Kapat

Nüfusun Oranları Değişti %29’umuz Çocuk!

Anasayfa HABER Nüfusun Oranları Değişti %29’umuz Çocuk!

Gün geçtikçe çoğalan ve bir o kadar hızlı artış gösteren Türkiye nüfusu oranları için TÜİK bir sayım gerçekleştirdi. Türkiye İstatistik Kurumu çocuk oranlarını açıkladı.

Geçen sene 77 milyon 695 bin 904 olan Türkiye nüfusunun  22 milyon 838 bin 482’si çocuk nüfusu.
Birleşmiş Milletler tarafından yapılan tanıma göre, 0-17 yaş arası kişilerin çocuk olarak nitelendirilmesi doğrultusunda, 1935 yılında %45’i çocuk olan nüfus oranı, bulunduğumuz dönem içerisinde %29 olarak belirlendi.

nufusun-oranlari-degisti-zumuz-cocuk
Çocuk nüfus oranları illere göre incelendiğinde; en fazla çocuk nüfusuna sahip olan şehirler Şırnak ve Şanlıurfa oldu. Belirlenen bu şehirleri listede; Ağrı ve Siirt takip etti.
Çocuk nüfusunun en az olduğu şehir ise Tunceli, Edirne ve Çanakkale oldu.

Bölge olarak incelendiğinde; en yüksek çocuk nüfusu Güneydoğu Anadolu Bölgesi olurken, en düşük bölge ise Batı Marmara oldu.
Geçen yıl içerisinde bulunan nüfusunun cinsiyet oranı ise %51,4 erkek olarak tespit edildi. Yani 100 kız çocuğuna karşılık, 106 erkek çocuk doğdu.
Sağlık Bakanlığı, yapılan nüfus sayımında kendi adına bir çalışma yürüterek obez  verilerini inceledi. Bu inceleme sonucunda  %14,2’sinin aşırı kilolu ve %8,3’ünün obez olduğu tespit edilirken, obezite olma oranı erkek çocuklarda %10, kız çocuklarda ise %6.6 olarak ortaya çıktı.

nufusun-oranlari-degisti-zumuz-cocuk
Geçtiğimiz yıl meydana gelen kazalarda 413 çocuk yaşamını kaybederken, 48 bin 307 çocuk ise yaralı olarak kurtuldu. Önceki sene yapılan nüfus sayımında çocuk hükümlü sayısı 161 bin 711 iken, son yapılan sayımda bu sayı 6 bin 132 oldu.
Bu sayının %97,3’ü erkek olan çocukların, %2,7’sini kız çocuk nüfusu oluşturuyor.
Çocuklara konulan isimler noktasında da belirleme yapılan araştırmanın sonucu, aslında tanıdık geliyor.

Koyulan isimler arasında listenin başında Zeynep, Hiranur ve Elif var. Erkek çocuklara ise en çok koyulan 3 isim Berat, Yusuf ve Mustafa olarak belirtildi.
Türkiye’de geçtiğimiz yıl 22 bin çocuk hayatını kaybetti.  En çok dış etkenler sonucu yaralanma ve zehirlenmeler bu ölümlere sebebiyet verirken, sinir sistemi ve organ rahatsızlıkları, tümör çeşitleri listenin devamında yer aldı.

 

Bir önceki yazımız olan Obezitenin Temel Nedeni Dengesiz Beslenme! başlıklı makalemizde Obezitenin Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg