Karaciğer ve Beyin Bebek Beslenmesinde Yer Almalı mıdır?

Karaciğer ve Beyin Bebek Beslenmesinde Yer Almalı mıdır?

Bebek beslenmesi dikkat isteyen bir süreçtir. Hem ayına uygun gıdalar olmalıdır hem de gereken hijyen mutlaka sağlanmalıdır. Ayrıca pişirme teknikleri ve hangi kaplarda pişirildiği de önemlidir. Bebeğe verilecek besin için bu detaylar iyice araştırılmalı ve doğru koşullarda yemek hazırlanmalıdır. Bebeğe ayına uygun olmayan besilerin verilmesi ve yanlış yöntemlerle pişirme sağlanması fayda yerine zarar verebilir. Bu nedenle doğru olan besinler ve uygun pişirme, saklama koşulları öğrenilmelidir.

Bebek Beslenmesinde Karaciğer ve Beyin Yer Almaz

Beyin ve karaciğer bebek beslenmesinde yer alması önerilmeyen yiyeceklerdir. Çünkü içlerinde bulunan yağ çok yüksek miktarlardadır. Aynı zamanda üretimlerinde ve saklanma koşullarında da emin olunamayan durumlar fazlaca olabilmektedir. Hijyen olmayan koşullarda üretim ve saklanma yapılması, sağlığı tehdit edebilmektedir. Pek çok besin için bu durum geçerli olsa da, karaciğer ve beyin türü gıdalarda çok daha önem arz eder. Ayrıca sürekli tüketilmeyen gıdalar olduğu için, ebeveynler de sağlıklı bir kontrol ve gözlem yapamayabilirler.

Bu gibi besinlerin iyi pişirilmesi de, diğer besinlere göre çok daha fazla önem taşır. Hastalık yapıcı olan mikroorganizmalar, bu besinler çok iyi pişirilmezse ölmezler. Bu durum da sağlığa zarar verebilecek şartların oluşmasını sağlar. Bu nedenle karaciğer, beyin gibi besinler bebek beslenmesinde yer almamalıdır. Bunun yerine bebeğin ayına göre; tavuk, balık, kırmızı et verilebilir. Ayrıca yine bebeğin ayına uygun olacak şekilde; yumurta ve kuru baklagiller tercih edilmelidir. Bu sayede daha sağlıklı ve tehdit içermeyen bir beslenme düzeni sağlanmış olur. Genel bilgiler araştırılarak bilinçlenme sağlanabilir. Fakat en net ve sağlıklı bilgiler doktor tarafından alınan bilgilerdir. Bebeğin ayına göre merak edilenler ve beslenme detayları mutlaka öğrenilmelidir. Bebeklerin sağlıklı olmaları ve gereken besinleri almaları için, yanlış besinler ve yöntemlerden kaçınmak gerekir. Bunun da en kolay ve sağlıklı yolu, uzman bilgisidir. Bu sayede tereddüt yaşanmadan, gönül rahatlığı ile beslenme programı sağlanabilmektedir.

Çay ve kahve tüketimi hakkında bilgi vermiş olduğumuz ‘ Sık Çay ve Kahve Tüketimi Zararlı Mıdır‘ adlı metni okuyabilir, konuya yorum bırakabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Selam, Haberler kategorisinde bulunan yazılar çok güzel. Bu konu hakkında farklı haberlerin devamını bekliyorum.

  2. Balıkesirden Ayşe ben, selamlar hepinize, bu site bizim gibi obezite hastaları için mükemmel olmuş. Paylaşımlarınızı beğeniyorum, ilginiz için teşekkür ederim. Birçok yazıları paylaşıyorum arkadaşlarım için. Dilek Demirler sevgilerle..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar