Kapat

Mor Soğan Nelere İyi Gelir?

Anasayfa HABER Mor Soğan Nelere İyi Gelir?

Soğan her evde mutlaka kullanılmaktadır. Her yemeğin içine girmektedir. Birçok insan soğanı sevmektedir. Ama mor soğanı kullanan çok fazla insan bulunmamaktadır. Daha çok iç kısmı beyaz olan soğanlar tercih edilmektedir. Büyük şehirlerde mor soğanı her yerde bulmak mümkün değildir. Yani sürekli alışveriş yaptığınız bir yerde mor soğan bulunmayabilir. Ama iki türünün de ayrı ayrı faydası bulunmaktadır.

Ama biz şimdi mor soğanı ele alacağız: Mor soğanı birçok insan acı olarak bilmektedir. Aksine mor soğan tatlıdır. Ayrıca çok lezzetli bir sebzedir. Kan basıncını düşürmektedir. Kan basınının düşürülmesi demek tansiyonu düşürmesi demektir. Günümüzde çok sayıda tansiyon hastası bulunmaktadır. Çok erken yaşta bile başlamaktadır. Bunun en büyük nedeni ise stres olmaktadır. Bir insan aşırı stres yaparsa kan basıncı yükselir. Daha sonrada tansiyona neden olmaktadır. Bu yüzden sık sık mor soğan tüketilmelidir. Kalp sağlığı için çok önemli bir besin kaynağı olmaktadır. Grip için çok gereklidir. Çünkü gribe karşı koruma sağlamaktadır. Sadece iç organlar için değildir.

Güzellik İçin Mor Soğan

Aynı zamanda güzellik içinde kullanılmaktadır. Mesela el ve ayak tırnakları için bakım görevini üstlenmektedir. Tırnakları hem güçlendirir hem de parlak olmasını sağlar. Özellikle kadınlar için favoridir. Eğer kokusundan çekiniyorsanız elinize daha sonra limon sürerek kokuyu giderebilirsiniz. Safra kesesi için oldukça faydalıdır. Birçok insan safra kesesinde taş olduğu için ameliyat olmaktadır. Bu taşların oluşmaması için bol miktarda mor soğan tüketmek size fayda verecektir. Soğan insanın dostudur. Doğal antibiyotik olduğu için çok rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Çorbalara da bile kullanmak mümkündür. Çiğde tüketilmektedir. Fakat midesi hassas olan kişiler pişirerek tüketmelidir. Her yaştan insan tüketmelidir. Yani bebeklerin tüketmesinde hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Mor soğan şeker hastaları için de çok önemlidir. Şekeri düşürür ve dengelemektedir.

Lifli gıdaların yararlarından bahsetmiş olduğumuz, ‘Lifli Gıdaları Hayatınıza Dahil Edin adlı metnimizi okuyabilir, konuyla alakalı yorumlarınızı yazarak görüş bildirebilirsiniz.

 

Facebook İle Yorum Yap

“Mor Soğan Nelere İyi Gelir?” üzerine 4 yorum

  1. Oz Armagan says:
  2. Tanju Incesu says:
  3. Orkide Kemal says:
  4. Erna Emin says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe