Kapat

Obezite Ameliyatı Sonrası Hamilelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa Obezite Cerrahisi Obezite Ameliyatı Sonrası Hamilelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler
obezite ameliyatı sonrası hamilelik

Obezite ameliyatı sonrası hamilelik sürecine dikkat

Obezite cerrahisi geçiren anne adayları genelde verdiği kiloların ardından fazla vakit kaybetmeden hemen anne olma isteklerinin yerine gelmesi için çabalıyor. Ancak uzmanlara göre obezite ameliyatı sonrası hamilelik süreci için anne anne adaylarının bekleme ve dinlenme süresi olmalı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilinci oluşmuş olmalı. Hep birlikte bu sürecin ne kadar olmalı ve bu süreçte neler yapılması gerektiğini öğreniyoruz.

obezite ameliyatı sonrası hamilelik

İdeal bekleme süresi

Obezite cerrahisi geçirdikten sonra anne adaylarının vücut yapılarının oturması ve ameliyatın olumsuz etkileri ya da risklerinin ortadan kalkması için beklemeyi tercih etmeli. Bu sürenin 12 ila 18 ay kadar sürmesi ise uygun görülmekte. Ancak bu sürede elbette sadece beklemenize gerek yok. Obezite ameliyatı ile kilo vermek bilindiği gibi kadınların da erkeklerin de anne baba olma ihtimalini büyük ölçüde ve olumlu şekilde değiştiriyor. Bu sebeple bariatrik bir cerrahi sonrasında bariatrik diyetisyen eşliğinde kontrollü gidişinize devam etmekte fayda var.

İdeal besin alımı

Obezite ameliyatı geçiren kişiler için sonraki dönemde hamilelik isteniyorsa bir diğer önemli başlık da elbette beslenme üzerine. Cerrahi sonrasında annelik için kişilerin B12, kalsiyum, D vitamini, demir gibi yapı taşlarını doğru miktarlarda ve yeterince alması oldukça büyük öneme sahip. Kendiniz ya da bebeğiniz adına yeterince beslenmediğinizi düşündüğünüz takdirde yine bariatrik diyetisyenden yardım almak da bir diğer çözüm önerisi.

Psikolojinin önemi

obezite ameliyatı sonrası hamilelik

Obezite ameliyatı olarak yeni bir hayata başlamayı dileyen kişilerin hamilelikle birlikte verdiği kiloları geri alma ve tekrar verememe korkusu da pekişir. Bu süreç doktor kontrollü ilerlediği takdirde herhangi bir sağlık sınırı dışı kilo alınması ya da verilmesi durumu görülmese de psikolojik olarak bu konuda endişeli kişilerin kesinlikle destek alması gereklidir. Kilo ve estetik kaygı ilişkisi konusunda mutlaka bilinçlendirilmesi gereken anne adayları buna bağlı olarak süreç boyunca kendilerine söylenen tavsiyeleri yerine getirecektir.

Bir önceki yazımız olan Hangi Ameliyatlardan Sonra Sarkma Estetiğine Başvuruluyor? ile hangi ameliyatlar sonrasında ve en çok hangi bölgelerde sarkma estetiğinin gerekli görüldüğünü öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe