Obezite Bebeğinizi de Olumsuz Etkileyebilir

Obezite Bebeğinizi de Olumsuz Etkileyebilir

Obezite; aşırı kiloların artık hastalık haline gelme durumudur. Kilolu olmaktan çok daha fazlasıdır. Doktorlar tarafından obezite teşhisi koyulan hastalar tedavi görmeye, diyet listeleri uygulamaya ve ilaçlar kullanmaya başlar. Bunun nedeni obezitenin hayatın her alanında zorlulara yol açmasının yanı sıra vücut içinde oldukça olumsuzluklara yol açmaktadır. Nefes darlığına, kalp hastalıklarına, organların hasar görmesine neden olmaktadır. Günlük yaşantıda da obez insanlar toplumdan dışlanmaktadır. Maalesef aşırı kiloları yüzünden dışarıya çıkamayan hastalar vardır. Gün içerisinde rutin yapılan birçok aktiviteyi yapamayan, kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan eve hapsolmuş kişiler vardır.

Doğumda Obezite

Yapılan araştırmalara göre obezitenin doğuma da olumsuz etkilerinin olduğu görülmüştür. Doğum yapabilmek için belli sağlık kriterlerine uygun olmak gerekir. Belli bir kilonun üzerinde olan anne adaylarının hamile kalma olasılığı oldukça düşmektedir. Hamile kalınsa bile doğum süreci oldukça riskli geçmektedir. Bu süreçte anne adaylarının doktor kontrolünde ideal kiloya kavuşmaları için çalışmalar yapılmalıdır. Uzmanlar obez annelerin çocuk emzirmelerinde eksiklikler olduğunu, emziren obez annelerin zorluklar çektiğini belirtmişlerdir. Bu durum çocuklarında sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu durumda hamilelik öncesi vücut indeksi sağlıklı duruma getirilmelidir. Vücut indeksi boy ve kilo oranının orantılı olması durumudur. Hamilelik için bu oran ortalama 30kg/m2 olmalıdır. Bu ortalamanın büyümesi doğumdaki riskleri arttırarak sezaryen doğum riskini arttırabiliyor.  Buradaki her 5 birimlik oluşacak artışlar gebelikte meydana gelebilecek gebelik zehirlenmesi riskini 2 atına kadar çıkarabilmektedir.

Obezite rahatsızlığı olan kişilerin doğum kararlarından önce tedaviye ve sağlıklı kilo verme uygulamalarına başlamaları daha doğru olacaktır diyen uzmanlar doğu esnasında uygulanabilecek tedavilerin bebeğin sağlığına zarar verebileceğini vurgulamaktadır. Obez kişilerin yüz kiloda hamile kaldığı düşünülürse hamilelik esnasında da alınabilecek kilolar nedeniyle hem anne adayının hem de bebeğin hayatı tehlikeye giriyor.

Tüp mide ameliyatı hakkında bilgi verdiğimiz ‘ Tüp Mide Ameliyatında Kilo Kaybı Nasıl Oluşur‘ adlı metni okuyabilir, fikir ve isteklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Dilek Demirler Dilek Demirler Obezitehaber.com Editörü
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

10 yorum

  1. Adım Ufuk Ugurlu , Burdur de yaşıyorum. Tüp mide ameliyatı yapan hastaneler hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  2. Dilek Demirler selamlar olsun, tüp mide ameliyatı olmadan kilo vermek için sağlıklı diyet önerilerinde bulunabilir misiniz. Veya böyle yazılar paylaşır mısınız?

  3. Selam Dilek Demirler , sgk ile tüp mide ameliyatı olabiliyor muyuz. Masraf çıkar mı ?? Ücret ödeniyor mu devlet hastanelerinde??

  4. iyi günler ben Kayseri merkezden Aysin Karaduman, 89 kilo fazlam var 🙁 bende tüp mide ameliyatı olup midemi mi küçülteyim 🙁

  5. iyi günler ben Eskişehir merkezden Erna Abay, 85 kilo fazlam var 🙁 bende tüp mide ameliyatı olup midemi mi küçülteyim 🙁

  6. Merhaba ben Orkide Balci , Iğdır merkez de tüp mide ameliyatı yapan doktor ve hastaneleri nasıl öğrenebilirim?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

Bumerang - Yazarkafe
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-05-17 23:06:18
Birgen Kivanc: 15 bin tl ödedim.
2017-05-16 00:05:18
2017-05-16 00:03:59
2017-05-15 20:47:17
Hocam benim kilom 160 mide amaliyatı olmak istiyorum ama maddi durumum yok neyapa bilirim bana yardımcı olabilirmisini şimdiden teşekkür ederim: Yorumunuz
2017-05-13 19:33:16

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite Cerrahisi

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şehirler Ve Doktorlar