Kapat

Lifli Gıdaları Hayatınıza Dahil Edin

Anasayfa Beslenme Lifli Gıdaları Hayatınıza Dahil Edin

Lifli gıda tüketmek oldukça önemlidir. Sadece diyet zamanı tüketilmesi uygun değildir. Her kişinin her daim hayatına alması gereken bir beslenme türü olmalıdır. Bu sebep ile lifli gıda tüketimini yaşam biçimi haline getirmeli ve her gün belirli ölçülerde az olarak tüketmelisiniz. Bu sayede başta sağlığınız olmak üzere birçok açıdan fayda elde edeceksiniz.

Yaşam tarzınızda lifli gıdalara ekleyin ki daha sağlıklı yaşayın

Lifli gıdaların insan sağlığında yeri büyük olmaktadır. Vitamin bakımından zengin ve bağırsak çalıştırıcı özellikleri ilk bilinenler arasında yer almaktadır.  Genellikle diyet yaparken önerilse de aslında sadece fazla kiloları vermek için değil her daim tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmektedir.

Aslında gün içerisinde farkında olmadan tükettiğimiz zamanlar illaki olmuştur. Fakat tüketimini yaparken bilinçli olmalı ve bu doğrultuda hareket etmeliyiz. Sebebi ise fazla lifli gıda tüketimi kilo artışına sebebiyet verebilir. Az tüketildiği zaman kilo vermeye yardımcı olan bu durum çok tüketildiği zaman kilo almaya sebep vermektedir. Zaten her şeyin fazlası zararlı değil mi? Bu yüzden her gıda da olduğu gibi lifli gıdaların tüketiminde de dikkat etmemizde fayda bulunur.

Hangi besinlerde lif bulunur?

Birçok meyvede lif bulunmaktadır. Mesela; kivi, portakal, elma, kayısı, erik, şeftali ve muz gibi meyvelerde çok fazla bulunmaktadır. Bunun dışında sebzelerde bolca bulunmaktadır. Örneğin; brokoli, lahana havuç bu sebzelerin başında gelmektedir. Kuru tahıllarda bulunmaktadır. Bunların başında ise mercimek, arpa ve yulaf gelir. Baklagiller gurubu olarak en başta fasulye, nohut, ve bulgurda çok fazla bulunmaktadır. Lifli gıda tüketimi her daim önemli olmaktadır. size bu besinleri hayatınıza dahil ederek daha sağlıklı yaşayabilir ve sağlıklı beslenerek vücudunuza hak ettiği değeri verebilirsiniz.

Kivinin faydalarından bahsetmiş olduğumuz yazımız ‘ Kivinin Sağlığımıza Yararları‘ adlı metni okuyabilir, konuyla alakalı yorumlarınızı yazabilir ve bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz

 

 

Facebook İle Yorum Yap

“Lifli Gıdaları Hayatınıza Dahil Edin” üzerine 36 yorum

 1. Nazan Dikmen says:
 2. Zeyno Karakas says:
 3. Ergem Yalman says:
 4. Kerim Polat says:
 5. Gokcen Kiraz says:
 6. Turgut Yavuz says:
 7. Goksun Togan says:
 8. Nilay Volkan says:
 9. Hurriyet Gokay says:
 10. Uysal Toprak says:
 11. Ildes Gucer says:
 12. Kamer Sahin says:
 13. Egemen Ince says:
 14. Bengi Bakkal says:
 15. Uysal Toprak says:
 16. Aytutkun Tuncel Sirin Balcan says:
 17. Burcin Hamzaoglu says:
 18. Ertug Peker says:
 19. Algul Kirac says:
 20. Turker Erbakan says:
 21. Ufuk Ugurlu says:
 22. Algul Kirac says:
 23. Bilge Sezer says:
 24. Orkide Kemal says:
 25. Akkutlu Ciftci says:
 26. Sultan Ceylan says:
 27. Orkide Kemal says:
 28. Gokce Doruk says:
 29. Jale Akman says:
 30. Burcak Ekin says:
 31. Turker Savas says:
 32. Isit Kizilirmak says:
 33. Algul Kirac says:
 34. Erim Yasar says:
 35. Furkan Engin says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe