Kapat

Mucize Bitki Kekik Ve Yararları

Anasayfa Beslenme Mucize Bitki Kekik Ve Yararları

Günümüzde kilo vermek adına denediğimiz bir çok yöntem var bunlardan biri de yeşil çaylar.
Doğal yollarla zayıflamamıza yardımı oluyor bir çok yeşil çayın ve otların. Şimdi size mucize bir bitkiden yani kekik ten bahsetmek istiyorum.

mucize-bitki-kekik-ve-yararlari

Kekik normalde hepimizin yemeklere tat vermek için kullandığımız baharat çeşidi olarak bilinir. Araştırmalara göre kekik hepimiz için mucizevi bir bitki. Kekiğin bir çok hastalık için şifa olduğunu biliyoruz. Peki kilo verimindeki önemini biliyor muydunuz?

mucize-bitki-kekik-ve-yararlari

Kekik tam bir mide dostudur. Mide ağrısını dindirir, bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlar. Kekik vücudumuzda kanda dolaşan fazla yağı tutar ve bunları boşaltım sistemi yoluyla vücuttan atarak yağ yakıcı etki yapar.

 

Kekik suyu aynı zamanda çok sıklıkla yaşadığımız kabızlık sorununa da çare olmaktadır.

Kekik suyu kabızlık giderici bir içecektir. Özellikle yara iyileştirici etkisi de vardır. Kekik ayrıca çok iyi bir sakinleştirici ve ağrı kesicidir.

mucize-bitki-kekik-ve-yararlari

Kekik hazmı kolaylaştırdığı gibi ödem atmamızı sağlar, bunun yanı sıra bayanlarda adet sökücü etkisi de mevcuttur. Boğaz enfeksiyonu, öksürük gibi rahatsızlıklarda kekik çayı içildiğinde iyileştirici etkisi görülür.
Şimdi gelelim bu mucizevi bitkimizin nasıl kullanılması gerektiğine;

Kekik asla kaynatılarak hazırlanmamalıdır, kaynatmış olduğumuz 1 bardak suyun içerisine 2 tatlı kaşığı kekik dökülür ve en az 5 dakika demlenmeye bırakılır.

mucize-bitki-kekik-ve-yararlari

Demlendikten sonra elde edilen çaydan afiyetle içilir. Kekik çayının zayıflatma etkisinin dışında şeker hastalarına da şifa kaynağı olduğunu unutmamak lazım.

Kekik çayının özelliklerini saymakla bitiremeyiz içmenin dışında, Cilt temizliğinde ve antiseptik olarak kullanılır. Pamuk yardımıyla cildimize uyguladığımız zaman tertemiz ışıl ışıl bir cilde sahip olduğunuzu sizlerde göreceksiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Beslenmeyi Öğrenelim Artık! başlıklı makalemizde Sağlıklı ve Düzenli Beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Facebook İle Yorum Yap

“Mucize Bitki Kekik Ve Yararları” üzerine 2 yorum

  1. Arzu Sarigul says:
  2. Sevda Ertugrul says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe