Kapat

Obezite Bebeğinizi de Olumsuz Etkileyebilir

Anasayfa HABER Obezite Bebeğinizi de Olumsuz Etkileyebilir

Obezite; aşırı kiloların artık hastalık haline gelme durumudur. Kilolu olmaktan çok daha fazlasıdır. Doktorlar tarafından obezite teşhisi koyulan hastalar tedavi görmeye, diyet listeleri uygulamaya ve ilaçlar kullanmaya başlar. Bunun nedeni obezitenin hayatın her alanında zorlulara yol açmasının yanı sıra vücut içinde oldukça olumsuzluklara yol açmaktadır. Nefes darlığına, kalp hastalıklarına, organların hasar görmesine neden olmaktadır. Günlük yaşantıda da obez insanlar toplumdan dışlanmaktadır. Maalesef aşırı kiloları yüzünden dışarıya çıkamayan hastalar vardır. Gün içerisinde rutin yapılan birçok aktiviteyi yapamayan, kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan eve hapsolmuş kişiler vardır.

Doğumda Obezite

Yapılan araştırmalara göre obezitenin doğuma da olumsuz etkilerinin olduğu görülmüştür. Doğum yapabilmek için belli sağlık kriterlerine uygun olmak gerekir. Belli bir kilonun üzerinde olan anne adaylarının hamile kalma olasılığı oldukça düşmektedir. Hamile kalınsa bile doğum süreci oldukça riskli geçmektedir. Bu süreçte anne adaylarının doktor kontrolünde ideal kiloya kavuşmaları için çalışmalar yapılmalıdır. Uzmanlar obez annelerin çocuk emzirmelerinde eksiklikler olduğunu, emziren obez annelerin zorluklar çektiğini belirtmişlerdir. Bu durum çocuklarında sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu durumda hamilelik öncesi vücut indeksi sağlıklı duruma getirilmelidir. Vücut indeksi boy ve kilo oranının orantılı olması durumudur. Hamilelik için bu oran ortalama 30kg/m2 olmalıdır. Bu ortalamanın büyümesi doğumdaki riskleri arttırarak sezaryen doğum riskini arttırabiliyor.  Buradaki her 5 birimlik oluşacak artışlar gebelikte meydana gelebilecek gebelik zehirlenmesi riskini 2 atına kadar çıkarabilmektedir.

Obezite rahatsızlığı olan kişilerin doğum kararlarından önce tedaviye ve sağlıklı kilo verme uygulamalarına başlamaları daha doğru olacaktır diyen uzmanlar doğu esnasında uygulanabilecek tedavilerin bebeğin sağlığına zarar verebileceğini vurgulamaktadır. Obez kişilerin yüz kiloda hamile kaldığı düşünülürse hamilelik esnasında da alınabilecek kilolar nedeniyle hem anne adayının hem de bebeğin hayatı tehlikeye giriyor.

Tüp mide ameliyatı hakkında bilgi verdiğimiz ‘ Tüp Mide Ameliyatında Kilo Kaybı Nasıl Oluşur‘ adlı metni okuyabilir, fikir ve isteklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Sponsor

Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg