Obezite Ameliyatını Daha Estetik Görünmek için Yaptırmak Hayal Kırıklığı Sebebi mi Oluyor?

Obezite Ameliyatını Daha Estetik Görünmek için Yaptırmak Hayal Kırıklığı Sebebi mi Oluyor?

Obezite ameliyatları estetik kaygılarla yapıldığında felakete yol açıyor

Obezite sorununun ülkemizde sağlık için büyük bir tehdit oluşturmakta olduğunu ve obezite ameliyatlarının bu konuda büyük bir atağa geçtiğini belirten uzmanlar, ameliyatların estetik amaçla yapılanlarının yarattığı tehlikelere dikkat çekiyor. Avrasya Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Özkan, konuyla ilgili açıklamasında obezite ameliyatları estetik düzeltme ve daha güzel görünme çabaları ile yapıldığında felaketleri getirdiğini söyledi. Bilinçsiz ve heyecanlarla yapılan obezite ameliyatlarının komplikasyonlarının uzun vadede ortaya çıktığı söylendi.

obezite ameliyatları estetik

”Obezite, doğal bir afet”

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye’de obezite görülme sıklığı neredeyse %30’a yaklaştı. Prof. Dr. Hasan Özkan, bu sonuçların neticesinde ülkede her üç kişiden birinde obezite alarmı çaldığını işaret etti. Obezitenin yol açtığı şeker, kalp gibi sorunlar yaşattığı düşünüldüğünde ”doğal afet” olarak nitelendirilmesinin yanlış olmadığı belirtiliyor.

”Obezite ameliyatları estetik kaygılarla yapılıyor”

Beden kitle indeksi 25 – 30 arasında olanlara fazla kilolu, 30 -40 arasında olanlara şişman, bunun da üzerindekilerin morbid obez olarak nitelendirildiği hatırlatılıyor. Mide küçültme blog sayfalarında morbid obezitenin düzeltilmesi için ameliyat tek çare gibi bir hava yaratılırken, şişman hastaların estetik endişelerle ameliyat olmayı seçmesinin yanlışlığına dikkat çekiliyor.

obezite ameliyatları estetik

Estetik olarak büyük değişimler geçireceği inancı ile ameliyat olmak isteyenler tüp mide ameliyatı en iyi doktor kimdir ya da tüp mide nedir gibi sorulara sarılıp kilo verme hayallerine kapılıyor. Ancak ameliyatın kesin çözüm olacağı, sadece ameliyatla kilo verilebileceği ve bunun temel amacının da daha estetik görünmek olacağını sananlar için komplikasyonlar uzun vadede kendini göstermeye başlıyor.

Hastalarda morbid obezite olmasa bile her fazlası olanın farklı bir yöntem denemeden ameliyat olmayı istediğine dikkat çekilirken, mide küçültme ameliyatı ankara, İstanbul gibi şehirlerde daha da sık talep görüyor ve bu da bilinçsiz ameliyatların, haliyle ölüm ya da sağlık sorunlarının önünü açıyor.

Bir önceki yazımız olan Hamilelerin Spor ve Egzersiz Hareketleri Yaparken Bu Kurallara Dikkat Etmesi Gerekiyor! ile hamilelik esnasında spor yaparken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilir, yorum yaparak ve bizi sosyal medya hesaplarından takip ederek destek olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

23 yorum

 1. Devlet hastaneleri tüp mide ameliyatını, mide kelepçesi ameliyatını, mide küçültme ameliyatlarını yapıyor mu??

 2. Merhaba Hande Çevikkol , ben Aliye obezite hastasıyım Kayseride yaşıyorum. 91 kiloyum diyet ile kilo veremiyorum. Tüp mide ameliyatı olsam 20 25 kilo için * düşüncelerinizi alabilir miyim?

 3. Tüp Mide Sonrası Estetik Operasyonlar Devlet Tarafından (SGK/BAĞ-KUR) Karşılanıyor mu?

 4. 24-04-2017 21:18:41 tarihinde paylaşılan yazı konusu dikkat çekici. Benzeri yazıları paylaşmanızı isterim.

 5. 24-04-2017 21:17:45 tarihinde paylaşılan yazı konusu dikkat çekici. Benzeri yazıları paylaşmanızı isterim.

 6. Merhabalar ben Konya’dan Elif 15 yaşındayım 103 kiloyum. Arkadaşlarım ile aynı ortama girmekten nefret ediyorum. Ameliyat için yaş sorunu oluyor mu yani tüp mide ameliyatı ya da mide kelepçesi için yaş sınırı var mı ? Lütfen yardımcı olun! Ailem yaşımın geçtikçe zayıflayacağımı söylüyor ameliyat olmamı istemiyorlar ama ben çok mutsuzum . 🙁

 7. Obezitenin neden olduğu hastalıklar hakkında bir paylaşımda bulunursanız, teşekkürler.

 8. Obezite Cerrahisi kategorisindeki makaleler çok bilgilendirici, benzeri makaleleri merakla beklemekteyim.

 9. Hakkaride tüp mide ameliyatı, mide küçülme ameliyatı, mide kelepçesi ameliyatı yapan özel yada devlet hastaneleri nedir aynı zamanda doktorlarları.

 10. Tüp mide amliyatı ya da mide küçüşltme ameliyatı yapan hastanelerin güncel listesini tekrar paylaşırmısnız? Şimdiden teşekkürler.

 11. Obezite Cerrahisi bölümünde olan yazılar çok iyi olmuş. Sağlıklı yaşam için uymamız şart

 12. Merhabalar yazarlar ve arkadaşlar. ben 2013 senesinde tüp mide ameliyatı oldum 96 kilo idim şimdi 61 kiloyum. hayatım daha hareketlı ve guzel gecıyor. ameliyattan korkmayın..

 13. ben Busra Toraman , Obezite Ameliyatını Daha Estetik Görünmek için Yaptırmak Hayal Kırıklığı Sebebi mi Oluyor? başlıklı paylaşımınız faydalı oldu sevgili editör Hande Çevikkol , teşekkürler.

 14. Selamlar, bende Kayseriden Canan, Tüp Mide Ameliyatı sonrasında estetik cerrahiler nasıl ve ne zaman yaptırılmalıdır?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar