Kapat
  • PAYLAŞ
  • avatar
  • 56.713

Obezite Cerrahi Öncesi Ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa
OBEZİTE CERRAHİSİ Obezite Cerrahi Öncesi Ve Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Günümüz insanlarının en büyük problemi olan obezite cerrahisinden önce ve sonra beslenme alışkanlıklarını değiştirmek alınacak sonucu çok fazla etkilemektedir. Obezite cerrahisi öncesinde diyet yapılmasının sebebi vücuttaki kas dokusunu muhafaza etmek, vücudu ameliyat öncesine ve sonrasında da iyileşmeye hazırlamak ve vücuttaki yağ oranını azaltmaktır.

obezite-cerrahi-oncesi-ve-sonrasi-beslenme-nasil-olmalidir

Obezite ameliyatı öncesinde proteinli gıdaları arttırmak, yağ oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durmak, şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, karbonhidratlı yiyeceklerin tüketimini kesmek, alkol ve sigara kullanımını bırakmak, sık sık ve çok fazla yemek yemeyi bırakmak ameliyatınızın kolay geçmesini ve ameliyat sonrası daha kolay iyileşmenizi sağlayacaktır.

obezite-cerrahi-oncesi-ve-sonrasi-beslenme-nasil-olmalidirObezite cerrahisi ameliyatı geçiren hastalarımız iyileşme sürecini hızlandırıp tekrar eski güçlerini toplamak için günde en az 1,5- 2 litre su içmeli, yemeklerden 15 dakika öncesinden sıvı alımını bırakıp yemekten yarım saat sonra sıvı alımına başlamalılar, ameliyat sonrasındaki ilk 2 hafta sıvı gıdalarla ameliyattan sonraki üçüncü ve dördüncü haftalarda püre kıvamında yiyecek tüketmeli, yemeklerini en az 25 dakikada ve yavaş yavaş çiğneyerek yemelidirler.

obezite-cerrahi-oncesi-ve-sonrasi-beslenme-nasil-olmalidir

Obezite cerrahi ameliyatından sonraki dönemlerde yemeğinizden birkaç kaşık aldıktan sonra tokluk hissine kapılırsanız asla yemeğe devam etmeyiniz çünkü midenizde kasılmalara neden olabilirsiniz. Doygunluk hissini aldıktan sonra yemeğe devam edecek olursanız bulantı ardından da kusma şikayeti ile karşılaşabilirsiniz.

Obezite cerrahisi geçirdi iseniz günde 3 kere yüksek besinli ana öğün 1 kez de protein içerikli ara öğün tüketmelisiniz. Yemek tercihleriniz her zaman protein, sebze, meyve ve tam buğdaylı tahıllardan yana olmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Göbek Yağlarıyla Başa Çıkma Metotları başlıklı makalemizde göbek yağları oluşumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar


Vücut Kitle İndeksiniz Kaç?

cm
kg