Kapat

Kalp Doktorlarının Yasakladığı Kilo Aldıran 5 Tehlikeli Yiyecek ve İçecek

Anasayfa BESLENME Kalp Doktorlarının Yasakladığı Kilo Aldıran 5 Tehlikeli Yiyecek ve İçecek
kilo aldıran yiyecekler

Kilo aldıran yiyecekler kalp düşmanı

Kalp sağlığınız ve kilo kontrolünüz arasındaki orantılı ilişki, hepimizce bilinen bir gerçek. Kalp sağlığının düşmanı olan fazla kilolar ve obezite ile savaşta beslenme hayati önem taşıyor. Kilo aldıran yiyecekler ve içecekler yalnızca obeziteyi önlemek için değil doktorlarca kalp sağlığının korunması için de hayatımızdan çıkarılması şart olan besinlerden oluşuyor. Siz de Amerikalı doktorlar tarafından hayatınızdan çıkarılması önerilen yiyeceklere göz atarak beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir, sağlıklı bir kalp ve ideal kiloya sahip olabilirsiniz.

Şarküteri reyonuna dikkat!

1– Hazır peynirler: Peynirler ev ortamında ya da doğal olarak satılanları tercih ettiğiniz takdirde zarardan ziyade yüksek protein oranı ile diyetinize büyük destek sağlamaktadır. Ancak endüstriyel ve hazır paketlerde satılan peynirler ne yazık ki yüksek oranda doğmuş yağ içermekte ve light ürün etiketi ile satılmasına rağmen günlük ihtiyaç duyduğunuz yağ oranının çok üstünde değerlere sahip olmaktadır. Haftada bir ya da iki öğünden fazla tüketilmemesi önerilen hazır peynirlerin ince bir dilim genel olarak 100 kalori gibi bir değere tekabül etmektedir.

kilo aldıran yiyecekler

2– Sosis, salam ve sucuk: Şarküteri reyonlarında satılan et ürünlerinin çoğu yağ oranı bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olmakla birlikte daha da korkutucu olan yüksek sodyum değeridir. Tuzlanarak elde edilen bu ürünlerdeki yüksek sodyum değeri, sosis, sucuk ve salamların kalp sağlığı için zararlı yiyecekler listesinin başlarında gelmesine yol açmakta, damarlardaki esnekliğin etkilenmesi nedeniyle kilo alımını da tetiklemektedir.

3– Alkol: Kilo aldıran yiyecekler kadar kilo aldıran içeceklerin de kalp sağlığı üzerinde tartışmasız bir etkisi var. Alkollü içecekler kilo vermek isteyenlerin baş düşmanı olmakta, özellikle düzenli alkol alımı karaciğerden kalbe birçok organı etkileyerek sisteminizin düzenli çalışmasına da engel olmaktadır. Egzersiz yapsa dahi bu programdan verim alınmasını iç organlara yaptığı etki ile olumsuz etkileyen alkol yüksek kalori ve şeker içerikleri ile de zararlı içeceklerin başında gelmektedir.

Sağlıklı sanıyoruz ancak değil

4-Konserveler: Konserve yiyecekler pratiklikleri nedeniyle çoğumuzun sık tercih ettiği çeşitli besinlerden oluşmakta. Ancak yiyeceklerin uzun süre taze kalması adına yüksek oranda tuz eklenen konserveler kalp sağlığı ve kilo kontrolü için adeta bir düşman. Evinizde yemek hazırladığınız için sağlıklı olduğunu sanıyor ancak evde hazırlanan tariflerde konserveler kullanıyorsanız, taze meyve sebze alışkanlığı edinmeye bir an önce başlamanız gerekiyor.

kilo aldıran yiyecekler

5– Enerji içecekleri: Spor öncesinde alınması tavsiye edilen ve tamamen bir şehir efsanesinden ibaret olan faydası ile enerji içecekleri kalp hastalıkları ve kilo alımını tetikleyen bir şeker deposu. Yüksek glikoz oranı ve kimyasal içeriği ile kal krizinden obeziteye birçok tehlikeli hastalığa neden olabilen enerji içeceklerini profesyonel sporcuların dahi düzenli kullanması şiddetle reddediliyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Obeziteyi Önlemek için Alışkanlık Haline Getirmeniz Gereken 13 Kolay Öneri  ile obeziteyi önlemenin kolay yollarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal  medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg