Kapat

Neden Sarımsak Tüketilmelidir?

Anasayfa Beslenme Neden Sarımsak Tüketilmelidir?

Sarımsak pek çok yemekte veya meze çeşitlerinde çok sevilerek tüketilen bir besindir. Kendine has bir lezzeti ve kokusu mevcut olup bu haslığın nedeni “Allisin” adlı maddeye sahip olmasıdır. Tarihten günümüze kadar pek çok hastalıktan koruduğu bilinmektedir. Tabii ki; özel duruma sahip kişiler için dikkatli tüketmek veya tüketmekten kaçınılması gereken durumlar olabilmektedir. Tansiyon düşüklüğüne sahip kişiler, sarımsak alerjisine sahip olanlar, mide sorunu yaşayan kişiler dışında herkes güvenle bu besini tüketebilir.

Sarımsak Besininin Faydaları Nelerdir?

Sarımsak besini yaklaşık otuz adet sülfür bileşiğine sahiptir. Çeşitli enzim ve aminoasitler bünyesinde var olup, mineraller ve A, B ve C vitaminlerine sahiptir. Kişilerde bulunan kolesterol dengesini sağlar. Kanda bulunan iyi huylu kolesterolü yükseltirken, kötü huylu kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Yüksek tansiyona sahip kişiler sarımsak besinini düzenli tüketmelidirler. Sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahip bir besindir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan kişilere fayda sağlamaktadır. Bu faydalarla beraber kanser hastalığına karşı da koruyucu besinlerdendir. Araştırmalar sarımsak tüketen insanların mide kanserine yakalanma durumlarının daha az olduğunu ortaya koymuştur.

 

Damar Sertliğine Sarımsağın Faydaları

Pek çok faydasıyla beraber damar sertliği sorununa da çare olmaktadır. Damar sertliğine karşı iyi bir koruyucu olan bu besin, kan şekerinin dengelenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Pek çok farklı hastalığa karşı koruyuculuk sağladığı açıkça görülmektedir. Tansiyondan kansere, kan şekerinden kolesterol problemine kadar fayda sağladığı geniş bir alan söz konusudur. Tüm bunlarla beraber, kişilerin maruz kaldığı olumsuz dış şartların kötü etkilerini gidermede de yardımcıdır. Sigaranın zararı, kirli hava ve insanda sağladığı etki, çeşitli kimyasalların insan vücuduna verdiği zarar sarımsak sayesinde azaltıcı özellikler göstermektedir. Sarımsak bu etkilerin giderilmesinde önemli rol oynayan bir besindir. Bu nedenle kişiler, herhangi istisna bir durum söz konusu değilse düzenli olarak sarımsak tüketmelidirler.

Kan grubuna göre nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgi verdiğimiz ‘ Kan Grubuna Göre Beslenmek‘ adlı yazımızı okuyabilir ve yorum bırakabilirsiniz. Sosyal medyada da bizi takip edebilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

“Neden Sarımsak Tüketilmelidir?” üzerine 22 yorum

 1. Oyku Sumer says:
 2. Sila Ekren says:
 3. Guray Bayram says:
 4. Sefa Demir says:
 5. Mutlu Balkan says:
 6. Nilay Volkan says:
 7. Karakalpak Caglayan says:
 8. Aldogan Karan says:
 9. Erim Yasar says:
 10. Nezihe Demirbas says:
 11. Ozum Yilmaz says:
 12. Tamay Polat says:
 13. Hurriyet Gokay says:
 14. Taylan Eksi says:
 15. Nazan Dikmen says:
 16. Sila Safak says:
 17. Biricik Tatli says:
 18. Hurriyet Yildizeli says:
 19. Fatmagul Dinc says:
 20. Dilmen Turker says:
 21. Guray Bayram says:
 22. Baci Yakut says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe