Kapat

Kilo İle Hafıza Arasındaki İlişki Sizi Şaşırtacak

Anasayfa OBEZİTE Kilo İle Hafıza Arasındaki İlişki Sizi Şaşırtacak

Aşırı kilolu olmak beraberinde birçok hastalığı getirdiğini biliyoruz. Fakat son zamanlarda yapılan bir araştırma var ki, hafıza ile kilo arasında ki bağı ortaya net olarak ortaya koyuyor.

Kilolu Olan Biri ile Normal Kilolu Arasında ki Hafıza Farkı;

Cambridge Üniversitesinden Dr. Lucy Cheke yapılan araştırmaların nasıl yapıldığını şu şekilde ifade ediyor. Yapılan araştırma 50 kişi üzerinden yapılmış olup geçmiş deneyimleri hatırlama oranı kilolu olanlarda daha zayıf olduğunu ortaya koyduğunu ifade etmektedir. Farklı ülkelerde farklı kişiler üzerinden yapılan araştırmada farklı deneyler yapılmıştır.

kilo-ile-hafiza-arasindaki-iliski

Aşırı Kilolu Olanların Geçmiş Hafızaları;

Aşırı kilolu olan bir obezite, zayıf olan birine oranla geçmiş deneyimlerini hatırlama oranı %15 daha zayıf olduğu gözlenmiştir. Bu azalmanın bir beyin hücrelerinde bir kayıp değil sadece aşırı kilo nedeni ile tembelleştiği görülmüştür. Bu tembelliğinde günlük yaşantımızda bizleri iş, evlerimizde ve sosyal çevrelerimizde olumsuz yönde etkileyeceğiniz unutmamamız gerekir. Aksi durumda aşırı kilo beraberinde sadece kilo alımından doğan sağlık sorunlarını getirmekle kalmaz. Aşırı kilo aynı zaman da hafızamızdan da değerlerimizi götürebilmektedir.

kilo-ile-hafiza-arasindaki-iliski

Normal kilolu olan biri ile aşırı kilolu olan kişiler üzerinden yapılan araştırmalar gösteriyor ki kilo insan üzerinde birçok olumsuz etkisini direkt göstermektedir. Bu belirtiler aşırı kilonun beraberinde getirdiği hasarlıklardan sadece kanıtlanmış olanları olurken, ya kanıtlanmamış hastalıkların neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Sağlıklı bir hafıza için kilolarınızdan kurtulmak sizi hayata daha iyi bağlayacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Obezitelerin Yapması Gereken Diyet Kürleri başlıklı makalemizde diyet kürleri hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg