Kapat

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Anasayfa SAĞLIK Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?

Uzmanlar, her dört kişiden birinde karaciğer yağlanması olduğuna dikkat çekiyorlar. Yağlanmanın iki şekli vardır. Birincisi daha basittir. Bu tip yağlanmada, hücre içinde yağ birikimi oluşur.

karaciger-yaglanmasi-nasil-onlenir

Bunu yaşayan kişiler, genelde şikayette bulunmazlar. Diğeri ise yağlı hepatit dediğimiz, ciddi yağlanma durumudur. Bu hastalarda, klinik bir yakınmadan söz etmezler.

Durum daha çok kan analizinde ortaya çıkar. Eğer kontrole gidilmezse, ileride siroza kadar gidebilir. Obezite ve diyabet hastalığı ise karaciğeri en çok yoran unsurlardandır.

karaciger-yaglanmasi-nasil-onlenir

Fibroscan denilen cihazla, karaciğer yağlanmanızdan kurtulabilirsiniz. Hızlı ve ağrısız bir yöntemdir. Ultrason dalgaları sayesinde, kısa sürede yağlanmadan kurtulabilirsiniz. Bu alet sayesinde, gereksiz karaciğer biyopsilerinden kurtulursunuz.
Karaciğer yağlanmasının önüne geçmek için; fiziksel aktivitelerini arttırmalısınız, alkol kullanımını minimuma indirmelisiniz, doktor tavsiyesinin dışında ilaçlar kullanmamalısınız ve düzenli beslenmeye önem vermelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Amerikan Ordusunda Obezlik Korkusu! başlıklı makalemizde Obezlik Korkusu hakkında bilgiler verilmektedir.

“Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir?” üzerine 3 yorum

  1. Taner Turkyilmaz says:
  2. Orkide Saka says:
  3. Zehra Ucuncu says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe