Kapat

Obezite Cerrahisi Uzun Vadede Ne Kadar Etkili?

Anasayfa Obezite Cerrahisi Obezite Cerrahisi Uzun Vadede Ne Kadar Etkili?
obezite ameliyatı ileri dönem

Obezite ameliyatı ileri dönem içerisinde neler getiriyor?

Prof. Dr Halil Coşkun tarafından obezite cerrahisinin ilerleyen haftalarda ne denli başarı sağlayabildiği hakkında bilgi veriyor, sayısı her geçen gün artan obezite ameliyatları için herkes heyecanlansa da sonraki haftalarda hastaları neler bekliyor? Obezite ameliyatı ileri dönem sorumlulukları ve başarı oranları ile karşınızda.

Yakın dönemde gerçekleştirilen araştırmalar, obezite cerrahisi olan hastaların 10 sene içerisinde verdiği kiloların genel olarak korunduğunu ortaya koyuyor. Zayıflama ile birlikte diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve apne gibi sorunlar yaşam boyu tehdit oluşturmamak üzere tedavi edilmiş olabiliyor.

obezite ameliyatı ileri dönem

Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi adına çalışmalarını yürüten Dr. J. Hunter Mehaffey ve ekibi oldukça kapsamlı bir ağı kullanarak obezite cerrahisi geçirmiş olan 87 bin hasta üzerinde inceleme yaptı. Hastaların büyük çoğunluğu 40 yaş ve 50 kg/m2 beden kitle indeksi üzerindeydi. Obezite cerrahisi geçirmiş olan hastalar 2 sene içerisinde ortalama olarak fazla kilolarının yüzde 74’ünü vermeyi başardı. Ameliyatın sonrasındaki 10 sene içerisinde tekrar gözlem altına alan hastalarda ise fazla kiloların yüzde 50’sinin verilmiş olduğu, yani sayılar düşse de büyük bir başarı sağlandığı ortaya kondu.

Araştırmanın sonuçları hakkında Michigan Üniversitesi’nden Dr. Amir Gheri tarafından yapılan değerlendirmede obezite ameliyatlarının olumlu yanlarının şaşkınlık verici olduğu, bu türde ameliyatların uzman desteği, sağlıklı beslenme yardımı ve doğru egzersiz programları gibi kapsamlı tıbbi tedavileri bile geçmiş olduğunu açıkladı.

obezite ameliyatı ileri dönem

Dr. Gheri, ortaya konan verilerin oldukça faydalı olduğunu belirterek geri kilo alınması hakkındaki endişelerin daima korunduğunu, ancak kilo kaybına yönelik yapılan ameliyatların bir amaç değil araç olduğunu yani dikkat edildiğinde 10 senelik başarının daha da üst seviyeye çıkarabileceğini hatırlattı.

Obezite cerrahisinin bir tedavi ve sağlık kontrolü tekniği olarak oldukça büyük bir paya sahip olduğu ancak kötü beslenme alışkanlıklarına geri dönüş riskine yönelik hayati öneme sahip bu ameliyatlarda bir ekip çalışmasının şart olduğu belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Kas Kaybı Olmadan Yağ Yakmak için Doğru Egzersiz Önerileri ile kas kaybetmeden zayıflamak için spor esnasında dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe