Kapat

Kış Mevsiminin En Sinsi Hastalığı Obezite !

Anasayfa HABER Kış Mevsiminin En Sinsi Hastalığı Obezite !

Kış Mevsimini Daha Çok Seviyor!

Mevsim değişikliklerinde yaşanan hava değişimi, özellikle sıcaklığın düşmesi kiloların artmasına sebep oluyor. Bunun sebebi, vücudun soğuk havalarda bir savunma mekanizması geliştirerek, kendini sıcak tutmak için yağ oranını arttırma eğilimine yakın olmasıdır. Gereğinden fazla karbonhidrat alımı insanın vücudunda yağ olarak depolanır. Şekerli besinlerin çok tüketilmesi vücut ısısını aniden yükselttiğinden, insanlar havalar soğuduğunda şeker ve şekerli besinleri tüketmeyi arttırmaya başlar. Dolaysıyla kişilerin bu davranışları, kendilerine fazla kilo olarak geri döner.

Kışın hastalıklardan korunmak için pekmez, bal gibi yüksek kalori içerikli besinlerin tüketimi artmaya başlar. Bu besinler sağlıklı besinler olmakla beraber, kalori bakımında oldukça yüksek içeriğe sahiptir. Bu ürünlerin aşırı tüketimi, vücutta gereksiz kalori alımına sebep olacağından, kişilerde kilo artışı başlar. Bu sebeplerden dolayı kışın sağlıklı olan besinleri de gereken seviyede tüketmek, gereksiz kalori alımına sebep olacak tüketimlerden kaçınmak gereklidir.

Kişilerde yaşanan uyku problemleri, isteğe bağlı geç saatlerde uyumak acıkmaya ve daha çok besin tüketimine sebep olur. Özellikle uykusuz kalma durumlarında ghrelin (açlık hormonu) ile leptin (tokluk hormonu) etkileri yer değiştirir. Uykusuz kalan bir kişinin bedeninde tokluk hissi veren leptin hormonu çok düşük olup, açlık hissi veren ghrelin hormonu çok yüksektir. Uykusuz kaldığımız günlerdeki açılan iştahımızın, karbonhidrat içerikli yiyeceklere daha fazla ihtiyaç duyuşumuzun sebebi budur. Uyku saatlerini düzenleyerek, günlük 7 saat kaliteli bir gece uykusunun sağlanması ile açlık ve tokluk hormonları dengelenebilir ve fazla kalori alımının önüne geçilebilir.

Kış aylarında dışarı daha az çıkıldığından, insanların sosyal aktiviteleri kapalı alanlarda yapıldığından dolayı şekerli ve karbonhidrat içerikli besin tüketimi artmaktadır. Bu sebeplere dayalı kilo alımını engellemek için, dışarıda yenilen yemeklerin ızgara ve salata gibi sağlıklı olanlardan seçilmesi, misafirliklerdeki çay saatlerinde salata ve tahıllı besinlere ağırlık verilmesi gereklidir. Kış aylarında kişilerde depresyon daha sık görüldüğünden, insanlar mutlu olmak için şekerli ve karbonhidrat içerikli yiyeceklere yönelirler. Karbonhidrat içerikli besinler insanda ani mutluluk verir, dolayısıyla etkisi kısa bir süre sonra geçerek, yoğun mutsuzluk olarak vücuda geri döner. Bu yoğun mutsuzluk hissi kişinin tekrar şekerli ve karbonhidrat içerikli besinlere yönelmesine sebep olarak, kilo alımına sebep olur. Sonrasında pişmanlık hissi yaratır ve yaz aylarında kilolu bir görünümle kişiyi olumsuz etkiler.

 

Kışın Obeziteden Korunmak İçin;

* Dengeli ve düzenli beslenme sağlanmalı, vücudun ihtiyacı olan içeriklere sahip sağlıklı ürünler tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri, et, yumurta, kuru baklagiller,sebze ve yağlar,ekmek, tahıl grubu gıdalar kişinin ihtiyacı olduğu kadar tüketilmelidir.

.* Su ile arası olmayan kimseler, su tüketimini artırmak amacı ile içine mandalina,limon,taze nane, karanfil gibi aroma verecek besinler atarak içebilir. Günlük  en az 8-10 bardak su tüketilmeli, yemek öğünleri 3 ana, 2 ara öğün olarak ayarlanmalıdır.

* Kan  karbonhidrat ve protein içerikli besinleri bir arada tüketmeniz kan şekerini dengede tutarak tokluk hissi oluşmasına sebep olur. Meyveler ile birlikte süt, ayran, yoğurt, badem, fındık, ceviz gibi besinler tüketin.

* Gece televizyon karşısında otururken tercih ettiğiniz atıştırmalıklar sağlıklı seçimler olmalı.

*  Spor ve egzersiz ihmal edilmemeli, gün içerisinde en az 30 dakikalık yürüyüş için kendinize zaman ayırmalısınız. Hızlı yemek yeme alışkanlığınızı bir kenara bırakın. Beyne tokluk sinyali yemekten sonraki 20 dakika içerisinde gittiğini göz önünde bulundurun.

Kışın Ara Öğünler ve Atıştırmalıklar İçin Öneriler

Meyveler: Tercih edilmesi gereken ara öğün atıştırmalıkları kuru ve taze meyvelerden oluşmalıdır. Özellikle kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilen meyveler içerdikleri zengin lif oranı ile sindirim sistemini düzenler ve uzun süre tokluk hissi sağlar. Vitamin deposu portakal, mandalina, kivi, greyfurt, nar ise bağışıklık sistemini güçlendirerek, kış aylarını sağlıklı geçirmenize olanak sağlar. Tüketimi oldukça pratik olan kuru meyveler, gün içerisinde enerjik ve zinde olmanıza yardımcı olur.

Bitki Çayları: Siyah çay ve kahve ülkemizde toplumsal bir alışkanlık olsa da, aşırı tüketimi kansızlığa ve içerdiği kafein sebebi ile uykusuz kalmamıza sebep olur. Bu içecekler yerine rezene, papatya, ıhlamur, yeşil çay gibi sağlıklı çayları şekersiz olarak tüketebilirsiniz. Yeşil çay doygunluk hissi vererek tok kalma süresini arttırır. Dolayısıyla günde 2-4 kez yeşil çay tüketimi daha az kalori alımına sebep olur.

Yağlı Tohumlar:  Yüksek lif, magnezyum, çinko ve E vitamini içeriği bakımından besleyici olan fındık, badem, ceviz gibi yağlı tohumların tüketimine yer verilmelidir. Bu tohumlar meyveler ile tüketildiğinde, kan şekerini dengede tutarak uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Süt ve süt ürünleri:  Süt ve süt ürünleri protein bakımından zengin içeriğe sahip olup, kişi de uzun süren tokluk hissine sebep olur. Ara öğünlerde probiyotik yoğurtlar ve içecekler kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmede fayda sağlar.

Sahlep: Yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından elde edilen salep, şekersiz yapılarak üzerine toz tarçın ve zencefil eklendiğinde iyi bir ara öğün seçimi olur. Aynı zamanda salep mide rahatsızlıklarını, öksürüğün tedavisinde yardımcı güzel bir içecektir.

Boza: Boza, su,şeker ve darı irmiğinden oluşan, içerisinde alkol bulunmayan, hafif mayalı bir içecektir. En eski Türk içeceği olarak da bilinmekte olup, protein, karbonhidrat ve B vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sebeple yoğun çalışanlar, emziren anneler, gebeler, sporcular için enerji veren, besleyici bir içecektir. 100 ml boza da 240 kalori bulunmaktadır. Sıvı ekmek adıyla bilinen boza adını, karbonhidrat ve protein dışında sağlıklı bir çok besin öğesi içerdiğinden dolayı almıştır. Ayrıca boza; kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, tiamin, niasin, riboflavin bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Mideyi koruyucu ve sindirimi koruyucu etkiye sahiptir. Gaz şikayetlerinin giderilmesine, kabızlığın azaltılmasına yardımcı olur. Boza tüketilirken üzerine bir miktar toz tarçın eklemek, kan şekerini düzenlemede yardımcı olur.

Çayın yanında Atıştırmalıklar:  Kış aylarında çay tüketiminin artması ve yanında atıştırma tüketme alışkanlığı da artmaktadır. Çayın yanında tüketilen atıştırmalık tercihlerinizi yulaflı meyveli kurabiye, leblebi, tam buğday unu ve kepekli un ile hazırlanmış galeta gibi besinlerden yana kullanmanız oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır. Yatmadan en az 2 saat önce gıda tüketimi kesilip, su içmeye ağırlık verilmesi gece boyunca vücudun tokluk ve açlık hormonlarını dengede tutar.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Cerrahisi Sonrası Bacak İçi Germe Ameliyatı başlıklı makalemizde Bacak İçi Germe Ameliyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg