Kapat

Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Obeziteye Sebep Oluyor!

Anasayfa HABER Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Obeziteye Sebep Oluyor!
kilo alma sebebi

Kilo alma sebebi dikkat dağınıklığınız olabilir

Sürekli diyet yapıyor ya da hem ailenizin hem de kendinizin düzenli ve sağlıklı beslenmesi için çabalıyor ancak bir türlü kilo almaktan kaçamıyorsanız uzmanlara göre bunun nedeni dikkat dağınıklığı olabilir. Us Psikiyatri Enstitüsü’nden Psikiyatrist Dr. Hakan Karaş kilo alma sebebi olarak hiperaktiviteyi işaret ederken dikkat dağınıklığı ve obezite ilişkisini açıkladı.

Obezi tehlikesi dikkat dağınıklığı ile büyüyor

kilo alma sebebi

Obezite hem ülkemiz hem dünya geneli açısından tehdidi giderek büyüyen önemli bir sağlık sorunu. Beraberinde diyabet, hipertansiyon, kalp problemleri, felç ve solunum sorunları obezitenin neden olduğu sayısız problemden yalnızca birkaçı.

Dikkat dağınıklığı ise uzmanlara göre obezite nedenleri arasında sayılabilecek bir problem. Araştırmalara göre dikkat ve dürtülerin kontrol edilmesindeki sorunlar özellikle çocuk ve ergen yaşlardaki bireyleri obezite ile karşı karşıya getiriyor. Bu sebeple obezite sorunu yaşayanlar psikolojik destek aldıklarında yalnızca özgüven ve depresyon gibi açılardan değil, dikkat kontrolü konusunda da değerlendirilmeliler.

Genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan hiperaktivite kilo alma sebebi olarak karşımıza çıkmasının yanında bu sorunu yaşayanların yarısı erişkin çağında da bu sorunu taşımaya devam ediyor. Erişkinlik döneminde ciddi seviyede obezite nedeniyle rahatsızlık yaşayanların %40’ı aynı zamanda hiperaktivite ve dikkat bozukluğu sorunu da yaşıyor. Ancak bu sorunların erişkin yaşlarda teşhisi daha zor olduğu için obezitenin temelinde yatan sorunu bulmak zorlayıcı olabiliyor.

Diyet yapmak zorlaşıyor

kilo alma sebebi

Dikkat dağınıklığının nedeni dopamin salgılanmasının eksikliğinden ileri gelirken, yeme bağımlılığının beyinde bir ödül olarak algılanması yemek yendiğinde dopamin salgılanmasının sağlanmasına yol açıyor. Bu da dikkat dağınıklığı olan kişilerin kontrolsüz ve bilinçsiz şekilde yemek yemesine ve bunu bir bağımlılığa dönüştürmesine yol açıyor.

Bu kişiler için kilo vermeyi sağlayacak olan beslenme ya da spor programlarına uyum sağlayıp itaat etmek daha zor olduğundan kilo almak ne kadar kolaysa vermek de aynı derecede zor oluyor. Kilo alma sebebi olarak böyle bir şüphe duyulan kişilerde mutlaka psikiyatrik destek alınması öneriliyor.

Bir önceki yazımız olan Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Karşılaşılan 7 Yaygın Sorun ve Bunların Çözümleri ile tüp mide ameliyatı sonrası sık karşılaşılan sorunlar ve bunlara yönelik önerileri öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg