Kapat

Kardiyo Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Altın Kural

Anasayfa SPOR Kardiyo Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Altın Kural
Kardiyo Egzersizleri

Kardiyo egzersizleri hakkında doğru bilinen yanlışlar

Kilo verme ve yağ yakımı için spor programının olmazsa olmazı olarak bildiğimiz kardiyo egzersizleri aslında pek çoğumuz tarafından yanlış bilgilerle uygulanıyor. Bisiklete binme, koşu, yürüyüş gibi ritmik, alt düzey, hızlı ve yağ yakımına yönelik egzersiz tiplerini kapsayan kardiyo egzersizleri bu adı ayrıca kalp rezervini yükseltmesinden alıyor. Ancak doğru kardiyo egzersizleri yapmak, egzersiz yapmak kadar önemli olduğu için siz sevgili obezitehaber okuyucularına doğru bir egzersiz sürecinin nasıl olması gerektiği hakkında altın kuralları sunuyoruz. Siz de kardiyo egzersizleri ile eğlenirken kilo verebilir, kardiyo egzersizlerini bulunduğunuz birçok ortamda yaparak obezite ya da fazla kilo sorununuza veda edebilirsiniz.

Egzersiz süreleri

1- Birçok kişi kardiyo egzersizi boyunca aynı şiddette çalışmakta, örnek vermek gerekirse bir yürüyüş aynı tempoda bir saat sürdürülmekte ya da tüm bisiklet ritmi aynı olacak şekilde yarım saat bisiklet sürülmekte. Oysa interval adı verilen bir kavrama göre doğru kardiyo egzersizi yapmak için yavaş tempo, ağır yüklenme döngüsü izlenmelidir. Örneğin 5 dakikalık yavaş bir koşu, 1 dakika boyunca son hızda pedal çevirme, 2 dakika yavaş tempoda pedal çevirme, 2 dakika boyunca yavaş yürüyüş gibi sık sık şiddeti değiştirilen egzersizler, kardiyodan gerçek faydasını almanızı sağlar.

Kardiyo Egzersizleri

Egzersize başlama

2-Kardiyo egzersizleri genelde birçok kişi için ısınma ve spor programına başlangıç için kullanılsa da aslında kendi başına ayrı bir egzersiz türü oluşturan kardiyo için ayrı bir ısınma süreci gerekmektedir. Kaslarınıza öncesinde ihtiyaç duyduğu glikojen desteğini vermek, yürüyüş, koşu ya da bisikletten istediğiniz verimi almanızı sağlayacak ve egzersizleriniz esnasında yağ yakımını kolaylaştıracaktır. Spor uzmanları bunun için kendi ağırlığınıza uygun ağırlıklar ya da esnek bantlar ile önce bacaklarınızdan başlamak kaydıyla kuvvetlendirme egzersizleri çalışılmasını önermektedir. Kısa bir ağırlık kaldırma çalışmasından sonra koşu bandına çıkmak, sizin için en doğrusu olacaktır.

Sürekli egzersiz

3-Kardiyo egzersizleri gün içindeki hareketlerimize benzerliği ile uygulaması oldukça kolay hareketleri kapsar. Eğer bir spor salonuna üye değilseniz ya da evinizde herhangi bir spor malzemesi olmamasından dert yanıyorsanız kardiyo egzersizleri yine sizin için oldukça uygundur. Bunun için bahaneleri kenara bırakmalı ve sabahları merdiven inip çıkmak, ev içinde belli bir rotada aralıksız yürümeler ya da evinizde kolayca bulabileceğiniz bir ip ile akşamları ip atlamak gibi hareketler yaparak kardiyo egzersizlerini siz de hayatınıza katabilirsiniz.

Kardiyo Egzersizleri

Egzersiz süresi

4-Diğer egzersizlerden farklı olarak egzersiz programı süresinin ön planda olduğu kardiyoda, egzersiz süreniz minimum 20-30 dakika olmalıdır. Aralık verilerek yapılan kardiyo kaslarınızın dinlenmesi ve yeniden ateşlenmesi için belli bir süre daha gerektirmekte ve egzersiz sırasında yağ yakımı istenen seviyede olamamaktadır. Bunun için gün içine bölünen 3 farklı yarım saatlik yürüyüş periyodu oluşturarak egzersizlerin kendiniz için zorluğunu hafifletmeniz mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Zayıflamanıza Yardımcı Olacak 6 Motive Edici Tüyo ile kilo verirken motivasyonunuzu nasıl yüksek tutacağınızı öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal  medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap

“Kardiyo Egzersizleri Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Altın Kural” üzerine 3 yorum

  1. Erge Dagdelen says:
  2. Eren Atalay says:
  3. Zeyno Karakas says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe