Kapat

Mide Bypass Ameliyatının Bilinmeyen Yan Etkilerini 9 Maddede Açıklıyoruz

Anasayfa Obezite Cerrahisi Mide Bypass Ameliyatının Bilinmeyen Yan Etkilerini 9 Maddede Açıklıyoruz
mide bypass ameliyatı zararları

Mide bypass ameliyatı zararları var mıdır?

Obezite ameliyatlarının en çok uygulanan türlerinden olan mide bypass ameliyatı, her ameliyat gibi hastaları öncesinden düşündürüp tereddütlere yol açabiliyor. Mide bypass ameliyatı zararları, avantajlara bakıldığında tartışılması gereken bir durum olsa da her türlü riskten haberdar ve bilinçli hastalar kazanmak için ameliyatın yan etkileri de sıralanıyor. Bilgilenerek konu hakkında daha doğru karar verebilmeniz ve kabul ettiğiniz risklerin ne olduğunu bilmeniz için bu yazımız ile siz sevgili okuyucularımızın yanındayız.

mide bypass ameliyatı zararları

Mide bypass zararları neler?

1 – Mide bypass ameliyatı, kalorilerin emiliminden ziyade az kalori alımını hedefler. Ancak emilimin de minimum oranda da olsa etkilenmesi, bağırsak bağlantısının değiştirilmesi ile görülen etkilerden olabilmektedir.

2 – Eğer çok yüksek miktarlarda besin tüketiminiz varda mide bypass ameliyatı size obezite ile savaşınızda büyük faydalar sağlayacaktır. Ancak eğer mide bypass ameliyatı olduysanız ve katı gıdalar yerine tükettiğiniz sıvılar fazla kalorili olur ise yeniden kilo almaya başlanmaktadır. Çünkü emilim bu ameliyat ile yine devam etmektedir.

3Mide bypass ameliyatı yan etkileri arasında sayılabileceklerden biri midenizde meydana gelen küçülmedir. Asıl olarak hedef bu olduğu için kulağa ilginç gelse de bu küçültme midenin yeterli alışkanlık ve esnekliği olmadığı takdirde bazı hareketler için riskli olabilir.

4 – Beden kitle indeksi yüksek olan kişilerde, örneğin 50 kg/m2’den fazla olanlarda, bahsedilen mide küçülmesinin yarattığı beslenme ve hareket kısıtlılığından dolayı, ameliyat başarısı %60 civarında olmaktadır. Yani neredeyse yarıya yaklaşılabilen bu başarı oranında ideal ve kalıcı kilo verme uygulaması için doğru cerrahinin önemine dikkat çekilmektedir.

 

5 – Elbette herkeste ortaya çıkmasa da mide bypass zararlarından biri de kişilerde meydana gelen aşırı tatlı tüketme isteğidir. Mide bypass ameliyatına bağlı ortaya çıkış nedeni tam olarak açıklanamayan bu durum için kontrollü beslenme önemlidir.

Mide bypass riskleri var mıdır?

mide bypass ameliyatı zararları

6 – Her cerrahi gibi kendi içinde riskler içeren mide bypass cerrahisi esnasında en çok dikkat çekilen nokta vagus sinirinin kesilmesidir. Midenin kasılma ve boşalma hareketlerini kontrol eden pilor kası vagus sinirine bağlı olmakta, vagusun sinirsel etkinliğini yitirmesi ile devreden çıkmaktadır.

7 – Etkinliliği kaybolan pilor kası ile midenin çok dolmadığı takdirde herhangi bir sorun yaşaması görülmemekle birlikte, geride bırakılan küçük midede boşalma problemleri yaşanabilir.

8Mide bypass yan etkilerinden önemli bir tanesi de geride kalan midenin büyük kısmının kör alanda kalması ve bu nedenle ilerleyen dönemlerde gerekli görülse de endoskopik kontrol yapılamayacak olmasıdır.

9Mide bypass cerrahisi geçiren kişilerde ilk 1 sene demir eksikliği görülmekte ancak son dönem çalışmaları da bu durumun beslenmeye yeterince dikkat edilmemesinden kaynaklı olup geri emilim ile ilişkisinin olmadığını ortaya koymuştur.

Bir önceki yazımız olan Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken 7 Kural ile tüp mide ameliyatı öncesinde beslenme ve diyet önerilerimizi öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Değerlendirme,Puan Ortalaması: 5,00
Loading...
FACEBOOK İLE YORUM YAP
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg