Kapat

Kalp Hastalıkları Gençlerde Hızla Yayılıyor

Anasayfa SAĞLIK Kalp Hastalıkları Gençlerde Hızla Yayılıyor

Gençlerde kalp krizinin artmasını haberlerden sürekli olarak izlemekteyiz. Ani kalp krizleri ise tüm dünyada yaşanan rahatsızlıkların da başında gelmektedir.

Kalp hastalıklarının başında ise en çok rastlananları özellikle kalp damarlarının tıkanıklığıdır. Bununla birlikte damar sertleşmesi de kalp krizini tetikleyen bir diğer kalp rahatsızlığıdır.

Kalp krizini ve kalp hastalıklarının bu kadar çok artmasındaki sebeplerin başında da düzensiz beslenme ve stres yer almaktadır.

kalp-hastaliklari-genclerde-hizla-yayiliyor

Hızlı bir şekilde yaşam temposuna bağlı olarak yaşanılan streslerin birikmesi ani kalp krizinin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Özellikle hareketsiz ve sporsuz bir yaşamın yanında düzensiz bir şekilde aşırı beslenme de kalp krizini hızlandıran etkenlerin başında gelmektedir.
Kalp krizini en çok hızlandırın etkinin damar sertleşmesi olduğunu açıklayan doktorlar gençlerdeki kalp hastalıklarının artmasını da oldukça endişe verici bulduklarını belirtmektedirler.
Stresli bir yaşama bağlı olarak özellikle gençlerde kalp ritim bozukluğu oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır.

kalp-hastaliklari-genclerde-hizla-yayiliyor

Kalp spazmı, kalp büyümesi ve kalp sıkışması da genç nüfusta en çok rastlanan kalp rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Kalp krizinin ve diğer kalp hastalıklarının aniden ortaya çıkması hastalığın aslında sinsi ve yavaş bir şekilde ilerlediğinin de bir göstergesidir.

Bunun için de düzenli olarak kontrollerin yapılması olası bir rahatsızlığın da önüne geçilmesi için alınabilecek en önemli önlemlerden birisidir. Nefes almada güçlük çekiliyor ise veya sık aralıklar ile belirli bir nedene bağlı kalmadan bayılmalar yaşanıyor ve kalpte bir sıkışma hissediliyor ise uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

kalp-hastaliklari-genclerde-hizla-yayiliyor
Kalp hastalıklarında özellikle genetik olarak bir geçişin de oldukça önemli bir etkisi bulunmaktadır. Eğer ailenizde kalp ile ilgili en küçük bir sorun yaşayan birisi var ise genetik olarak sizde de olma olasılığı bulunmaktadır.
Bunların yanı sıra tüketilen sigara, alkol veya buna benzer sağlık açısından oldukça tehlikeli olan alışkanlıklar da direkt olarak kalp hastalıklarını tetiklemektedir. Tansiyon rahatsızlığınız var ise ve obezite ile ilgili bir kilo sorunu yaşıyorsanız kalp hastalığına yakalanma riskinizde bir o kadar fazladır diyebiliriz.

kalp-hastaliklari-genclerde-hizla-yayiliyor Kalp hastalıkları için alınması gereken önlemlerin başında da kesinlikle düzenli olarak spor yapmak ve sağlıklı beslenmek yer almaktadır. Bunun yanı sıra stresten uzak bir yaşam ve düzenli bir uyku da kalbiniz için yapabileceğiniz iyiliklerin başında gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Sağlıklı 50 Besini başlıklı makalemizde Sağlıklı 50 Besin ve Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg