Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 64.753

Mide Küçültme Ameliyatının Psikolojiye Etkisi

Anasayfa
OBEZİTE CERRAHİSİ Mide Küçültme Ameliyatının Psikolojiye Etkisi

Mide Küçültme Ameliyatının Psikolojiye Etkisi

Ülkemizde gittikçe çoğalan obezite tehlikesi insanları korkutmaktadır. Aşırı alınan kilolar yakılmayan yağlar yanlış beslenme obeziteyi tetiklemektedir. Obeziteye neden olan hastalıklar olduğu gibi obeziteninde neden olduğu sağlık problemleri insanların günlük yaşamını kabusa çevirmiştir. Sadece yetişkinler de değil küçük yaştaki çocukların beslenme alışkanlıklarındaki düzensizlikler obeziteyle ve bu tehlike ile büyüyecek kilolu nesiller doğurmaktadır.

Obezite bir hastalık olarak kabul edilmektedir ve bu hastalığında her hastalık gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Normal kilolu insanlara uygulanan diyetler maalesef etkileri çok fazla olan ve sadece diyet ile çözülemeyen bir problem olmadığından daha keskin yöntemler bulunmaktadır.

mide-kucultme-ameliyatinin-psikolojiye-etkisiObezite cerrahisi bu durumdaki insanların dertlerine çare olarak mide küçültme ameliyatı yapmaktadır. Bu ameliyatların en baştan geleni mide kelepçesi yöntemidir. Obezitenin dünyada artması ile mide küçültme ameliyatları da çoğalmaktadır. Bu ameliyattan sonra uygulanan beslenme alışkanlığı da değiştirilmektedir.

Mide küçültme ameliyatının öncesinde aşırı kilo almaya neden olan sebepler araştırılmaktadır. Tüm değerleri ve kan testi incelenmektedir. Kalp veya başka rahatsızlarının da bulunup bulunmadığı tespit edilmektedir. Bu değerlerin incelenmesinden sonra hastanın bu ameliyata psikolojik olarak hazır olması gerekmektedir. Bu psikolojik yardım ile birlikte hastanın önceki beslenme alışkanlığı ve sonrasında nasıl bir beslenme hayatı uygulanacağı belirlenmektedir.

mide-kucultme-ameliyatinin-psikolojiye-etkisi

Mide küçültme ameliyatının detayı midenin içeriye doğru katlanmasıdır. Böylece midenin ağırlığı küçülmektedir. Mide küçülme ameliyatından sonra hasta ilk iki hafta sadece sıvı besinler ile beslenmektedir. Bu ameliyattan ve sıvı ile beslenimden sonra günlük hayatına dönen hastalar hızlıca kilo vermeye başlamaktadırlar.

Bu ameliyattan sonra vücutta bazı sarkmalar meydana gelmektedir. Aniden verilen kilolar vücudu aynı bir balon gibi söndürür ve kollar ve bacaklar da etlerin sarkmasına neden olmaktadır. Bundan rahatsızlık duyan kişiler gerekli estetik ameliyatları yaptırabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarınızı Obeziteden Uzak Tutmanın Yolları başlıklı makalemizde Çocuklarda Obezitenin Olası Nedenleri ve İzlenecek Yollar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg