Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 67.524

Mide Balonu Operasyonu Ameliyatla Mı Olur?

Anasayfa
OBEZİTE CERRAHİSİ Mide Balonu Operasyonu Ameliyatla Mı Olur?
Mide Balonu Operasyonu Ameliyatla Mı Olur?

Mide balonu uygulaması yaptıracak kişi, bu operasyonun gerekliliğini iyice araştırmalı ve birkaç uzman doktordan görüş almalıdır. Mide balonu operasyonunda obezite olan kişilerin vücudunda olumlu cevap alınsa bile, mide balonu operasyonu her zaman başarılı olamayabiliyor.

Mide balonu uygulaması için karar veren kişinin kronik hastalığı varsa veya ömür boyu ilaç kullanıyorsa ilk önce doktoruna danışmalıdır. Daha sonra obezite cerrahı doktorundan bilgiler alarak bu operasyona karar vermelidir.

mide-balonu-operasyonu-ameliyatla-mi-olur

Mide Balonu Operasyonu Nasıl Yapılır?Ameliyat gerektirmeden yapılan bu operasyon basit ve kolaydır. Şişmanlık tedavisinde ameliyat dışı yöntem olarak kullanılan ilaçlar ölümlü sonuçlar yaratabilir ve netice alınmaz. Mide balonu cerrahi müdahaleyi gerektirmeden yapılan müdahaledir.

Mideye yerleştirilen balon sayesinde kişi erken doyar ve tokluk hissi duyar. Hastalar bu sayede daha az yemek yiyerek kilo verirler. Yeterli kiloya ulaşınca da balon endoskopi yardımıyla söndürülür. 6 ay süre ile kullanılır. Uygun olan yaş aralığı 18 ile 65 yaş arasındaki kişiler geçici bir süre uygulanır. Kısa sürede kilo verilmeye başlanır. Özellikle midesinde en ufak bir hastalığı olan kişiler mide balonu uygulaması yaptıramazlar.

mide-balonu-operasyonu-ameliyatla-mi-olur

Operasyon Ne Kadar Sürer ve Süreci Nasıldır?

Uygulama 15 dakika sürer. Uygulamaya başlanmadan önce kişi aç olmalı ve gerekli ilaç tedavileri uygulanır. Balon içine kalıcı tıbbi bir boyadan metilen mavisiyle steril su koyularak balon kontrolü yapılır. Hasta daha sonra günü birlik kontrol sonucu hastaneden çıkartılır ve sık sık kontrollere çağrılır. Yan etkide yapabilir daha çok bulantı ve kusma yaşanır. 3 ile 7 gün sürer daha fazlası çok tehlikeli ve cerrahi müdahale gerektirir.

 

Bir önceki yazımız olan Vücudundan 67 Paket Margarine Denk Gelen Yağı Attı başlıklı makalemizde Özgüveni Geri Kazanma Hikayesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg