Kapat
  • PAYLAŞ

Mide Balonu Tedavisi ve Yan Etkileri ?

Anasayfa OBEZİTE CERRAHİSİ Mide Balonu Tedavisi ve Yan Etkileri ?

Mide Balonu Tedavisi ve Yan Etkileri

Bu konuya girmeden önce, mide balonunun ne olduğunun açıklanması çok daha faydalı olacaktır.

Mide Balonu Nedir?

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından birisi haline gelen obezite, yalnızca insanların psikolojilerini bozmakla kalmıyor, bir de sahip olduğu etkiler ile başta kalp ve damar rahatsızlıkları olmak üzere, insan hayatını her alanda olumsuz etkiliyor.  Özellikle obezite tedavi yöntemlerinin tümünün, her hastaya uygulanamadığı, kullanılan ilaçların ise uzun vadede hastalar üzerinde ortaya çıkarttığı olumsuz etkilerin çokluğu düşünüldüğünde, mide balonu işlemlerinin önemi daha net ortaya çıkmaktadır. Başlı başına bir tedavi yöntemi olmasının yanında, mide balonu sayesinde, ameliyat süresini kısaltmak, operasyonun sonucunu arttırmak ve anestezi süresini kısaltmak için kullanılan bir ön hazırlık aşaması olarak ta bilinmektedir. Oldukça kısa bir sürede cerrahi müdahale gerektirmeden, ilgili uzmanlar tarafından, endoskop isimli bir cihaz yarımıyla takılan mide balonu, yüksek risk grubuna giren hastaların ameliyatsız bir şekilde kilolarını kontrol altına almalarında oldukça yardımcı olmaktadır.mide-balonu-tedavisi-ve-yan-etkileri

Mide Balonu İşlemleri İçin Uygun Hasta Grubu Kimlerden Oluşmaktadır?

Mide balonu uygulaması oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Kilo verebilmek için çeşitli yöntemleri uygulamış ancak başarısız olmuş, 18 ile 65 yaş arasında ki hastalarda geçici bir kullanım süresi (6 ay) ile kilo vermelerine yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir.

Peki, Bu İşlem İçin Uygun Olmayan Grup Kimlerden Oluşmaktadır?

Öncelikle, bu uygulamanın salt estetik amaca uygun bir alan olmadığını belirtmek gerekir. Bu yüzden sadece estetik görüntü kazanmak isteyen kişilerce kullanılması uygun değildir. Vücut ve kitle oranı 30 değerin altında olan kişilere uygulanamaz. Bunun dışında, gebelerde ve emziren annelerde, mide sorunları bulunanlarda ve midesinden operasyon geçirmiş kişilerde, yemek borusunda sorun olanlarda ve psikolojik açıdan sorunları bulunan hastalarda mide balonu uygulaması yapılmamaktadır.

Mide Balonu Uygulamasını Yaptırmak İsteyen Hastaları Nasıl Bir Süreç Beklemekte?

Bu işlemin süresi oldukça kısa sürelidir. Yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika arasında mide balonu, hastanın midesine yerleştirilmektedir. Uygulama öncesinde, her operasyon öncesinde yapılan bir dizi rutin tetkik yapılır. Hastanın uygulamaya uygun olduğunun anlaşılmasından sonra ise işlemin öncesinde en az 8 ideal süre olaraksa 12 saat öncesinde gıda alımını kesmesi istenir. Hastanın damar yolu açılarak, operasyon sırasında ağrı, rahatsızlık duymasını engelleyecek ve rahatlamasını sağlayacak bir dizi ilaç verilir.

Operasyon sırasında, endoskop cihazı önce mideyi, ince bağırsağı ve yemek borusunu görüntüler ve uzman bir sorun olup olmadığını tespit eder. Sonrasında ise mide balonunun dış yüzeyine sürülen kayganlaştırıcı etkiye sahip bir jel sayesinde, balon mideye doğru gönderilir. Endoskop cihazı sayesinde, sürecin her aşaması gözlem altındadır. Balon mideye yerleştirildikten sonra, içerisine mavi renkte bir boya enjekte edilir. Bu boya kalıcı ancak tamamen zararsızdır ve ilerleyen dönemlerde, balonda meydana gelebilecek herhangi bir sorunun ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Daha sonra, mideye yerleştirilen balon hafifçe ittirilerek tüp ile olan bağlantısı kesilir ve mideye tamamen yerleşir. Hasta operasyon sonrasında çok çabuk normal hayatına dönebilmektedir ancak asıl önemli süreç bundan sonra başlamaktadır.

Mide Balonu Uygulamasının Yan Etkileri Var mıdır? Varsa Nelerdir?

Evet. Mide balonu uygulamalarında da, diğer tıbbi uygulamalarda olduğu gibi bir takım riskler mevcuttu. Ancak bu risklerin gerçekleşmesi düşük bir olasılıktır ve genelde yüksek risk grubu dışında kalmaktadır.

Endoskopik işlemlerin yapılası sırasında ortaya çıkan sorunlar ile benzerlik taşıyan bir dizi şikâyet meydana gelebilmektedir. Bunun yanında, reflü hastalarında olduğu gibi, mide yanması ve göğüste yanma ve ekşime gibi şikâyetlerde artış gözlenebilir. Bunların dışında, olağan bir şikâyet olan bulantı, kusma, şişkinlik ve rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir. Bulantı ve kusma erken dönemlerde normal bir etki olarak kabul edilse de, bu durumun uzun sürmesi durumunda, hastanın uzman gözetimine alınmasında fayda olacaktır. Eğer uzman gerekli görürse, mide balonunun hastanın midesinden çıkarılması gibi uygulamalar da yapılabilir. Balonun midede sürekli dolaşması sonucunda, nadiren de olsa mide ülseri gelişme durumu vardır.

Bu şikâyetlerin yanında, az da olsa balonun az şişirilmesi, sönmesi veya yırtılması gibi durumlarda mide yolunu tıkaması sorunu olabilir. Bu sorunun belirtileri de bulantı ve kusma olarak kendini gösterebilir. Yine nadir olarak, yukarıda belirtilen durumlara uğrayan mide balonu, mide içinden kayarak ince bağırsağa geçebilir ve tıkanmaya sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda, acil olarak tıbbi müdahalede bulunmak gereklidir.

Bütün bu şikâyetlerde, mide balonu içerisinde kullanılan mavi renkli bir sıvı sayesinde erken müdahale şansı oldukça yüksektir. Sönmüş ya da patlamış bir balonun endoskopi işlemi ile çıkarılması, biraz önce bahsedilen mide tıkanması ya da ince bağırsak içerisine girmesi gibi olayların önüne geçmek için önemlidir.

Mide balonu takılan hastalarda en sık görülen rahatsızlık, yukarıda da bahsedildiği gibi bulantı ve kusmadır. İşlemden sonra ki ilk 3 ile 7 günlük sürede bu durum normal kabul edilmektedir. Ancak ilerleyen zamanda da böyle şikâyetlerin devam etmesi durumunda balon, hastanın midesinden çıkartılır. Hastanın, midesinde bulunan balona alışıp alışamayacağı belli bir sürede ortaya çıkacağından, hasta ile doktorun sürekli iletişim halinde bulunması oldukça önemlidir.

Yukarıda bakılan tüm durumlar göz önüne alındığında, mide balonu uygulamalarının, obezite tedavileri arasında en az riske fakat en çok getiriye sahip olan uygulama olduğu ortaya çıkmaktadır. Tabi bütün tıbbi uygulamalarda olduğu gibi, mide balonu uygulamasında da istenilen sonuçların elde edilebilmesi için, hasta ile doktor iş birliğinin önemini vurgulamak gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Mide Balonu Nasıl Yerleştirilir? başlıklı makalemizde Mide Balonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg