Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Uzmanlar, her dört kişiden birinde karaciğer yağlanması olduğuna dikkat çekiyorlar. Yağlanmanın iki şekli vardır. Birincisi daha basittir. Bu tip yağlanmada, hücre içinde yağ birikimi oluşur.

karaciger-yaglanmasi-nasil-onlenir

Bunu yaşayan kişiler, genelde şikayette bulunmazlar. Diğeri ise yağlı hepatit dediğimiz, ciddi yağlanma durumudur. Bu hastalarda, klinik bir yakınmadan söz etmezler.

Durum daha çok kan analizinde ortaya çıkar. Eğer kontrole gidilmezse, ileride siroza kadar gidebilir. Obezite ve diyabet hastalığı ise karaciğeri en çok yoran unsurlardandır.

karaciger-yaglanmasi-nasil-onlenir

Fibroscan denilen cihazla, karaciğer yağlanmanızdan kurtulabilirsiniz. Hızlı ve ağrısız bir yöntemdir. Ultrason dalgaları sayesinde, kısa sürede yağlanmadan kurtulabilirsiniz. Bu alet sayesinde, gereksiz karaciğer biyopsilerinden kurtulursunuz.
Karaciğer yağlanmasının önüne geçmek için; fiziksel aktivitelerini arttırmalısınız, alkol kullanımını minimuma indirmelisiniz, doktor tavsiyesinin dışında ilaçlar kullanmamalısınız ve düzenli beslenmeye önem vermelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Amerikan Ordusunda Obezlik Korkusu! başlıklı makalemizde Obezlik Korkusu hakkında bilgiler verilmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Emine Bayraktar Aba Emine Bayraktar Aba Obezitehaber.com İçerik Editörü.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Sağlık kategorisindeki yazılar faydalı olmuş, benzeri makaleler daha paylaşılsın..

  2. Tüp Mide Ameliyatı ile Mide Küçültme Ameliyatı arasındaki fark nedir? Anlatan bir yazı paylaşırmısınız.

  3. selamlar sayın obezite haber yöneticileri, Kars deki obezite ameliyatı yapan doktorları nereden öğrenebilirim yardımcı olur musunuz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar