Kapat

Aynı Laflardan Sıkılanlara:Sağlıklı Beslenmeye Bakış Açınızı Baştan Aşağı Değiştirecek 10 Duyulmamış Öneri

Anasayfa BESLENME Aynı Laflardan Sıkılanlara:Sağlıklı Beslenmeye Bakış Açınızı Baştan Aşağı Değiştirecek 10 Duyulmamış Öneri
kilo verme ipuçları

Kilo verme ipuçları ile kendinizi tanıyın!

Kilo vermek istiyor ancak beslenmeniz hakkında sürekli soru işaretleri mi taşıyorsunuz? Eğer ne yemeniz ya da ne kadar yemeniz gerektiği konusunda emin olamıyor ve başarılı bir düzenli beslenme alışkanlığı edinmekte zorlanıyorsanız bu yazımız tam size göre! Kilo verme ipuçları sayesinde siz de artık beslenme konusuna olan tüm bakış açınızı yenileyebilir ve kendinize özel bir düzen yaratabilirsiniz. Eğer siz de klişe önerilerden sıkıldıysanız ve kilo vermek konusunda farklı önerilere açıksanız okumaya devam edin.

Kendinizi tanıyın

kilo verme ipuçları

1 – Öncelikle kendinize gerçekçi bir hedef belirleyin ve ideal kilonuzu tespit edin. Hedefinize giden yolda görünüş kadar sağlığınızı da önemseyin.

2Kilo verme önerilerini ne kadar uygulasanız da soruyu bilmeden çözüme gidemezsiniz. Öncelikle kilo alma nedeninizi belirleyin. Hormonlardan evinizin yakınında restoran bulunmasına kadar birçok etmen olabilir.

3 – Sevdiğiniz ve sevmediğiniz yiyecekleri bilin. Diyetinizin sınırlarını işkencelere göre değil zevklerinize göre belirleyin. Örneğin yumurta sevmiyorsanız sırf diyetinizde var diye kendinizi her gün yumurta yemeye zorlamayın. Bu kısa sürede sıkılma ve sağlıklı beslenmeden soğumaya yol açacak bir hatadır.

4 – Size iyi gelen ve size dokunan besinleri ve beslenme alışkanlıklarını belirleyin. Örneğin şok diyetler tiroid sorunu olanlara kilo vermek için öneriler arasında sık duyduğunuz  ”1 haftada 5 kilo” gibi beslenme listeleri ile ters etki yaratacaktır.

5Kilo verme sırları arasında yer alan bir diğer madde düzendir. Hafta başından o hafta boyunca ne yiyeceğinizi, hangi günler yemek yapmaya fırsatınız olmayacağını, dışarı çıkacağınızı ya da misafir geleceğini düşünün. Spontan beslenme beraberinde hataları getirir.

Yediklerinizi tanıyın

kilo verme ipuçları6 – Yediklerinizin mutlaka içeriği hakkında bilgi sahibi olun. Limonun çilekten daha çok şeker içermesi gibi az bilinen besin bilgilerini öğrenerek diyetinize yön verin.

7 – Duymaya oldukça alışkın olsanız da söylemeden geçemeyeceğimiz bir diğer öneri hazır gıdalara ve paketli yiyeceklere veda etmenizdir. Mutfağınızı sevmeye ve onla vakit geçirmeye alışın.
8 – Elbette her şeyi evde yapmanız mümkün değil. Ancak market alışverişlerinizde mutlaka aldığınız ürünlerin paketini okuyun. En ufak yazılara kadar okumanın ilk başta zor geleceğine eminiz. Ancak firmaların kilo vermek ve sağlık için en tehlikeli bilgileri en küçük şekilde yazarak sakladığını unutmayın.

9 – Doğal beslenmenin detaylarını öğrenin. Örneğin hangi baharatın ya da bitki çayının ne için kullanıldığını, kinoa chia gibi egzotik besinlerin faydalarını keşfedin. Avokado da neymiş, demeyin.

10 – Sosyal medya ya da televizyon yayınlarından etkilenmeyin. Kilo vermenin oldukça kişiye özel bir program ile gerçekleşmesinin en sağlıklısı olduğunu unutmayın. Sosyal medyada gördüğünüz sağlıksız vücut profillerini kendinize hedef seçmeyin.

Bir önceki yazımız olan Tüp Mide Ameliyatı ile Hayatı Değişen Gülgün Ceyhan’ın 6 Maddede Kilo Verme Hikayesi ile tüp mide ameliyatı geçirerek spor ve beslenme sayesinde hayatı değişen Gülgün Ceyhan’ın hikayesini öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg