Kapat

Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Beslenme

Anasayfa BESLENME Mide Küçültme Ameliyatından Sonra Beslenme

Tüp mide operasyonundan sonraki ilk üç günde sıvı alımına izin verilip, en önemli gıda sudur. Bu üç günlük dönemde devamlı olarak su içilmelidir. Su yeterli olmazsa birçok problem yaşanabileceği gibi, protein, yağ, karbonhidrat veya vitamin eksikliği yaşanmaz.

İçilen su miktarı en az bir buçuk litre olmalı, içilen suyun yeterli olup olmadığını anlamak için idrar rengine bakılmalıdır. Eğer idrar açık renkte ise alınan su miktarı yeterli, idrar rengi koyu ise alınan su miktarı yeterli değildir. Bu duruma göre su içmeye daha fazla ağırlık verilmesi gereklidir.

Ameliyat öncesi kullanılan mevcut ilaçlar varsa bunlar ilk gün sabahı kullanılabilir, ancak ezme işlemi ile küçültmek gerekebilir. Tüm yiyeceklerin kıvamı yumuşak, hastanın rahat yutabileceği şekilde olmalıdır. İnsülin kullanması gereken şeker hastalığı mevcut ise, ilacın dozu ve kullanım şekli ameliyattan sonra doktor tarafından belirlenir.

İlk gün sabahında, şekerli çay, suda bekletilerek iyice yumuşak hale getirilmiş beyaz peynir, taze sıkılmış ½ oranında sulandırılmış meyve suyundan oluşan bir kahvaltı tüketilebilir. Rafadan veya omlet şeklinde hazırlanan yumurta tüketimine izin verilebilir. Domates küçük parçalar haline getirilmeli veya kabukları soyularak rendelenmeli, daha sonra tüketilmelidir.

Öğlen ve akşam yemeklerinde çorba tüketilmesine müsaade edilir. Et ve tavuk suyuna yapılabilir, yağ,tuz, baharat çeşitleri gibi gıdalar çorbaya eklenebilir. İlk günler çorba tülbentten geçirilerek suyu içilmeli ve aşırı sıcak değil de ılık olarak tüketilmelidir.

İlk üç gün yoğurt, ayran gibi süt ürünleri tüketilebilir. 3 günden sonra alınan sıvı gıdaların yalnızca kıvamı koyulaşabilir, katı gıdaya geçilemez. bu dönemde çorbaların tülbentten geçirilmesine gerek kalmaz, çok küçük et,tavuk parçalı çorbaları tüketebilir. Meyve ve patates püreleri, şehriye, mercimek, tarhana çorbaları koyu olmamak şartıyla tüketimi sağlanabilir.

Akşam yemeklerinde iyice pişirilerek yumuşak hale getirilen sebze yemekleri yenilebilir. Yoğurtlu havuç, semizotu salatası gibi salatalar küçük doğranmak şartıyla akşam menüsüne eklenebilir.

İlk günlerde gazlı içeceklerden uzak durulmalı, yiyecekler en az 30 dakika süre ile yavaş yenilmeli, sıvı içecekler yemekten 30-45 dakika sonra içilmelidir.

Günlük multivitamin alınmalı, ilk bir ay kalsiyum ve B12 vitaminleri alınmalıdır.

BUNLARDAN UZAK DURUN:

-Alkol

-Çikolata

-Bal

-Dondurma

-Kızartılmış yiyecekler

-Şekerlemeler

-Kırmızı et

-Patlamış mısır

-Fındık

-Margarin

-Patates salatası

-Makarna salatası

-Şekerlemeler ve çok şekerli içecekler

-Kırmızı et

-Gazlı içecekler

Yiyecekler 3 ana, 2 ara öğün olmak üzere 5 öğün olarak düzenlenmeli ve yiyecekler yavaş tüketilmeli, yemek yeme süreleri uzun tutulmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Vücut Kitle İndeksiniz Kaç ? Hemen Öğrenin ! başlıklı makalemizde Vücut Kitle İndeksi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg