Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 49.232

Obez Vatandaşlara Ambulans Desteği

Anasayfa
HABER Obez Vatandaşlara Ambulans Desteği

Şişmanlayan ülkeler arasında Türkiye’de yerini almaya başladı. Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de obezite sayısının gittikçe çoğaldığını söylemiştir.

Artık obezitenin gençlerde de görüldüğünü söyleyen Sayın Müezzinoğlu 19 yaş grubu gençlerde bu oranın yüzde 30 yetişkin erkeklerde yüzde 20, kadınlarda ise bu oranın daha yüksek olduğunu ve yüzde 40’a vardığını ifade etmiştir.

obez-vatandaslara-ambulans-destegi

Kadınlarda bu artışın bu kadar yüksek olmasının sebebini ise kadınların aşırı derecede yemek ve hazır gıda tükettiğine dikkat çeken Müezzinoğlu 2010 yılında obezite sayısının Türkiye’de daha az olduğunu ama nüfusun fazlalaşması ile birlikte bu sayanın da daha çok artmaya başladığını söylemiştir.Obezitenin diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalıklarına ve çok değişik kronik hastalıklara neden olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı, sözlerine şöyle devam etti: “Dünya Sağlık Örgütü küresel Durum Raporunda kilo ve obez yüzünden her yıl en az 30,0 milyon insan hayatını kaybetmektedir.

Obezite eğitimine ilkokulda başlanmasının gerekliliğini vurgulayan 6- 10 yaş grubu çocuklarda bedensel hareketlerin ne kadar çok önemli olduğunu anlatacak bilgiler verilmesi gerektiğini belirtti.

obez-vatandaslara-ambulans-destegi

Halkın bilinçlendirilmesi için tüm hazırlıkların yapıldığını insanlara toplu olarak bilgilendirici seminerler verilmesi gerektiğini, ilerde ne gibi hastalıklara sahip olabileceklerini insanlara anlatmamız gerekir” dedi.

İnsanlar bilinçsiz bir şekilde beslenme alışkanlığından sonra aşırı kilo alarak yine bilinçsiz yaptıkları diyet ile daha çok kilo almaktadırlar. Buda o insanların obezite hastası yapmaktadır.

obez-vatandaslara-ambulans-destegi

Obez hastalık sayısının önüne geçilebilmesi için insanların kesin olarak bilinçli olmaya çağıran Sayın Müezzinoğlu obez hastalar için ayrıca bakanlıkları tarafından 60 adet obez ve yoğun bakım ambulansı aldıklarını ifade etmiştir.

Obez vatandaşlarımıza daha sağlıklı bir hizmet vermek için bu araçların ne kadar şart olduğunu anlatan bir konuşma yapmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Yemek Reklamları Obeziteye Neden Oluyor başlıklı makalemizde Yemek Reklamları  hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg