Kilo Vermek için Günlük Tutmanın Uzmanlarca Kanıtlanan 3 Faydası

Kilo Vermek için Günlük Tutmanın Uzmanlarca Kanıtlanan 3 Faydası

Kilo verme günlüğü ile kilo vermek daha kolay

Eğer siz de ”Dün ne yediğimi sorsan hatırlamam” diyenlerdenseniz uğraştığınız ve motivasyonunuzu yüksek tutmak için uğraştığınız halde kilo vermekte sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü beslenme kontrolü sağlamaya çalıştığınız yiyecek ve içecekleri ister istemez tamamen olmasa bile unutabilirsiniz. Ancak eğer daha bilinçli bir takip için tabiri yerindeyse kendi lokmalarınızı saymak, işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Umursamadan ağzınıza attığınız bir küçük lokmanın ya da uzun süredir zaten diyette olduğunuz için bu kadarını hak ettiğinize inandığınız yiyeceklerin aslında diyet çabalarınızı boşa çıkardığını söyleyebilirsiniz. Bunun için bir kilo verme günlüğü oluşturmak size yediklerinizi hatırlatacak birçok fikirden çok daha etkili olabilir. Peki bu günlük kaydında nelere dikkat etmeli?

kilo verme günlüğü

Uzmanlar öneriyor

Kaiser Permanente firması tarafından 1,600 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada yediği yemekler üzerine günlük tutan kişilerin, yemek günlüğü tutmayan kişilere nazaran diyetlerinin ilk 6 aylık sürecinde iki kata kadar daha yüksek oranda kilo verdiği ortaya konmuş. Son zamanlarda gerçekleştirilen diğer bir çalışmada ise, diyet yapmakta olan fazla kilolu ya da obez veya aynı anda diyet ve spor yapan kadınların her birinin kilo kaybı sağladığı görülüyor. Ancak burada şaşırtıcı ve bizi ilgilendiren nokta diyet günlüğü tutan kişilerin 6 kilo kadar daha fazla kilo kaybı yaşandığının görülmüş olması. Yediklerinizi günlüğünüze not etmek de görülen o ki artık diyet ipuçları arasında önemli bir yer edinecek.

kilo verme günlüğü

Yemek öncesi ve sonrası

Kaiser Permenante, diyet yapan kişilerden sadece neyi ne kadar yediklerini not almalarını değil, ayrıca yemek yenen saatte duygusal olarak  nasıl hissettiklerini de yazmalarını ve yemek sonrasındaki durumlarını da yazmalarını istiyor. Yemek yendikten sonrasında ya da öncesinde ne kadar aç veya tok hissettikleri de günlüklerde önemli bir yere sahip.

Yemek günlüğü tutmak gerçekten zayıflama için yardımcı mı?

Araştırma esnasında birçok hasta yemek yeme sebeplerinin aslında açlık olmadığını fark ettiğini ifade ediyor. Kişiler yemek yeme günlükleri aracılığıyla sıkılmış, üzgün, sinirli ya da stresli oldukları zamanlarda da yemek yediklerinin farkına vardığını söylüyor. Araştırmacıların bir kısmı ise vakit geçirme amacıyla yemek yediklerini ya da televizyon izleme esnasında bir şey yeme alışkanlığı olduğu için yemek yemeye başladıklarını yemek günlükleri aracılığıyla  fark ettiğini söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Mikroçip Tedavisi ile Obeziteye Çare Bulmak Mümkün mü? ile obeziteye çözüm olarak geliştirilmekte olan mikroçip tedavisinin detaylarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

24 yorum

 1. Selam ben Ozkut Gunduz , Eskişehir de yaşıyorum. Tüp mide ameliyatı sonrasında 99 kilo verdim, obezite ile başı dertte olan ve tüp mide ameliyatı olmayı düşünen hastalara ameliyat olmalarını öneririm.

 2. Eğer hayatınızın geri kalanını güzel geçirmek istiyorsanız yarım saat bile beklemeyin, tüp mide ameliyatından korkmayın derim..

 3. Tüp mide ameliyatı sonrası hamilelik nasıl geçiyor. Tüp mide ameliyatı sonrasında ne kadar zaman geçmeli?

 4. Mide küçültme ameliyatı ya da tüp mide ameliyatı haricinde obeziteden kurtulma yöntemleri nelerdir??

 5. Tüp mide amliyatı ya da mide küçüşltme ameliyatı yapan hastanelerin güncel listesini tekrar paylaşırmısnız? Şimdiden teşekkürler.

 6. Bebeğim şuan 7 aylık ve 5 kilo doğdu, şuan kilolu devam etmekte, Doktorla iletişim içerisindeyim ama bana öneride bulunun bebeğimin sağlığı için rica ediyorum.

 7. mrb ben Kahramanmaraş den Turgut Yavuz , mide küçültme ameliyatından sonra 69 kilo zayıfladım. Eğer hayatınızı geri kazanmak istiyorsanız 1 saat bile beklemeden gidip şu işi bitirin derim 🙂

 8. Down sedromlu bir çocuğum var 16 yaşında, obezite hastası ; tüp mide ameliyatı olmasını istiyoruz kendi sağlığı için Konyada yaşıyoruz. Önerdiğiniz bir doktor varmıdır. Tüp mide ameliyatı için yaş sınırı varmıdır?

 9. Tüp mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı sonrası süreç nasıl biraz bilgi verir misiniz. O süreci anlatan makale paylaşır mısınız?.

 10. Tüp mide ameliyatı sonrasında deri sarkmaları için yapılan cerrahi işlemlerin, ücretleri ne kadar?

 11. Obezite cerrahi sonrasında deri sarkması için olacağım ameliyatlar nelerdir, şart mıdır. Ücretleri nasıldır bu ameliyatların.

 12. Mide ameliyat olmaktan korkmayın, ben ameliyat olalı 2 yıl oldu. YAŞAM KALİTEM İNANILMAZ DEĞİŞTİ.

 13. MERHABA, ben 68 yasındayım, tüp mide ameliyatı yada mide küçültme ameliyatlarında yaş sınırı varmı?

 14. Obezite Cerrahisi sonrasında spor düzeni nasıl olmalıdırrrrr? Bunlar ile ilgli paylaşımlarda bulunurmusunuz????????

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar