Kapat

Magnezyum Eksikliğine Dair 10 Belirti

Anasayfa Genel Magnezyum Eksikliğine Dair 10 Belirti

Magnezyum vücudumuz için gerekli elementlerden bir tanesidir. Günlük gıdalardan alacağımız belirli bir magnezyum oranı vardır. Belirtilerine gelirsek magnezyum eksikliği olduğuna dair 10 işaret göstermek mümkündür.

1- Baş Ağrısı

Magnezyum eksikliği baş ağrılarına tetikleyebilir. Bunun en basit örneği kronik migreni olan bir hasta, magnezyum eksiliği yüzünden migren tetiklenir ve baş ağrısına sebep olur. Sonuç itibariyle magnezyum eksikliği baş ağrılarına neden olmaktadır ve magnezyum eksikliği olduğuna dair 10 işaret arasından en önemli yerde baş ağrısı yer almaktadır.

2- Kalp Ritimleri Anormalisi

Magnezyum eksikliği kalp ritimlerinde de anormaliyle neden olmaktadır. Düzensiz kalp ritimleri kalsiyum ve potasyum eksikliğinden bu da magnezyumla taşındığından kalp ritimlerinde bozukluğa neden olmaktadır.

3- Kas Ağrısı

Kasların düzenli olarak kasılması için magnezyuma ihtiyaç vardır. Kas ağrısının en önemli nedeni magnezyum eksikliğidir. Magnezyum kasları güçlendirerek, işlevlerini yerinde getirmesinde yardımcı olur. Kaslarında ağrı yaşayan insanlarda magnezyum eksikliği gözlemlenir. İskelet ve kas sitemini etkileyen magnezyum eksiliği yorgunluğa, vücut kaslarında dengesizliğe, kramplara, çeşitli tiklere, ani reflekslere, kontrolsüz kas hareketlerine neden olur. Zamanla magnezyum eksiliği nedeniyle kemik erimesi başlar.

4- Depresyon

Magnezyum eksikliğinin yarattığı rahatsızlıklardan biride ruhsal yöndedir. Magnezyum eksikliği, kişide gerginlik, huzursuzluk, depresyon, çeşitli nörolojik ve psikolojik hastalıklara neden olmaktadır.

5-Uyku Düzensizliği

Vücudunuz da magnezyum eksikliği söz konusu ise bunun belirtilerinden bir tanesi de uykusuzluk ve sürekli yorgunluk hissidir, bu neden magnezyum eksikliği olduğuna dair 10 işaret arasında önemli nedenlerden biridir.

6- Yüksek Kan Basıncı
Magnezyumun önemini bir kere daha gösteren kan basıncının düşmesi veya artması hastayı tansiyon yönünden etkiler ve bunu da tetikleyen magnezyum eksikliğidir.

7- Metobolizmada Anormali

Metabolizma da yaşanan sindirim sorunu ve çeşitli anormallerin nedeninde magnezyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kasların kasılmasına etkili olan magnezyum erkliğinde kasların kasılmasını yavaşlatarak sindirimi güçlendirir ve metabolizmada rahatsızlıklara neden olur.

8- Dikkat Dağınıklığı

Psikolojik anlamda da etki gösteren magnezyum eksikliğinde yaşanan durumlardan biri de dikkat dağınıklığı, konsantre olamamaktır.

9- Koku

Magnezyum eksikliği kişide kötü koku ve zaman zaman aşırı terlemeye neden olur.

10- Saç Dökülmesi

Magnezyum eksiliğinden kaynaklanan sorunlardan bir taneside fizikseldir. Saç dökülmesine neden olur.

Kolesterol ile ilgili bilgi almak isterseniz Kolesterolü Önleyen Besinler yazımızı inceleyebilir  ve yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

“Magnezyum Eksikliğine Dair 10 Belirti” üzerine 18 yorum

 1. Yasemin Akcam says:
 2. Ayyildiz Seyfi says:
 3. Nesrin Sancakli says:
 4. Umit Uygun says:
 5. Tutkun Hulusi says:
 6. Dilara Cakmak says:
 7. Yurt Gulek says:
 8. Hayat Bilici says:
 9. Yucel Basaran says:
 10. Tumay Sezen says:
 11. Yeliz Muhiddin says:
 12. Ugur Nazmi says:
 13. Erim Korkut says:
 14. Idil Babacan says:
 15. Aydolun Selcuk says:
 16. Eren Atalay says:
 17. Erge Dagdelen says:
 18. Burcin Hamzaoglu says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe