Kapat

Kilo Vermek için Günlük Tutmanın Uzmanlarca Kanıtlanan 3 Faydası

Anasayfa Genel Kilo Vermek için Günlük Tutmanın Uzmanlarca Kanıtlanan 3 Faydası

Kilo verme günlüğü ile kilo vermek daha kolay

Eğer siz de ”Dün ne yediğimi sorsan hatırlamam” diyenlerdenseniz uğraştığınız ve motivasyonunuzu yüksek tutmak için uğraştığınız halde kilo vermekte sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü beslenme kontrolü sağlamaya çalıştığınız yiyecek ve içecekleri ister istemez tamamen olmasa bile unutabilirsiniz. Ancak eğer daha bilinçli bir takip için tabiri yerindeyse kendi lokmalarınızı saymak, işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Umursamadan ağzınıza attığınız bir küçük lokmanın ya da uzun süredir zaten diyette olduğunuz için bu kadarını hak ettiğinize inandığınız yiyeceklerin aslında diyet çabalarınızı boşa çıkardığını söyleyebilirsiniz. Bunun için bir kilo verme günlüğü oluşturmak size yediklerinizi hatırlatacak birçok fikirden çok daha etkili olabilir. Peki bu günlük kaydında nelere dikkat etmeli?

kilo verme günlüğü

Uzmanlar öneriyor

Kaiser Permanente firması tarafından 1,600 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada yediği yemekler üzerine günlük tutan kişilerin, yemek günlüğü tutmayan kişilere nazaran diyetlerinin ilk 6 aylık sürecinde iki kata kadar daha yüksek oranda kilo verdiği ortaya konmuş. Son zamanlarda gerçekleştirilen diğer bir çalışmada ise, diyet yapmakta olan fazla kilolu ya da obez veya aynı anda diyet ve spor yapan kadınların her birinin kilo kaybı sağladığı görülüyor. Ancak burada şaşırtıcı ve bizi ilgilendiren nokta diyet günlüğü tutan kişilerin 6 kilo kadar daha fazla kilo kaybı yaşandığının görülmüş olması. Yediklerinizi günlüğünüze not etmek de görülen o ki artık diyet ipuçları arasında önemli bir yer edinecek.

kilo verme günlüğü

Yemek öncesi ve sonrası

Kaiser Permenante, diyet yapan kişilerden sadece neyi ne kadar yediklerini not almalarını değil, ayrıca yemek yenen saatte duygusal olarak  nasıl hissettiklerini de yazmalarını ve yemek sonrasındaki durumlarını da yazmalarını istiyor. Yemek yendikten sonrasında ya da öncesinde ne kadar aç veya tok hissettikleri de günlüklerde önemli bir yere sahip.

Yemek günlüğü tutmak gerçekten zayıflama için yardımcı mı?

Araştırma esnasında birçok hasta yemek yeme sebeplerinin aslında açlık olmadığını fark ettiğini ifade ediyor. Kişiler yemek yeme günlükleri aracılığıyla sıkılmış, üzgün, sinirli ya da stresli oldukları zamanlarda da yemek yediklerinin farkına vardığını söylüyor. Araştırmacıların bir kısmı ise vakit geçirme amacıyla yemek yediklerini ya da televizyon izleme esnasında bir şey yeme alışkanlığı olduğu için yemek yemeye başladıklarını yemek günlükleri aracılığıyla  fark ettiğini söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Mikroçip Tedavisi ile Obeziteye Çare Bulmak Mümkün mü? ile obeziteye çözüm olarak geliştirilmekte olan mikroçip tedavisinin detaylarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

“Kilo Vermek için Günlük Tutmanın Uzmanlarca Kanıtlanan 3 Faydası” üzerine 24 yorum

 1. Funda Ozel says:
 2. Yavuzboga Erdal says:
 3. Oztekin Cakir says:
 4. Ozkut Gunduz says:
 5. Gunhan Ciller says:
 6. Ozkut Gunduz says:
 7. Eren Atalay says:
 8. Sumer Tekeli says:
 9. Dolunay Bayindir says:
 10. Halil Gunduz says:
 11. Ozcan Uygun says:
 12. Kubra Onal says:
 13. Veysel Efendi says:
 14. Turgut Yavuz says:
 15. Altincicek Yagmur says:
 16. Yucel Basaran says:
 17. Sayar Akkilic says:
 18. Nilufer Namik says:
 19. Aydogdu Bozkurt says:
 20. Ilayda Kayhan says:
 21. Altinay Basak says:
 22. Aldogan Karan says:
 23. Suna Aktuna says:
 24. Aysegul Basturk says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe