Neden Sarımsak Tüketilmelidir?

Neden Sarımsak Tüketilmelidir?

Sarımsak pek çok yemekte veya meze çeşitlerinde çok sevilerek tüketilen bir besindir. Kendine has bir lezzeti ve kokusu mevcut olup bu haslığın nedeni “Allisin” adlı maddeye sahip olmasıdır. Tarihten günümüze kadar pek çok hastalıktan koruduğu bilinmektedir. Tabii ki; özel duruma sahip kişiler için dikkatli tüketmek veya tüketmekten kaçınılması gereken durumlar olabilmektedir. Tansiyon düşüklüğüne sahip kişiler, sarımsak alerjisine sahip olanlar, mide sorunu yaşayan kişiler dışında herkes güvenle bu besini tüketebilir.

Sarımsak Besininin Faydaları Nelerdir?

Sarımsak besini yaklaşık otuz adet sülfür bileşiğine sahiptir. Çeşitli enzim ve aminoasitler bünyesinde var olup, mineraller ve A, B ve C vitaminlerine sahiptir. Kişilerde bulunan kolesterol dengesini sağlar. Kanda bulunan iyi huylu kolesterolü yükseltirken, kötü huylu kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Yüksek tansiyona sahip kişiler sarımsak besinini düzenli tüketmelidirler. Sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahip bir besindir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan kişilere fayda sağlamaktadır. Bu faydalarla beraber kanser hastalığına karşı da koruyucu besinlerdendir. Araştırmalar sarımsak tüketen insanların mide kanserine yakalanma durumlarının daha az olduğunu ortaya koymuştur.

 

Damar Sertliğine Sarımsağın Faydaları

Pek çok faydasıyla beraber damar sertliği sorununa da çare olmaktadır. Damar sertliğine karşı iyi bir koruyucu olan bu besin, kan şekerinin dengelenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Pek çok farklı hastalığa karşı koruyuculuk sağladığı açıkça görülmektedir. Tansiyondan kansere, kan şekerinden kolesterol problemine kadar fayda sağladığı geniş bir alan söz konusudur. Tüm bunlarla beraber, kişilerin maruz kaldığı olumsuz dış şartların kötü etkilerini gidermede de yardımcıdır. Sigaranın zararı, kirli hava ve insanda sağladığı etki, çeşitli kimyasalların insan vücuduna verdiği zarar sarımsak sayesinde azaltıcı özellikler göstermektedir. Sarımsak bu etkilerin giderilmesinde önemli rol oynayan bir besindir. Bu nedenle kişiler, herhangi istisna bir durum söz konusu değilse düzenli olarak sarımsak tüketmelidirler.

Kan grubuna göre nasıl beslenilmesi gerektiği hakkında bilgi verdiğimiz ‘ Kan Grubuna Göre Beslenmek‘ adlı yazımızı okuyabilir ve yorum bırakabilirsiniz. Sosyal medyada da bizi takip edebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

22 yorum

 1. sevgili Dilek Demirler , obezite cerrahisi sonrası süreç nasıl oluyor, anlatan bir yazı paylaşır mısınız.

 2. Tüp mide ameliyatı sonrasında deri sarkmaları için yapılan cerrahi işlemlerin, ücretleri ne kadar?

 3. Dilek Demirler fazla kilolardan bıktım artık 🙁 Güzel bir paylaşım olmuş tebrikler. Paylaşıyorum hemen 🙂 Gayet açıklayıcı olmuş teşekkür ederim. tüp mide ameliyatını obeziteyi, kiloyu, beslenmeyi sizden öğrendik Vallahi 🙂 tüp mide ameliyatı yararlı mı zararlı mı tavsiyeniz nedir ? Çok sıkı takipçinizim. İyiki böyle bir site var. Mobil uygulamanız da neden uyarı mesajı gelmiyor yeni konular eklenince ? zayıfladıktan sonra iş bitmiyor ki anam, irade sağlam olacak irade. gerisi boş. Keşke bende o doğuştan şanslı zayıflar gibi olsaydım 🙁 paylaşım için teşekkürler..

 4. Dilek Demirler fazla kilolardan bıktım artık 🙁 Güzel bir paylaşım olmuş tebrikler. Paylaşıyorum hemen 🙂 Gayet açıklayıcı olmuş teşekkür ederim. tüp mide ameliyatını obeziteyi, kiloyu, beslenmeyi sizden öğrendik Vallahi 🙂 tüp mide ameliyatı yararlı mı zararlı mı tavsiyeniz nedir ? Çok sıkı takipçinizim. İyiki böyle bir site var. Mobil uygulamanız da neden uyarı mesajı gelmiyor yeni konular eklenince ? zayıfladıktan sonra iş bitmiyor ki anam, irade sağlam olacak irade. gerisi boş. Keşke bende o doğuştan şanslı zayıflar gibi olsaydım 🙁 paylaşım için teşekkürler..

 5. Dilek Demirler fazla kilolardan bıktım artık 🙁 Güzel bir paylaşım olmuş tebrikler. Paylaşıyorum hemen 🙂 Gayet açıklayıcı olmuş teşekkür ederim. tüp mide ameliyatını obeziteyi, kiloyu, beslenmeyi sizden öğrendik Vallahi 🙂 tüp mide ameliyatı yararlı mı zararlı mı tavsiyeniz nedir ? Çok sıkı takipçinizim. İyiki böyle bir site var. Mobil uygulamanız da neden uyarı mesajı gelmiyor yeni konular eklenince ? zayıfladıktan sonra iş bitmiyor ki anam, irade sağlam olacak irade. gerisi boş. Keşke bende o doğuştan şanslı zayıflar gibi olsaydım 🙁 paylaşım için teşekkürler..

 6. Dilek Demirler fazla kilolardan bıktım artık 🙁 Güzel bir paylaşım olmuş tebrikler. Paylaşıyorum hemen 🙂 Gayet açıklayıcı olmuş teşekkür ederim. tüp mide ameliyatını obeziteyi, kiloyu, beslenmeyi sizden öğrendik Vallahi 🙂 tüp mide ameliyatı yararlı mı zararlı mı tavsiyeniz nedir ? Çok sıkı takipçinizim. İyiki böyle bir site var. Mobil uygulamanız da neden uyarı mesajı gelmiyor yeni konular eklenince ? zayıfladıktan sonra iş bitmiyor ki anam, irade sağlam olacak irade. gerisi boş. Keşke bende o doğuştan şanslı zayıflar gibi olsaydım 🙁 paylaşım için teşekkürler..

 7. Dilek Demirler fazla kilolardan bıktım artık 🙁 Güzel bir paylaşım olmuş tebrikler. Paylaşıyorum hemen 🙂 Gayet açıklayıcı olmuş teşekkür ederim. tüp mide ameliyatını obeziteyi, kiloyu, beslenmeyi sizden öğrendik Vallahi 🙂 tüp mide ameliyatı yararlı mı zararlı mı tavsiyeniz nedir ? Çok sıkı takipçinizim. İyiki böyle bir site var. Mobil uygulamanız da neden uyarı mesajı gelmiyor yeni konular eklenince ? zayıfladıktan sonra iş bitmiyor ki anam, irade sağlam olacak irade. gerisi boş. Keşke bende o doğuştan şanslı zayıflar gibi olsaydım 🙁 paylaşım için teşekkürler..

 8. Dilek Demirler fazla kilolardan bıktım artık 🙁 Güzel bir paylaşım olmuş tebrikler. Paylaşıyorum hemen 🙂 Gayet açıklayıcı olmuş teşekkür ederim. tüp mide ameliyatını obeziteyi, kiloyu, beslenmeyi sizden öğrendik Vallahi 🙂 tüp mide ameliyatı yararlı mı zararlı mı tavsiyeniz nedir ? Çok sıkı takipçinizim. İyiki böyle bir site var. Mobil uygulamanız da neden uyarı mesajı gelmiyor yeni konular eklenince ? zayıfladıktan sonra iş bitmiyor ki anam, irade sağlam olacak irade. gerisi boş. Keşke bende o doğuştan şanslı zayıflar gibi olsaydım 🙁 paylaşım için teşekkürler..

 9. Dilek Demirler fazla kilolardan bıktım artık 🙁 Güzel bir paylaşım olmuş tebrikler. Paylaşıyorum hemen 🙂 Gayet açıklayıcı olmuş teşekkür ederim. tüp mide ameliyatını obeziteyi, kiloyu, beslenmeyi sizden öğrendik Vallahi 🙂 tüp mide ameliyatı yararlı mı zararlı mı tavsiyeniz nedir ? Çok sıkı takipçinizim. İyiki böyle bir site var. Mobil uygulamanız da neden uyarı mesajı gelmiyor yeni konular eklenince ? zayıfladıktan sonra iş bitmiyor ki anam, irade sağlam olacak irade. gerisi boş. Keşke bende o doğuştan şanslı zayıflar gibi olsaydım 🙁 paylaşım için teşekkürler..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar