Kapat

Kozmetik Nedir?

Anasayfa SAĞLIK Kozmetik Nedir?

Avustralya da Endüstriyel Kimyasallar Bildirim ve Değerlendirme Harekatı’na göre, kozmetik, “insan vücudunun herhangi bir dış yüzeyiyle (ağız ve dişler dahil) temas edecek yerlerde kullanılan madde ve ya karışım” olarak tanımlanır. Bizler kozmetiği arındırmada, parfümde, korumada ve vücudun görünüşünü değiştirmede ve ya kokusunu değiştirmede kullanıyoruz. Buna karşın “bedensel işlemleri modifiye ettiğini ve ya engellediğini, teşhis ettiğini, tedavi ettiğini, ve ya herhangi bir hastalığı, kusuru geçirdiğini” iddia eden ürünler terapötik (iyileştirici) olarak adlandırılır. Bu ayırım, şampuanlar ve deodorantlar kozmetik grubunun içinde yer alırken, kepek önleyici şampuanlar ve antipersperantların terapötik ürünler arasında yer aldığı anlamına geliyor.

kozmetik-nedir

Düzenleme ve Güvenlik

Avustralya da, kozmetik de kullanılan kimyasalların kullanımı, üretimi ve ithalatı Avustralya Hükümeti’nin Ulusal Endüstriyel Kimyasallar Bildirim ve Değerlendirme Programı (NICNAS) tarafından belirlenir. NICNAS, tüketicilerin ürünlerinde kullanılan kimyasalları  kullanıcıya ve çevreye önemli bir zarar vermemesinden emin olmak için çalışır.

Kozmetiklerin durumunda, ürün içindeki her madde bilimsel olarak değerlendirilir, üretilmeden ve ya Avustralya’ya ithal edilmeden ve tüketici ürününde kullanılmadan önce NICNAS tarafından onaylanır. NICNAS, üründe kullanılan kimyasalın seviyesini ayarlar ve ayrıca yeni kanıtlar çıktığında kimyasallar hakkındaki eleştirileri yönetir.

kozmetik-nedir

Ek olarak terapötik özelliği olduğunu iddia eden kozmetik ürünler (ayrıca cildi parlatan nemlendiriciler gibi) farklı bir organizsayon tarafından düzenlenir. Terapötik Mallar Yönetimi (TGA)

Kozmetik ve diğer kişisel bakım ürünleri, 1991’ deki  Ticaret Uygulamalar Düzenlemeleriyle birlikte etiketlenmesi zorunludur.  Bu düzenleme, istenilerek eklenmiş bütün içeriklerin ürün etiketinde listelenmesini gerektirir ve  Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından zorunlu kılınmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Ünlü Oyuncu Tüp Mide İle 68 Kilo Verdi ! Foto Galeri başlıklı makalemizde Pelin Öztekin’in Nasıl Kilo Verdiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg