Kapat

Obez Bebeklerde Geç Yürüme Sorunu?

Anasayfa SAĞLIK Obez Bebeklerde Geç Yürüme Sorunu?

Çocuk sağlığı konusunda her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkmakta. Bu bilgilerden en sonuncusu ise, Yeni doğan Uzmanı Profesör İlknur Kılıç tarafından açıklandı. Kılıç’a göre, yeni doğmuş bebeklerin aşırı kilo almaları, ilerleyen dönemlerde hareketleri kısıtlayarak, yürüme zorluklarına varan problemlere yol açabiliyor. Açıklamanın devamı ise şu şekilde;

“ İdeal bir bebek için yürüme dönemi, 12 ile 18. Aylar arasındadır. Ancak bazı bebeklerde, bu sürenin öne çekildiği de görülmektedir. Motor hareketlerin uygulanabilmesi, yürümek için zekâdan daha önemlidir bebeklerde. Yaşıtlarına göre, destek almayan, emekleme dönemine daha önce geçen ve destek ile ayağa kalkabilen bebeklerin yürüme süresi öne çekilmiş olur. Ancak çocuk, 18. Aydan sonra da yürüyemiyorsa, anlamlı kelimeler kurmaya başlamadıysa, isteklerini işaret ile gösteremiyor ya da sağlıklı bir iletişim içerisine giremiyorsa, muhakkak bir nöroloji uzmanı ile görüşülmelidir. ” Şeklinde konuştu.

obez-bebeklerde-gec-yurume-sorunu

Bebekler konusunda obezitenin oldukça olumsuz bir rol oynadığını belirten Prof. İlknur Kılıç ; “ Öncelikli olarak, bebeklerin emekleme döneminde ki başarısı, onun yürümeye olan iştahını azaltır. Bebek bu yöntem ile istediği yere ulaşabileceğini düşünür. Bunun yanında, bebekler için fazla kilolar, sürekli kucağa alınmak, koruma amaçlı olarak yere bırakılmama gibi durumlar da, bebeğin temel motor hareketi olan emekleme, dönme ve yürüme gibi konularda olumsuzluk yaratır. Bunu engellemek adına, örneğin bebeğin her istediği direk olarak önüne konulmamalıdır.

Kimi zaman ulaşabileceği uzaklıklara konularak, çabalaması sağlanmalıdır. Erken dönemlerde, nöroloji alanına bağlı olan sorunlar çok daha kolay tespit edilebilir. Eğer bebek belirli bir döneme kadar başını desteksiz kaldıramıyor ya da belirli bir dönem sonunda desteğe ihtiyaç duymadan oturamıyorsa, muhakkak bu konularda araştırma yapılmalıdır ”

obez-bebeklerde-gec-yurume-sorunu

İlknur Kılıç’a göre, şüpheli durumlarda ebeveynler çocuklarını hemen bir uzmana götürmelidir; “ Bebek, belirli bir süreyi (18 ay) doldurmasına rağmen hala yürüyemiyor ya da çok narin bir şekilde parmaklarının ucuna basarak yürümeye çalışıyorsa, diğer aşamalardan birisinde bir sorun yaşandıysa, bebek bacaklardan birisine daha fazla yükleniyor, sağ ile sol taraf arasında denge kurmakta güçlük çekiyorsa mutlaka nöroloji uzmanlarına başvurmak gereklidir. Eğer ki, bebeğiniz diğer evreleri (emekleme gibi) başarı ile geçti ise bahsedilen 18 ay dönemine kadar telaş yapmaya gerek yoktur. Ancak bir şüphe durumu ya da evrelerden birisinde yaşanılan sorun gözlendiyse, geç kalınmadan hemen bir uzmandan yardım istenmelidir. “

obez-bebeklerde-gec-yurume-sorunu

Kılıç, bebeğin yürümesine yardımcı olabilecek şeyleri ise şu şekilde açıkladı; “ Anne ve babalara, bu konuda büyük bir sorumluluk düşüyor. Öncelikle, yürüme dönemine kadar geçen süreyi sağlıklı olarak atlatan bir bebek için, ebeveynlerinin vereceği destek büyük önem taşımaktadır. Ancak kendisi böyle bir çaba içerisine girmeyen bebeği yürütme çalışması, çeşitli bel ve kalça sorunlarına neden olabilir. Destek alarak ayağa kalkabileceği eşyalar dayanıklılaştırılmalı ve çocuk yürüme çabasından vaz geçtiğinde sevgi gösterilmelidir.

Yürüme egzersizleri yapmak oldukça önemlidir. Çocuğu, oturmaya fazla alıştırmamak gerekir. Ayakkabı sağlığı, çocuğunuzun yürüyebilmesi için oldukça önemlidir. Ayağa oturan ve hafif ayakkabıların seçilmesi gerekir. Yürümesi için önüne bir hedef konulmalıdır (sevdiği bir oyuncak gibi). Yürüteçler bu dönemde tavsiye edilmemektedir. Ayrıca kullanılan bez ve giydirilen kıyafetlerin rahatlığı, son derece önemlidir. “

 

Bir önceki yazımız olan Hurma İle Ödem Probleminizden Kurtulun başlıklı makalemizde Hurmanın Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Oy, Oy Ortalaması: 5,00
Kaydediliyor...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg