Kapat

Obezite Ameliyatını Daha Estetik Görünmek için Yaptırmak Hayal Kırıklığı Sebebi mi Oluyor?

Anasayfa Obezite Cerrahisi Obezite Ameliyatını Daha Estetik Görünmek için Yaptırmak Hayal Kırıklığı Sebebi mi Oluyor?
obezite ameliyatları estetik

Obezite ameliyatları estetik kaygılarla yapıldığında felakete yol açıyor

Obezite sorununun ülkemizde sağlık için büyük bir tehdit oluşturmakta olduğunu ve obezite ameliyatlarının bu konuda büyük bir atağa geçtiğini belirten uzmanlar, ameliyatların estetik amaçla yapılanlarının yarattığı tehlikelere dikkat çekiyor. Avrasya Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Özkan, konuyla ilgili açıklamasında obezite ameliyatları estetik düzeltme ve daha güzel görünme çabaları ile yapıldığında felaketleri getirdiğini söyledi. Bilinçsiz ve heyecanlarla yapılan obezite ameliyatlarının komplikasyonlarının uzun vadede ortaya çıktığı söylendi.

obezite ameliyatları estetik

”Obezite, doğal bir afet”

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye’de obezite görülme sıklığı neredeyse %30’a yaklaştı. Prof. Dr. Hasan Özkan, bu sonuçların neticesinde ülkede her üç kişiden birinde obezite alarmı çaldığını işaret etti. Obezitenin yol açtığı şeker, kalp gibi sorunlar yaşattığı düşünüldüğünde ”doğal afet” olarak nitelendirilmesinin yanlış olmadığı belirtiliyor.

”Obezite ameliyatları estetik kaygılarla yapılıyor”

Beden kitle indeksi 25 – 30 arasında olanlara fazla kilolu, 30 -40 arasında olanlara şişman, bunun da üzerindekilerin morbid obez olarak nitelendirildiği hatırlatılıyor. Mide küçültme blog sayfalarında morbid obezitenin düzeltilmesi için ameliyat tek çare gibi bir hava yaratılırken, şişman hastaların estetik endişelerle ameliyat olmayı seçmesinin yanlışlığına dikkat çekiliyor.

obezite ameliyatları estetik

Estetik olarak büyük değişimler geçireceği inancı ile ameliyat olmak isteyenler tüp mide ameliyatı en iyi doktor kimdir ya da tüp mide nedir gibi sorulara sarılıp kilo verme hayallerine kapılıyor. Ancak ameliyatın kesin çözüm olacağı, sadece ameliyatla kilo verilebileceği ve bunun temel amacının da daha estetik görünmek olacağını sananlar için komplikasyonlar uzun vadede kendini göstermeye başlıyor.

Hastalarda morbid obezite olmasa bile her fazlası olanın farklı bir yöntem denemeden ameliyat olmayı istediğine dikkat çekilirken, mide küçültme ameliyatı ankara, İstanbul gibi şehirlerde daha da sık talep görüyor ve bu da bilinçsiz ameliyatların, haliyle ölüm ya da sağlık sorunlarının önünü açıyor.

Bir önceki yazımız olan Hamilelerin Spor ve Egzersiz Hareketleri Yaparken Bu Kurallara Dikkat Etmesi Gerekiyor! ile hamilelik esnasında spor yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yap

“Obezite Ameliyatını Daha Estetik Görünmek için Yaptırmak Hayal Kırıklığı Sebebi mi Oluyor?” üzerine 23 yorum

 1. Ragip Coban says:
 2. Yasin Kazak says:
 3. Gullu Neyzi says:
 4. Aytolun Cetin says:
 5. Aydogan Yilmaz says:
 6. Sonnur Gulen says:
 7. Adile Olmez says:
 8. Inci Topcu says:
 9. Sultan Akbulut says:
 10. Sayar Zarakolu says:
 11. Asli Yenal says:
 12. Tansel Yuce says:
 13. Askin Koksal says:
 14. Kerim Polat says:
 15. Ozlem Selte says:
 16. Deniz Duman says:
 17. Birsen Basar says:
 18. Ilayda Kayhan says:
 19. Ergem Yalman says:
 20. Asa Mehmet says:
 21. Ceren Karan says:
 22. Busra Toraman says:
 23. Dilmen Turker says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bumerang - Yazarkafe