Kapat

Kış Aylarının Bize Kazandırdığı Boza !

Anasayfa Beslenme Kış Aylarının Bize Kazandırdığı Boza !

Eski alışkanlık ve geleneklerimizden olan boza eli güğümlü ,beli bardaklarla çevirili satıcılar tarafından maalesef artık satılmamaktadır. Özellikle kış gelince akla gelen ve sevilerek içilen boza, bilinen en eski Türk içeceklerinden biridir. Darı irmiği, su ve şekerden üretilen mayalı bir kış içeceğidir. Bozanın özellikle sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur.

kis-aylarinin-bize-kazandirdigi-boza

Özellikle kış günlerinin vazgeçilmez lezzeti bozanın bu faydalarını biliyor muydunuz?

  • Süt yapıcı özelliği sebebiyle hamile bayanlara veyahut vitamin kaynağı olarak sporculara tavsiye ediliyor.
  • Boza, enerji içeriği oldukça yüksek bir içecek. 1 su bardağı boza ortalama 350 kalori enerji verir. Besleyici değeri yüksek olan bozanın içeriğinde fosfor, çinko gibi mineraller, B1 ve B2 vitamini bulunur.

Türkiye’de genellikle darıdan yapılan boza, başka ülkelerde yapıldığı yerin başlıca ürününe göre mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday, arnavutdarısı, gernik gibi tahılların unu, bazen da pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuk mayalandırılarak yapılır.

kis-aylarinin-bize-kazandirdigi-boza

Bozanın Öksürüğe Faydaları: Özellikle çocuklarda meydana gelen öksürük problemlerini ortadan kaldırmak için tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Boza Kanserle Mücadele Eder: Bozanın içerdiği vitamin ve mineraller genel anlamda bünyenin savunma sistemi için faydalıdır. Bunun yanında kanserle mücadele için savunma sisteminin gerek duyduğu besinler sağlar.

Boza Stresle Mücadele’de Yardımcı Olur: Bozanın hoş tadı ve kokusu yanında içerdiği maddeler sinir sitemi üzerinde de olumlu etkiler yapmaktadır.

Boza Cilt ve Saç Sağlığını Korur: Bozanın içerdiği B12 vitamini ve diğer mineraller cilt sağlığı ve saç sağlığı için faydalıdır. Özelikle kuru ciltlerin dolaylı olarak nemlenmesini sağlar ve cildi yumuşatıcı özelliği vardır.

Zararları

  • Aşırı tüketilmesi durumunda şişkinlik ve gaz sorunları yaşatabilir.
  • Aşırı tüketimde ishale neden olabilir, içerdiği asitler sindirim sistemi için faydalıdır, fazla tüketildiği için bu asit seviyesi dengesi bozabildiği için ishal sorununa neden olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Diyette Türk Kahvesinin Yeri başlıklı makalemizde Türk Kahvesinin Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Kış Aylarının Bize Kazandırdığı Boza !” üzerine 4 yorum

  1. Ogul Cakir says:
  2. Uzay Cavdarli says:
  3. Sule Dalkilic says:
  4. Tutkun Hulusi says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe