Kapat

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Anasayfa BESLENME Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite ile savaşılmasına rağmen kilo veremeyenler için önerilen mide küçültme ameliyatı olumlu sonuçları alınmaktadır. Uzman doktorların gerekli ve uygun gördüğü durumlarda yapılan bu ameliyat, öncesi ve sonrası beslenme düzeni gerektiriyor.mide-kucultme-ameliyati-sonrasi-beslenme

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası uzman doktorların kontrolünde beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. Öncesinde obezite olan kişilerin aşırı yemek yemekten kaçınılmak gerekmektedir. Fazla sıvı tüketilmesi ve aşırı yemek tüketilmesi konusunda uzmanlar daha az tüketilmeli diye uyarılarda bulunmaktadır. Ameliyat sonrası beslenme çok daha önemlidir. Bu nedenle ameliyat yaralarının hızlı iyileşmesi ve sağlıklı bir sonuç almak için beslenme son derece önemlidir.

 

mide-kucultme-ameliyati-sonrasi-beslenme

Ameliyat sonrasında ilk 3 gün çok önemlidir. Bu ilk 3 günlük süre içinde bol su tüketmek gerekir. Ameliyat sonrası beslenme vücutta protein ya da vitamin eksikliği yaşatmaz. Ancak vücutta su eksikliği yaşanır bu nedenle az ve sık sık su tüketmek gerekir. Günde 1,5 ya da2 lt su tüketmek gerekir, bunun için 1,5 lt lik şişelerden su içerseniz ne kadar su içtiğinizi takip edebilirsiniz. Az sıvı tüketilmesini anlamanın yolu idrara bakarak anlaşılır. Koyu idrar rengi alının sıvının yetersiz olduğu anlamına geldiğini unutmamalıyız.mide-kucultme-ameliyati-sonrasi-beslenme

İlk kahvaltı bol sıvı yiyecekler ile yapılmalıdır. Çay şekerli olabilir,yumuşak beyaz peynir, taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz. Domates yenecekse rendelenmiş ve kabukları alınmış olmalıdır. Yumurta kaynatabilir ya da kırabilirsiniz. Öğlen ve akşam yemeklerinde çorba tercih edin ancak sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. İlk 3 gün bu şekilde geçilir ve sonrasında katı gıdalar doktor kontrolünde tüketilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Yiyorum Ama Bir Türlü Doymuyorum Diyenler İçin İştah Kapatan Formüller başlıklı makalemizde İştah Kapatıcı Besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg