Kapat

Kilolardan Kurtulmanın En Pratik Yöntemi

Anasayfa SAĞLIK Kilolardan Kurtulmanın En Pratik Yöntemi

Bahar ayları yaklaşmaya başladı. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler hızlı bir şekilde nasıl kilo veririm? Bu sorunun cevabının peşinde.  Zayıflama uğruna bilinçsizce kullanılan ilaçlar veya bir uzmana başvurmadan çevresinden duydukları zayıflama diyetini uygulamaya koyanlar.

Kendilerine nasıl zarar verdiklerinin farkında değiller. Halbuki zayıflama diyetleri kişiye özeldir.  A kişisinin boyu, kilosu, beslenme alışkanlıkları, mesleği, yaşantısı B kişisine göre farklıdır. Önce bunun farkına varmak gerekir. Pervasızca bilinçsizce yapılan diyetler, telafisi olmayan hastalıklara da davetiye çıkarabilir.

kilolardan-kurtulmanin-en-pratik-yontemi

Sağlığınız bir kere elden gittikten sonra, servet dökseniz de geri alınamayacağının farkında olmak gerekir. Aksi taktir de kas erimeleri ve organ fonksiyonlarının bozulması, metabolizmanın yavaşlaması, vücut sıvı dengesinin bozulması, elektrolit dengesinin bozulması gibi daha birçok hastalıkların kapısını kendi ellerinizle açmış bulursunuz. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir, hızlı verilen kilolar hızla geri döner.

Karbonhidrat ve protein eksikliği, vitamin mineral açısından vücudun gerekli ihtiyaçlarını karşılayamayacak bir diyet listesi kiloların hızlı bir şekilde geri dönmesine sebep olur.

kilolardan-kurtulmanin-en-pratik-yontemi

Sağlıklı zayıflama ancak doktor kontrolü ile mümkündür. Merdivenleri üçer beşer atlamak yerine, adım adım hedefe ulaşmak yapılması gereken en doğru davranıştır. Bunun için ilk adım olan tartıları kendimize dost edinmek, ondan uzak durmamak, gerçeklerle yüzleşmeye hazır olmak gerekir. Daha sonra fazla kiloların altında yatan sebepleri araştırmak gerekir. Örneğin aşırı besin tüketimi, öğün düzeninin olmaması, beslenme alışkanlıkları, hormonal düzensizlikler gibi sebeplerde fazla kilolarınızın sebepleri olabilir. Bu sebepleri belirleyebilmek için besin günlüğü tutmakta fayda var.

Neredeyse gelenek haline gelen, televizyon izlerken yada gazete, dergi okurken yemek yemeği alışkanlık haline getirmek yanlış bir davranıştır. Sağlığımız için asansör yerine merdivenleri kullanmalı, kısa mesafelere araba kullanmak yerine, yürüyerek gitmeliyiz. Böylece hem günlük sporunuzu yapmış olur hem de birkaç kalori yakmış olursunuz.

kilolardan-kurtulmanin-en-pratik-yontemi

Spor yapmak size stres attıracak ve sizi mutlu edecektir. Bunun yanında fastfood beslenmek yerine evde kendinizin hazırlayacağı bol yeşillikli bir salata daha sağlıklı olacak ve size vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi kazandıracaktır. Soslu yağlı yemekler yerine, buğulama veya haşlama tarzı yemekler sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Güzel fit bir bedene sahip olmak için diyet tek başına yeterli değildir. Bunun yanında spor yapmak da çok önemli. Spor ve diyet sizleri daha seksi ve şekilli bir görünüme kavuşturur. Spor yapmayı sadece kilo vermek için değil aynı zamanda yeme içme kadar önemli olduğunu düşünerek yapmalıyız. Yaşam kaynağı olan suyun insan vücuduna verdiği faydalarda azımsanmayacak kadar büyüktür. Kilo vermekten tutun da cildinizin güzelleşmesine, böbrek sağlığına, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar vücuda pek çok faydası vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Sıfır Beden Mi? Sağlıklı Beden Mi? başlıklı makalemizde Sıfır benden mi olmak güzel, sağlıklı bedene sahip olmak mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg