Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 82.281

Obezite Ameliyatı Olanlara Sağlıklı Ramazan Tavsiyeleri

Anasayfa
OBEZİTE CERRAHİSİ Obezite Ameliyatı Olanlara Sağlıklı Ramazan Tavsiyeleri
obezite ameliyatı olanlar oruç

Obezite ameliyatı olanlar oruç ve Ramazan hakkında ne bilmeli?

Obezite cerrahisi geçiren kişilerde oruç tutmak ve Ramazan büyük bir soru işareti oluştururken aynı şekilde uyulması gereken kuralları açıklamak da uzmanların güncel telaşı haline geldi. Obezite ameliyatı olanlar oruç tutarken nelere dikkat etmeli, nelerden kaçınmalı gibi merak edilen sorulara yanıt veren Uzm. Bariatrik Dyt. Nazlı Acar, Prof. Dr. Halil Coşkun ile ortaklaşa yürütmekte olduğu çalışmalarından doğan tecrübelerini bizlere aktardı. Uzmanlara göre eğer obezite cerrahisinin ilk yılı tamamlandıysa oruç tutmak mümkün, ancak bazı önemli kurallara uymak kaydıyla…

Ramazan’da kilo vermeyi unutun

Dyt. Nazlı Acar, obezite cerrahisi geçirmiş kişiler için kuralları açıklarken, bu döneme dair ilk uyarısını kilo verme üzerine yaptı. ”Ramazan içinde amaç kilo vermeye devam etmek olmamalı” diyen Acar, Ramazan dendiği anda akla ilk gelmesi gerekenin sahur ve iftarda menü düzenlemeleri, katı ve sıvı besin alımının ayrılması, protein miktarına dikkat etmek olduğunu belirtiyor. Kilo vermek değil, verilen kiloların sağlıklı şekilde korunmasının asıl hedef olduğunun ise altı çiziliyor.

obezite ameliyatı olanlar oruç

Öğünlerde nelere dikkat etmeli?

Obezite cerrahisi olan kişilerin özen göstermesi gereken bir diğer konu ise ana öğünlerde kaliteli karbonhidrat ve yüksek oranda protein içeren gıdalar alınması yönünde olacak. Besin takviyelerinin ihmal edilmemesi ise bir diğer önemli mevzu.Ramazan ayında sahur yapmanın gün içindeki ihtiyacı ve kalori dengesini sağlamak için son derece önemli olduğunu hatırlatan uzmanlar, sahur menüsü içinde yüksek lifli besinler, proteince zengin besinler, tam tahıllı gıdalardan oluşan bir dengenin bulunması gerektiğini belirtiyorlar.

Yemeniz gerekenlere ve menü listesine örnek vermek gerekirse yumurta ya da peynir, tam tahıllı ekmek, taze ya da kuru meyveler, kuruyemişlerden oluşan bir besin tablosundan bahsetmek mümkün. Elbette kuru yemişlerimizi tuzsuz ve kavrulmamış şekilde tüketmek ve meybe porsiyonlarını küçük tutmak gerektiği de hatırlatıyor.

obezite ameliyatı olanlar oruç

Beslenme bakımından bu süreçte hem katı hem de sıvı ayrımının yapılması oldukça önemli. Protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermeli ve bunun yanı sıra öğünler içinde sabır göstermeli. Yani öğünlerinizde yavaş yemeli ve yenen yemekleri mümkün olduğunca bölmeli. Sahuru son dakikaya bırakmak yerine uzun bir süre ayırmayı unutmamalısınız.

İftarı da aynı şekilde iki ya da üçe bölmek yaşanan uzun süre açlıktan sonra oluşması muhtemel kan şekeri dalgalanmalarını önlemek için etkili olacaktır. Ayrıca şerbetli tatlılar gibi kesinlikle uzak durulması gereken karbonhidratlar yerine hurma gibi meyveleri tercih etmek gerekli.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Taraması Sonuçlarınızı Biliyor musunuz? ile Yeşilyurt tarafından yapılan obezite taramasının sonuçlarını öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg