gündelik olarak karın bölgesindeki fazla kilolardan kurtulmak için yapılacak ilk önemli hareket mekiktir. Mekik ile hem karın ve kalça hem de bacaklardaki aşırı kilolardan kurtulabiliriz. Basit bir teknik olan ip atlama veya step tarzı hareketler bize günde ortalama 90 kalori yaktırabilir. Koşu, bisiklet gibi egzersizler ile tahmini 100 kalori yakılabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Obeziteden Kaynaklı Kısırlık başlıklı makalemizde Kadınlarda obezitenin yok açtığı sorunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Kalori Yaktıran Egzersizler Nelerdir Ve Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

  1. Zehra Boran says:
  2. Kutsal Coskun says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe